Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αυτο ειναι αλλο ερωτημα

σε σχεση με  το αρχικο...οπου ειχαμε δυο ΟΙ πανω -κατω..

 

για τις καθετες   δεν εχει σχεση αν τις παιρνει ενας

 

το θεμα ειναι οτι καθε μια θελει την δικη της   βεβαιωση

 

αν  ο αγοραστης  θελει  να τις ενωσει ... θα το κανει ...νομιμα....

 

ως προς το ερωτημα σου

 

Πόσες ερωτησεις δεν εχουμε στο φορουμ οπου.

 

υπογειο αλλαξε χρηση και εγινε κατοικια και δεν εγινε η εσωτερικη σκαλα και πουληθηκε

 

και "ζητειται η τακτοποιηση"????? και ποιοί ειναι οι συντελεστες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η διαφορα είναι πως οταν θα γίνει νόμιμα η ενοποιηση των κ.ι. θα έχουν άθροισμα χιλιοστών ενώ στην μεζονέτα παρότι είναι ενοποιημένες έχει δυο χιλιοστά...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,
 
Ανοιγω ενα ειδικο θεμα που με απασχολει προσωπικα.
 
Camping σε γηπεδο 70 στρεματων,  με ΟΑ και σε λειτουργια, εχει αυθαιρετες κατασκευες που πρεπει να τακτοποιηθουν με 4178 ή/και να νομιμοποιηθουν με αναθεωρηση ΟΑ.
 
α) Ειναι οι παρακατω του αρθρου 173 οι "σημερινοι" οροι δομησης για τακτοποιηση? (ωστε να υπολογισω %ΥΚ,  %ΥΔ, κλπ)
 
Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙ > Κεφάλαιο-Η > Αρθρον-173
Δ. 'Οροι δόμησης χώρων οργανωμένης κατασκήνωσης (κάμπινγκ).
Κατεξαίρεση των διατάξεων της προηγούμενης παρ.Γ για τους χώρους οργανωμένης κατασκήνωσης (κάμπινγκ) με οικίσκους ή χωρίς οικίσκους 
ισχύουν οι ακόλουθοι όροι δόμησης:
α. Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου: οκτώ χιλιάδες (8000) τμ
β. Μέγιστο ποσοστό κάλυψης δέκα τοις εκατό (10%) της επιφάνειας του γηπέδου.
γ. Συντελεστής δόμησης ένα δέκατο (0,1).
δ. Ανεξάρτητα από το εμβαδόν του γηπέδου, η μέγιστη συνολική εκμετάλλευση δεν μπορεί να υπερβαίνει τα δύο χιλιάδες (2000) τμ.
ε. Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του κτιρίου ορίζεται σε τέσσερα και μισό (4,5) μ με έναν (1) επιτρεπόμενο όροφο.
Επίσης απαγορεύεται η δημιουργία υπογείων ακόμη και για βοηθητικές χρήσεις.
στ. Για τα υπόλοιπα ισχύουν οι όροι δόμησης της προηγούμενης παρ.Γ καθώς και οι ειδικές διατάξεις - περιορισμοί της επόμενης παρ.Ε.
 
Επισης ποια ειναι η σχεση δομημενης και επιφανειας λειτουργικης εκμεταλλευσης?
 
Δηλαδη, τι μετραει στην επιφανεια λειτουργικης εκμεταλλευσης με max 2.000 m2  
ενω συγχρονως στα  70 στρεματα και με σδ 0,1 μπορω να πραγματοποιησω δομηση 7.000 m2  .
 
 
β) Ποιοι ειναι οι ισχυοντες  οροι δομησης για νομιμοποιηση? (με αναθεωρηση αδειας)
Ειναι οι κατα ΝΟΚ
 
 
Περιοριζομαι για αρχη σ'αυτα κι ελπιζω να βρω καποιους που ηδη ασχοληθηκαν  με 4178 σε camping  
 Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω έναν πελάτη που θέλει να πουλήσει ένα ισόγειο κατάστημα, καθαρό από αυθαιρεσίες. Του ζήτησαν ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ και το ΙΚΑ του ζήτησε βεβαίωση μηχανικού βάσει του 4178. Στέκει αυτό;;; Εγώ θα του την δώσω ούτως ή άλλως την βεβαίωση για το συμβόλαιο, αλλά το ΙΚΑ τι δουλεία έχει να την ζητάει;

