Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Απ'ότι αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενά σου δεν υπάρχει σύσταση, άρα ρυθμίζεις μία ιδιοκτησία.

 

Εφόσον ισχύει ο παραπάνω συλλογισμός και δήλωσες ΥΔ και ΥΚ στον όροφο, δεν θα δηλώσεις ξανά ΥΚ αφού το έχεις κάνει ήδη (για τον όροφο).

 

Κατά συνέπεια μου φαίνεται καλή λύση ο αναλυτικός, όπως τον περιγράφεις.

 

Τέλος, αυτό που λες, η επιλογή δηλαδή για ΥΚ χωρίς υπέρβαση δόμησης δεν εφαρμόζεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Ισχύει μόνο για τις περιπτώσεις υπέρβασης

 

ύψους χωρίς να έχουμε ΥΔ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οντως για μια ιδιοκτησία αναφέρομαι...Ειναι παλιά δήλωση την οποία έχω σε υπαγωγή δοσεις κλπ και το συγκεκριμένο τμήμα

το είχα χρεώσει με ΥΚ και επιλογή χωρίς υπέρβαση στην δόμηση για να μην πάρει τον μεγάλο-γενικο συντελεστη των αυθαιρεσιών με υπέρβαση 

δόμησης. Μαλλον τώρα πάει για διαγραφή το συγκεκριμένο ΦΚ και θα το πάω με αναλυτικό. Επίσης στην συγκεκριμένη πιλοτή ενα τμήμα εχει γίνει κατοικία

οπότε η επέκταση που αναφέρομαι ειναι πλεόν Η/Χ. Το κορυφαίο είναι ότι μιλάμε για σκάρτο 1μ2 και το είχα βάλει

έτσι οταν ειχα κάνει την δήλωση επειδή την ιστορία με τον αναλυτικό την θεωρώ λίγο ότι να ναι σε κάτι τέτοια..

Θα μπορούσα όμοια σε επέκταση ισόγειου κλειστου κοινόχρηστου κλιμακοστασίου το οποίο δέν ειχε μετρήσει στην δόμηση να

ακολουθήσω ίδια λογική δλδ με αναλυτικό, καθώς επίσης και στην επέκταση του κλιμσκοστασίου που οδηγεί στο δώμα το οποίο δώμα

όμως μετατράπηκε σε αυθαίρετο πρόσθετο όροφο? Στον πρόσθετο όροφο, με την λογική ότι πλέον δέν υφίσταται δώμα αλλά όροφος, χρέωσα ως υπέρβαση δόμησης

τόσο το νόμιμο τμήμα του κλιμακοστασίου, όσο και την επέκταση στην οποία χρέωσα και κάλυψη.

Και μια γενική επι του αναλυτικου σε περίπτωση τροποποίησης διαστάσεων των ανοιγμάτων.

Για παράδειγμα αν έχω ενα ανοιγμα 1,20Χ2,20

που έγινε 1.10Χ2,00 Θα κάτσω να υπολογίζω πχ τοιχο-σοβά βάψιμο κλπ για το εμβαδο της διαφοράς των 2.. Αν ομως εχω το ίδιο

ανοιγμα που έγινε αλλου τότε στον αναλυτικό τι βάζω...? κλείσιμο και ανοιγμα απο την αρχή?.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

-Για την είσοδο της pilotis θα τη χρέωνα με αναλυτικό μέχρι το μέγιστο εμβαδό που επιτρέπει ο κανονισμός, αν βέβαια έχει χρήση εισόδου.

-Για το κλιμακοστάσιο, προσωπικά την απόληξη που δεν μετράει στη δόμηση, δεν θα τη χρέωνα αν δεν έχει άλλη παράβαση η ίδια η απόληξη και καλύπτεται από την  άδεια.

-Την επέκταση που υπάρχει στο δώμα θα την χρέωνα ως υπέρβαση δόμησης αλλά όχι κάλυψης αφού δεν παραβιάζει την εγκεκριμένη κάλυψη.

 

 

Και μια γενική επι του αναλυτικου σε περίπτωση τροποποίησης διαστάσεων των ανοιγμάτων.

