Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

έκανα λογαριασμό στο viva. ηθελα να ρωτήσω 2 πράγματα

1) στο είδος επιχείρησης έβαλα ελεύθερος επαγγελματίας / επιτηδευματίας (έχω έδρα το σπίτι και η έναρξη γράφει έναρξη επιδευματία). Μήπως το σωστό είναι ατομική επιχείρηση?

2) Στα έγγραφα που ζητεί εκεί που λεει έναρξη επιχείρησης/μεταβολές αυτής, θέλει όλες τις μεταβολές?? Σε ένα αρχείο pdf τα στείλατε όλα ή έχει επιλογή να στείλεις αρκετά αρχεία χωριστά?? Γιατι έχει ένα κουμπί προς το παρόν για upload.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έκανα λογαριασμό στο viva. ηθελα να ρωτήσω 2 πράγματα

1) στο είδος επιχείρησης έβαλα ελεύθερος επαγγελματίας / επιτηδευματίας (έχω έδρα το σπίτι και η έναρξη γράφει έναρξη επιδευματία). Μήπως το σωστό είναι ατομική επιχείρηση?

2) Στα έγγραφα που ζητεί εκεί που λεει έναρξη επιχείρησης/μεταβολές αυτής, θέλει όλες τις μεταβολές?? Σε ένα αρχείο pdf τα στείλατε όλα ή έχει επιλογή να στείλεις αρκετά αρχεία χωριστά?? Γιατι έχει ένα κουμπί προς το παρόν για upload.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 

έκανα λογαριασμό στο viva. ηθελα να ρωτήσω 2 πράγματα

1) στο είδος επιχείρησης έβαλα ελεύθερος επαγγελματίας / επιτηδευματίας (έχω έδρα το σπίτι και η έναρξη γράφει έναρξη επιδευματία). Μήπως το σωστό είναι ατομική επιχείρηση?

2) Στα έγγραφα που ζητεί εκεί που λεει έναρξη επιχείρησης/μεταβολές αυτής, θέλει όλες τις μεταβολές?? Σε ένα αρχείο pdf τα στείλατε όλα ή έχει επιλογή να στείλεις αρκετά αρχεία χωριστά?? Γιατι έχει ένα κουμπί προς το παρόν για upload.

Ευχαριστω

ευχαριστώ. ελεύθερος επαγγελματίας / επιτηδευματίας ήταν ενιαία επιλογή στο viva

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι αν έχεις έδρα το σπίτι σου και εισόδημα κάτω από 5000 δεν είσαι υποχρεωμένος για αγορά pos;;;; (λογιστής speaking).

 

Στάλθηκε από το HM 1S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

... πολύ αόριστη τοποθέτηση!!!...πολύ ατεκμηρίωτη τοποθέτηση!!!...από τον όποιον λογιστή speaking !!!
(-1000 στον λογιστή (όχι στον συνάδελφο) αν αυτή ήταν αυτή ακριβώς η τοποθέτηση του λογιστή)
ποιό εισόδημα ? ... φορολογητέο ? .... πραγματικό ? .... τεκμαρτό ? ... απο ποια πηγή εισοδήματος ? .... σε ποιο φορολογικό έτος ? .... πως μπορείς εκ των προτέρων να καθορίσεις το εισόδημα ή/και την πηγή του στο τέλος του φορολογικού έτους ? ..... και πολλά άλλα "πως", "ποιά" κλπ κλπ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

... μεγαλα λογια Παπανατσιου ... μικρο καλαθι κρατα ... ισχύει η προηγούμενη ανάρτησή μου ....
μέχρι να αποτυπωθεί σε καποια "διευκρινιστική" που να μην ειναι αδιευκρινιστική.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος του δημοσιεύματος είναι παραπλανητικός, και το εξηγεί η ίδια η Παπανάτσιου παρακάτω:

 

"... Στις περιπτώσεις που φορολογούνται με μισθωτές υπηρεσίες, δηλαδή εκεί που συντρέχουν οι λόγοι των μισθωτών υπηρεσιών, σ' αυτήν την περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν POS. Οι άνθρωποι που έχουν μπλοκάκι, δηλαδή αυτοί που έχουν εργασία σε 2 ή 3 εργοδότες, γιατί είναι διαφορετικό για το Υπουργείο Εργασίας, διαφορετικό για το Υπουργείο Οικονομικών, σ' αυτές τις περιπτώσεις, οι άνθρωποι αυτοί, δεν υποχρεούνται να έχουν POS..."

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ακόμα και η τοποθέτηση της Παπανάτσιου είναι κυριολεκτικά διάτρητη.

Πως εκ των προτέρων θα είναι σε θέση η φορολογική διοίκηση να γνωρίζει ότι "συντρέχουν οι λόγοι των μισθωτών υπηρεσιών .... δηλαδή αυτοί που έχουν εργασία σε 2 ή 3 εργοδότες..." με δεδομένο ότι η δραστηριότητα του μηχανικού δεν θέτει αυτό τον περιορισμό, δηλαδή να μην έχεις πελάτες ιδιώτες.Προς επίρρωση, δεν υπάρχει και νόμος ή/και εγκύκλιος ή/και απόφαση ότι για να είσαι "μπλοκάκιας" δηλαδή για να "συντρέχουν οι λόγοι των μισθωτών υπηρεσιών .... δηλαδή αυτοί που έχουν εργασία σε 2 ή 3 εργοδότες..." δεν θα έχεις πελάτες ιδιώτες δηλαδή να τιμολογείς λιανικές συναλλαγές για παροχή υπηρεσιών. Και η διάταξη του ισχύοντος ΚΦΕ και η ΠΟΛ.1047/15 αναφέρονται σε υπηρεσίες προς "φυσικά πρόσωπα ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες" και όχι σε υπηρεσίες προς "φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες".

 

υ.γ. Το πρόβλημα που υπάρχει στο Ε3 που αν έχεις πελάτες ιδιώτες (και πληρείς τις προϋποθέσεις του νόμου) χάνεις την "ιδιότητα του μπλοκάκια" είναι καθαρά "ηλεκτρονική αυθαιρεσία" και εκνομία της φορολογικής διοίκησης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και έκανα αίτηση για αγορά pos.

Είμαι "μπλοκάκιας", άρα, θα μου είναι παντελώς αχρησιμοποίητο, αλλά έβαλα για να μην μου έρθει κανένα πρόστιμο από το πουθενά. Αφορμή ψάχνει η πεφωτισμένη κυβέρνησή μας...

Στο δια ταύτα, το πήρα από την τράπεζα Πειραιώς, μου ζήτησαν Ε3, τις τελευταίες περιοδικές ΦΠΑ, σφραγίδα, λογαριασμό ΔΕΗ και φυσικά ταυτότητα (είχα και το εκκαθαριστικό μαζί μου, αλλά, δεν ξέρω αν απαιτείται).

Τιμή αγοράς (ενσύρματο) ή 99,00 Ευρώ (+ΦΠΑ) εφάπαξ, ή 7,5 Ευρώ ανά μήνα ενοικίαση. Προμήθεια, δεν συγκράτησα καν το νούμερο, γιατί μου είναι παντελώς αδιάφορο. Μηνιαία "συνδρομή"/"τεχνική υποστήριξη" δεν έχει.

Εντός δεκαημέρου, θα μου αποσταλεί με κούριερ, και τότε θα πρέπει να περάσω από το κατάστημα για κάποια τελευταία διαδικαστικά.

Τέλος, μου άνοιξαν νέο λογαριασμό ("εμπορικό"), δεν το σύνδεσαν με τον υφιστάμενό μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.