Επίσης, πώς γίνεται να ξεκλειδώσω μια βεβαίωση για να συμπληρώσω κάποια στοιχεία στην τεχνική έκθεση; Ξέρω ότι έχει ξανασυζητηθεί, αλλά είμαστε πλέον στην 145η σελίδα και δεν έχω κουράγιο να το ψάξω...  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το ΙΚΑ εχει καμια δουλεια με την βεβαιωση, ουτε μπορεις να επεμβεις πλεον αλλα ουτε χρειαζοταν να γραψεις οτιδηποτε στο πεδιο αυτο εξαρχης! Εκτος κιαν δεν εχεις δωσει μοναχα βεβαιωση αλλα εχεις και φυλλα  παραβασεων και ταυτοχρονα η οικοδομη δεν εχει περαιωθει στο ΙΚΑ  

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο tzeno και πες του ιδιοκτητη πως η ΜΙΑ βεβαίωση που θα δώσεις είναι για τι συμβόλαιο. Μη και την αφήσει στο ΙΚΑ γιατί δεν έχει άλλη...

Αλήθεια tzeno, τι σχέση έχει η τακτοποίηση με τι αν δεν έχει περαιωθεί στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει γινει περαιωση της οικοδομης, τοτε ειναι ενας λογος παραπανω για να γινει επιτοπιος ελεγχος απο το ΙΚΑ που ετσι και αλλιως θα πρεπει να γινει βεβαια αλλα ελλειψη υπαλληλων το κανουν γαργαρα

 

edit: την τακτοποιηση θα τους την δειξεις στον επιτοπιο ελεγχο για να μην βγαλουν επιπλεον ενσημα

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κτιρίου που υφίσταται προ του '55, (οικ άδεια του 1932) και ο φάκελος έχει χαθεί πως δίνουμε βεβαίωση;

Καλυπτόμαστε από το άρθρο1 παρ.2α του ν.4178/2013;

 

Έχω βρει μία φωτοτυπία της φωτοτυπίας του στελέχους της τότε άδειας, και έχει πάνω ένα μικρό σχεδιάγραμμα με το χέρι του κτιρίου, αλλά ούτε όλες οι διαστάσεις του φαίνονται όλες καθαρά, ούτε άλλες πληροφορίες!

 

Χρειαζόμαστε μερική ανασύσταση φακέλου στην πολεοδομία ή προχωράμε με απλή αποτύπωση του χώρου και βεβαίωση ως προ του '55;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρακαι καλή εβδομάδα,

Σχετικά με τη μαιζονέτα με τα ξεχωριστά χιλιοστά πάνω - κάτω ορίστε τι έμαθα:

Μετά από κουβέντες με όλο το συνάφι (δικηγόρους, συμβολ/φους κλπ) το μπέρδεμα είναι ότι ενώ "πολεοδομικά" είναι μία ιδιοκτησία, άρα για την τακτοπόίηση του μεταβιβαζόμενου πάνω ορόφου συμπεριλαμβάνεται αναγκαστικά και ο κάτω - όπως και τα παρακολουθήματα. Βγαίνει η βεβαίωση με το 5φυλλο της δήλωσης και μετά χωρίς καμία αλλη ενέργεια (αλλαγή σύστασης πχ) με καινούργια δήλωση βγαίνει μια βεβαίωση νομιπ/σης με άλλο κλειδαρ/μο για τον όροφο που μεταβιβάζεται. Γιατί λέέι "συμβολαιογραφικά" είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες που απλά ενώνονται με μία σκάλα και μπορεί να γίνει η μεταβίβαση από τη στιγμή που υπάρχουν ξεχωριστά χιλιοστά. (????) Όσο ζεις μαθαίνεις και με αυτότο μπάχαλο έχουμε ακόμα πολλά να μάθουμε!!! Εγώ έχω μία θωλούρα για την όλη διαδικασία, όταν ολοκληρωθεί η πράξη θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μένα. Εχω ενα αγροτεμάχιο 26 στρ απο το οποίο θα κοπεί διαιρετο τμημα 4 στρ. Ο Συμβολαιογραφος μου ζητάει βεβαιωση για τα 4 στρ ενώ εγω πιστεύω οτι η βεβαιωση πρεπει να βγει για τα 26 στρ. Ποιος απο τους δυο μας εχει δίκιο; Επιμένει οτι "τόσα εχω κανει.παντα για το μεταβιβαζομενο ακίνητο βγάζουμε βεβαιωση"

Τα 4 στρ σημερα δεν "υπάρχουν" σημερα υπάρχει ενα αγροτεμάχιο 26 στρ. Τα 4 ΘΑ δημιουργηθούν μετα απο αυτο τον τίτλο.κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.