Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωχ καλά, σε τύλιξαν σε μία κόλλα χαρτί ρε άνθρωπα. Είναι τελικά σε τι ανθρώπους θα πέσεις ... Π.χ. σε μένα οι 2 τελευταίοι (για "Α δόση" και "Β΄δόση") ήταν αρκετά συνεννοήσιμοι. Δηλαδή, προηγήθηκε τηλέφωνο και τους είπα τι ώρα θα είμαι στο γραφείο (εννοείται την επόμενη εργάσιμη). Η πρώτη όμως ήταν ροτ βάιλερ κανονικό, μόνο τα συρτάρια δεν μύρισε (άνοιξε).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα μου ζητήθηκε να συμπληρώσω σε υπεύθυνη δήλωση, συνολικά ένα 6ωρο κάθε ημέρα (δεν έχει σημασία αν θα είναι σπαστό ή συνεχόμενο), σύμφωνα με το οποίο θα πρέπει οπωσδήποτε να βρίσκομαι στο γραφείο για τους τυχαίους ελέγχους. Αρκετά περιοριστικό, μιας και μηχανικός δεν σημαίνει μόνο γραφείο..

 

 

 

 

καλα αυτό σίγουρο είναι γεννημα φαντασία του τοπικού σου ΟΑΕΔ

 

ή για να μην έρχονται τζάμπα....δηλ θελαν περίπου ν ξέρουν τι ώρα θα είσαι εκεί...

 

γι αυτό βαλτους και εσύ 23:00-05:00

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από το να μου έρθουν κάποια στιγμή το πρωί (που το πιθανότερο είναι να τρέχω σε πολεοδομίες και όχι μόνο) και να μην με βρουν (και άρα να έχω πρόβλημα αργότερα, με ενδεχόμενο ακύρωσης της επιδότησης), καλύτερα να έχω βάλει κάποιου είδους περιορισμό - για αυτό έβαλα και απογευματινές ώρες.

Αυτό που έγινε στον Directionless -κατόπιν ραντεβού- είναι ό,τι καλύτερο.

 

Πραγματικά όμως θέλω να δω τί θα γινόταν στην περίπτωση που θα ήθελα να ασχοληθώ με κατασκευή/επίβλεψη , στην οποία προφανώς τα ωράρια δεν είναι "γραφείου"..

Link to comment
Share on other sites

cv01302, βασικά δεν έγινε ακριβώς κατόπιν ραντεβού (εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ). Και οι δύο προφανώς επιχείρησαν να έρθουν αλλά ήμουν εκτός σπιτιού και κατόπιν αυτού με πήραν τηλέφωνο (γι' αυτό και ανέφερα σε προηγούμενο τόπικ ότι και οι δύο έψαχναν να βρουν τον αριθμό - με ρώτησαν δηλαδή όταν με πήραν τηλέφωνο, που σημαίνει προφανώς ότι ήρθαν, το έψαξαν και παρουσιάστηκε δυσκολία ως προς τον εντοπισμό του χώρου). Αυτό που θέλω βασικά να πω και στους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους (κατά τη δική μου εκτίμηση και εμπειρία) είναι ότι επειδή ακριβώς δεν είμαστε ούτε καταστηματάρχες, ούτε ψιλικατζήδες να βρισκόμαστε συνεχώς στο χώρο εργασίας και επειδή το επιβάλλει το επάγγελμα να είμαστε και εκτός γραφείου (πως αλλιώς θα 'ρθουν οι δουλειές ; ), οι ελεγκτές δείχνουν ανοχή και επιχειρούν και τηλεφωνική επαφή, αν και εφόσον προσπαθήσουν να κάνουν τον έλεγχο και βρουν τον ενδιαφέρομενο εκτός χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως θέλω να δω τί θα γινόταν στην περίπτωση που θα ήθελα να ασχοληθώ με κατασκευή/επίβλεψη , στην οποία προφανώς τα ωράρια δεν είναι "γραφείου"..

 

Ενδεχομένως τότε να μην είχαν εγκρίνει το σχέδιο που είχες συντάξει κατά την αίτησή σου (όχι πως απαγορεύεται, αλλά λέω μπορεί ... ).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ας κανω και εγω μια ερωτηση που δεν εχει αναφερθει καθολου. (Standar διαβασα ολα τα post που αναφερονται για το προγραμμα του 2009 και οριμενα του 2008). Ειμαι λοιπον δημωτης του ταδε δημου και θελω να ανοιξω το γραφειο μου σε καποια αλλη περιοχη της Αττικης η ακομα και σε επαρχια. Εστω οτι πληρω ολες τις προϋποθεσεις για ενταξη σε ποιον Ο.Α.Ε.Δ. πρεπει να απευθυνθω στο δημο μου ή στο δημο που θα ανοιξω την επιχειρηση? Το γνωριζει κανεις αυτο ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

που θα ανοίξεις την επιχείρηση

όπως απευθύνετσαι στη ΔΟΥ που έχει έδρα η επιχείρηση και όχι σε αυτή που μένεις

Link to comment
Share on other sites

το οποίο σχέδιο ΔΕΝ ηταν υποχρεωτικό....

 

Όπως και το να απορρίψει αυτή η τριμελής επιτροπή την αίτηση σου (σε περίπτωση που εμφανιζόσουν χωρίς σχέδιο) φαντάζομαι ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.