Για παράδειγμα αν έχω ενα ανοιγμα 1,20Χ2,20

που έγινε 1.10Χ2,00 Θα κάτσω να υπολογίζω πχ τοιχο-σοβά βάψιμο κλπ για το εμβαδο της διαφοράς των 2.. Αν ομως εχω το ίδιο

ανοιγμα που έγινε αλλου τότε στον αναλυτικό τι βάζω...? κλείσιμο και ανοιγμα απο την αρχή?.

 

Ναι κλείσιμο και άνοιγμα από την αρχή. Γιατί φοβάσαι τους αναλυτικούς αν είναι σύμφωνα με το νόμο; Η αλήθεια είναι ότι ο σωστός αναλυτικός έχει λίγο δουλίτσα παραπάνω αλλά είναι ένας τρόπος να γλιτώσεις χρήματα από τον πελάτη σου.

Χρεώνεις παραπάνω τον κόπο σου, σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

 Στα παραπάνω στο σκεπτικό με το οποίο είχα χρεώσει την επέκταση του κοινόχρηστου πίσω ώς Υπέρβαση δόμησης, ήταν και ο λόγος ότι

η επέκταση γίνεται εντός Δ.

 Οσον αφορά το κλιμακοστάσιο του πρόσθετου ορόφου, όπου βάσει άδειας προβλέπονταν δώμα το οποίο δέν είχε προσμετρήσει στην δόμηση κατα την έκδοση

της αδείας, το τμήμα εντός νομίμου το χρέωσα ώς ΥΔ διότι πλέον είχα πρόσθετο όροφο. Την επέκταση εκτός νομίμου περιγράματος κανονικά με ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ υπέρβαση πλάγιων

κλπ. Δηλαδή το δώμα το οποίο προβλέπονταν να εχει 2.50μέτρα ύψος δέν εγινε ποτέ και αντ αυτου κατασκευάσηκε ένας επιπλέον όροφος. Όποτε όλο το τμήμα του πρόσθετου πλεόν 

ορόφου, το χρέωσα με ΥΔ,ΥΥ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ακολουθεί χαζή ερώτηση....

 

Σε διαμέρισμα κατά την αυτοψία προέκυψε ότι σε κάποια σημεία το περίγραμμα έχει ξεφύγει προς τον ακάλυπτο δημιουργώντας μια ΥΔ κάποιων τετραγωνικών.

Όταν στο ισόγειο η εγκεκριμένη κάλυψη είναι μεγαλύτερη από ότι στον όροφο με αποτέλεσμα στα σημεία των υπερβάσεων στην ανωδομή, στο ισόγειο να είναι ήδη καλυμμένος και δομημένος χώρος, εγκεκριμένα εννοείται, δεν υφίσταται ΥΚ παρά μόνο ΥΔ, σωστα?

 

Δηλαδή επί της ουσίας ΥΚ έχουμε ΜΟΝΟΝ όταν υπερβαίνεται η κάλυψη της οικοδομής, η οποία είναι η μέγιστη κάλυψη των ορόφων. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο ΥΔ θα έβαζα, από τη στιγμή που καλύπτομαι από την κάτοψη υποκείμενου (ή παρακείμενου) ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. 

σε διώροφη οικοδομή κατοικίας με ένα νόμιμο υπόγειο κατασκευάστηκε λόγω κλίσης εδάφους και ένα β' υπόγειο ως θεμελίωση (βρίσκεται εξολοκλήρου κάτω από το α΄ υπόγειο και κάτω από το έδαφος με πρόσβαση μόνο από ένα κλειστό κλιμακοστάσιο από το α' υπόγειο. είναι ένας ενιαίος χώρος αποθήκης. δηλώνεται με υπέρβαση δόμησης με μειωτικό, αλλά υπολογίζεται και στα συνολικά μεγέθη για το συντελεστή  υπέρβασης δόμησης στα φύλλα καταγραφής (<50%, κτλ)?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Μια βοηθεία στο παρακατω ερωτημα?

 

Σύμφωνα με τη συσταση οριζοντιας στο υπόγειο έχω ενα γκαραζ 35 τ.μ και μια αποθήκη 50 τ.μ τα οποία ανήκουν εξ αδιαιρετου στους γονεις. Η αποθήκη έχει γίνει γκαρσονιερα, το γκαραζ μεγαλωσε στα 80 τ.μ και δημιουργηθηκαν επιπλεον 2 αποθηκες και μια γκαρσονιερα ακόμη. Δηλαδή έχω αλλαγή χρήσης της αποθήκης σε γκαρσονιερα και νέες κατασκευές εκτός αδείας μετά απο ξεμπάζωματα στο υπόγειο.

