Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση δασαρχείου


Recommended Posts

Ακριβως..

Φεεεεεεεεταααααααα.....!!!!!!

 

Στο εδω Δασαρχειο 9/10 των υπαλληλων ΚΑΙ των προισταμενων θελουν κλωτσιες...!!!!

 

Εχω παρει ο ιδιος υπαλληλο και τον πηγα 50χιλιομετρα μακρια για αυτοψια..

(καλα αυτη η κ@λοαυτοψια ειναι μια μλκ και μιση...αφου εχουν τους ορθοφωτοχαρτες τα ζωα...)

Και περιμενα αλλο 1μηνα!!!!! για να γραψει την αποφαση...

Ειχαν λεει πολυ δουλεια...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και μενα το συγκεκριμενο ειναι καπου εκει γυρω στα 50 χλμ μακρια, σκεφτηκα οτι μαλλον παιζει θεμα βενζινης και εξοδων της υπηρεσιας. Ετσι τους ειπα οτι την αλλη βδομαδα θα παω προς τα εκει (και καλα!) οποτε θα μπορουσα να τον παρω μαζι μου να κανει την αυτοψια του και να γυρισουμε μετα. Ουτε εξοδα θα κανει ουτε τιποτα.

Ενα θα πω μονο...ο υπαλληλος λιγο κοντεψε να προσβληθει...!!! Και ακομα να καταλαβω το γιατι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι να σας ρωτήσω, έχω ένα οικόπεδο το οποίο είναι 2,100 τ.μ. από τα οποία τα 200 τ.μ. είναι εκτός σχεδίου και τα υπόλοιπα εντός! Ο οικισμός είναι το 85 οριοθετειμένος με περίγραμμα. Για την έκδοση αδείας χρειάζεται πραξή χαρακτηρισμού ώς μη δασικό από το δασαρχείο?

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό θα ήταν να μην απαιτηθεί εφόσον στο δ. δόμησης δείχνεις ότι η οικοδομή θα τοποθετηθεί στο εντός οικισμού τμήμα. Από την άλλη, ο αντίλογος θα είναι ότι το ακίνητο είναι ενιαίο.

Καλύτερα να ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω να τη ...γλυτώνεις 

(αν ψάξεις τη τρελονομοθεσία μας..θα βρείς και εγκύκλιο .. ακόμη και για σχέδια πόλεως

Πόσο μάλλον σε οικισμό!)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για εκδοση αδειας δομησης εκτος σχεδιου, απαιτείται βεβαίωση απο το Δασαρχείο.

Πηγα στο δασαρχείο για να κάνω αίτηση και μου είπαν οτι από την στιγμή που δημοσιεύθηκαν οι δασικοι χάρτες, δεν ειναι πιά αρμόδιο το δασαρχείο και θα πρέπει να απευθυνθώ στην Διεύθυνση δασών.

Πήγα στην Διεύθυνση δασών και μου είπαν, για να μου δώσουν πράξη χαρακτηρισμού ως μη δασική έκταση (για να την παω στην πολεοδομια) θα πρεπει πρωτα να περάσει η προθεσμια για τις ενστασεις για του δασικούς χάρτες.

 

Δήλαδή μέχρι να περασει η προθεσμια ενστάσεων, δεν θα βγει καμια άδεια δόμησης εκτός σχεδίου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα....

 

δυστυχως... :mrgreen:

 

το "ψαχνουν" ....λενε για μια λυση τυπου "προσωρινου εγγραφου"

πλην ομως

 

μεχρι να οριστικοποιηθουν οι δασικοι χαρτες

δεν υπαρχει κανενα "προσωρινο εγγραφο"  που να μπορουν να δοσουν

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται οποίοι κάνουν ενστάσεις πιθανόν και να βρεθούν σε μια κατάσταση ψιλό ομηρίας απο οικοδομήσιμοτητα (αφου κάτι μου λέει ότι οι επιτροπές θα συνεδριάσουν ......αργαααααα για τις ενστάσεις).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.