Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

προς το παρόν δεν ξέρω πως να το υπολογίσω. Εσύ για μεταβίβαση μετά από έλεγχο διαπιστώνεις πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε δόμηση καλυψη ύψος, αλλά υπάρχουν διαφορές στις διαστάσεις των ανοιγμάτων παραθύρων. Θα δώσεις ή όχι βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό θα συμβεί όταν εκδοθεί η απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής με την οποία θα διαπιστώνεται η έναρξη της εφαρμογής των παραπάνω αεροφωτογραφιών στο πληροφοριακό σύστημα. Σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 7.

 

Συνάδελφε 

συμφωνώ ότι η αεροφωτογραφίες θα απαιτούνται μετά την Υ.Α όπως ήδη λεω και εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/35831-%CE%9103-%CE%92%CE%B5%CE%B2%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-11?do=findComment&comment=594430

 

Αλλά για άλλο πράγμα έχω αντίρρηση..

 

Πες ότι σήμερα δίνω βεβαίωση μεταβίβασης χωρίς αερ/φία.

Από καμία παράγραφό αυτής,  δεν "διαπιστώνεται- φαίνεται",   ότι δεν εκδόθηκε η παραπάνω Υπου Αποφ

Την πηγαίνω συμβ/φο ή στην Υποθ/κα 

και μου λέει: 

Δεν μου κάνει γιατί δεν έχει αερ/φία

τί κάνω;;

την δείχνω, την παράγραφο,το Νόμο;;

παίρνω  το κομπιούτερ παραμάσχαλα (χα-χα-χα), και  της ανοίγω  το σύστημα ΤΕΕ  για να το διαπιστώσει;;

 

εν τέλει θέλω να πω

ότι είναι υποχρεωτικό στην βεβαίωση συστήματος ΤΕΕ μέχρι να εκδοθεί  η  Υ.Α

να φαίνεται το εξής λεκτικό

 

"στην παρούσα βεβαίωση μεταβίβασης  λόγω  μη έκδοσης της Υ.Α άρθρου 7 παρ 2 Ν 4178

δεν είναι δυνατεί η επισύναψη αεροφωτογραφίας"

 

Ο φίλος μου  ο  ΙΑΣΟΝΑΣ το κατάλαβε 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Την απάντησή μου φίλε την έδωσα εδώ;

 

Φέξε μου και γλίστρησα (θέλει πάρα πολύ χρόνο να ενσωματωθεί κάτι τέτοιο στην εφαρμογή, εκτός αν τελικώς "συμβιβαστούν" με το "απόκομμα" του γεωγραφικού προσδιορισμού που είναι και το πιθανότερο)!!!!

 

Όταν δηλαδή, ..."ξεσηκωθούν" οι συμβολαιογράφοι (1,2,3,4,5 ....) τότε ο σύλλογός τους θ' αναγκάσει το ΥΠΕΚΑ να βγάλει αυτή τη διευκρίνιση και η αεροφωτογραφία του νόμου θα γίνει "αντίγραφο του γεωγραφικού προσδιορισμού της εφαρμογής".

Να μου το θυμηθείτε!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα κολλήσουν στο συμβολαιογράφο ή αργότερα στον υποθηκοφύλακα!!!! Να είσαι βέβαιος γι' αυτό.

εδώ φίλε (και αλεπού!!) ΙΑΣΟΝΑ

την έδωσες πιο καλά

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του εξώστη. Εγώ αν ο εξώστης έχει μικρή διαφορά π.χ. μέχρι 20 εκ. δίνω βεβαίωση. Η σύνδεση εξωστών και δόμησης νομίζω δεν στέκει. Απλά θεωρώ τον εξώστη σαν μία αυθαίρετη κατασκευή στην οριζόντια ιδιοκτησία μου. Ας πει και άλλος την γνώμη του γιατί μεγαλύτερους εξώστες συναντάμε πολύ συχνά. 

 

Υ.Γ. Καλό είναι να ελέγχουμε και τον ξυλότυπο στην πολεοδομία μήπως περιλαμβάνεται εκεί ο "σωστός" εξώστης.

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δεν ξέρω πως να το υπολογίσω. Εσύ για μεταβίβαση μετά από έλεγχο διαπιστώνεις πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε δόμηση καλυψη ύψος, αλλά υπάρχουν διαφορές στις διαστάσεις των ανοιγμάτων παραθύρων. Θα δώσεις ή όχι βεβαίωση?

Θα δώσω, έχω δώσει πολλές φορές αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Ο εξώστης εν δυνάμει μπορεί να μετρήσει στο συντελεστή ή την κάλυψη. 

Νομίζω πως μπορώ και στην περίπτωση του εξώστη. Για τις οριζόντιες είμαι σίγουρος βασικά. Για αυτοτελείς ιδιοκτησίες όμως ψάχνω να βρω μια καλή αιτιολόγηση. 

Η παρ. 1 του άρθρου 25 τελικά δε με καλύπτει. Αν κάποιος έχει άλλη άποψη, παρακαλώ...

 

 

ΚΑΝΑ Αν ο νόμος έτσι τα λέει τι να κάνουμε... Ίσως χρειαστεί να πάμε και με laptop στο υποθηκοφυλακείο. Το αντίθετο δεν είναι λογικό και νομίζω πως κανείς δε θα το κάνει (να αρνηθεί δηλαδή να χορηγήσει βεβαίωση). 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω χαρακτηριστικό απόσπασμα του νόμου 4178:

 

"......ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια....".

 

Tι είναι λοιπόν ένας εξώστης ενός ακινήτου;;;; 

Link to comment
Share on other sites

ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια

Με λίγα λόγια

αν σε χώρο αποκλειστικής χρήσης (πρόκειται για κοινόκτητο αλλά όχι κοινόχρηστο χώρο - ίσως και ένας εξώστης να είναι κοινόκτητος χώρος...)  οριζόντιας ιδιοκτησίας που ελέγχουμε

έχει ανεγερθεί κατ' επέκταση της αυθαίρετο κτίσμα,

δεν μας απασχολεί και δίνουμε την βεβαίωση??? 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί τους κοινόκτητους χώρους που έχουν την χρήση οι άλλοι συνιδιοκτήτες.

Ο χώρος που έχουμε αποκλειστική χρήση αποτελεί μέρος της Ο.Ι και πρέπει να ελεγχθεί

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρω χαρακτηριστικό απόσπασμα του νόμου 4178:

 

"......ii) στο ακίνητο ή στη διακεκριμένη αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια....".

 

Tι είναι λοιπόν ένας εξώστης ενός ακινήτου;;;; 

 

Κανείς δεν ξέρει τι είναι. Χωρίς πλάκα. Άλλοι λένε ότι είναι κοινόκτητος χώρος άλλοι όχι. Εγώ τείνω προς την άποψη ότι ο εξώστης αποτελεί τμήμα της οριζόντιας ιδιοκτησίας μας. Είναι πιο πολύ νομικό το θέμα...

 

Δεν θυμάστε πόση συζήτηση κάναμε στο αντίστοιχο θέμα του 4014 και άκρη δεν βγάλαμε. Ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.