Μιλάμε πάντα για το υπόγειο! Αρά η δήλωση γίνεται από τους γονείς με τη συναίνεση της κόρης για τις νέες κατασκευές εκτός αδείας. 

 

Η κόρη σύμφωνα με τη συσταση οριζοντιας έχει την πληρη κυριότητα του α όρόφου και  την ψιλή κυριότητα στο β΄οροφο, ενώ οι γονεις εχουν εξαδιαιρετου την επικαρπια στο β οροφο και την πληρη κυριοτητα στο υπόγειο και στο ισογειο.

 

 θέλω να υπολογίσω το ποσοστό υπέρβασης δόμησης:

 

Α. (80 τ.μ υπερβασης δομησης Ν.4178 στο υπογειο που ανήκει στους γονείς + 25 τ.μ τακτοποιησης η/χ Ν.3843 στο β' οροφο που έχουν τη επικαρπία οι γονεις) / συνολικά χιλιοστα οικοπέδου που αντιστοιχουν σύμφωνα με την οριζόντια σύσταση στους γονεις Χ 323,36 τ.μ πραγματοποιούμενη ολικη επιφάνεια ορόφων οικοδομικης αδειας

 

Ή υπολογίζω μόνο τις υπερβάσεις στις οριζοντιες ιδιοκτησιες του υπογειου που ανήκουν στους γονεις?

 

Β. 80 τ.μ υπερβασης δομησης Ν.4178 στο υπογειο που ανήκει στους γονείς / χιλιοστα οικοπέδου που αντιστοιχουν στο γκαραζ και την αποθήκη στο υπόγειο σύμφωνα με την οριζόντια σύσταση Χ 323,36 τ.μ πραγματοποιούμενη ολικη επιφάνεια ορόφων οικοδομικης αδειας

 

Ή

 

Γ. κάπως αλλιως?

 

 

 

αν ισχυει το Α:

1.Στον α οροφο που έχει την πλήρη κυριοτητα η κόρη έχουν τακτοποιηθεί από αυτήν 8 τ.μ Η/Χ.

Τα προσθέτω και αυτά μαζί με τα 80+25 ή δεν τα υπολογίζουμε αφου ανήκουν σε αλλή ιδιοκτησία?  

 

2. Τα 25 τ.μ του β ορόφου στον οποίο οι γονείς που δηλώνουν τις αυθαιρεσίες στο υπόγειο είναι εξ αδιαιρέτου επικαρπωτες καλά έκανα και τα υπολόγισα?  

 

3. Στα χιλιοστα βάζω τα συνολικά που αντιστοιχούν στους γονεις για όλη την οικοδομή ???

Εγω υπολόγιζα τα συνολικά που εχουν οι γονείς, δηλαδη 228,33 χιλιοστά για την πλήρη κυριοτητα του υπογειου + 399,02 χιλιοστά για την πλήρη κυριοτητα του ισογειου + 132,19 για την επικαρπία του β οροφου και το ερώτημα μου ηταν αν μπορώ να συνυπολογίσω στα χιλιοστά τους τα 132,19 της επικαρπίας του β ορόφου αφού η ψιλή κυριότητα ανήκει στην κόρη?"

 

αν ισχυει το Β:

1. στον υπολογισμο της υπερβασης στον παρανομαστη βάζω την πραγματοποιούμενη ολική επιφάνεια ορόφων οικοδομικής άδειας ή κατι αλλο?

 

 

 

Τελος συμπληρωνω οτι βγήκε αρχικα αδεια για το υπογειο και το ισογειο με πραγματοποιούμενη δομηση 160 τ.μ και μετα απο κάποια χρόνια εγινε αναθεωρηση και προσθηκη 2 οροφων με συνολικη πραγματοποιούμενη δομηση 3223,36 τ.μ.

 

ευχαριστώ

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα έχεις λίγο μπερδεμένα μάλλον. Καταρχάς δεν έχω καταλάβει για ποια ιδιοκτησία κάνεις δήλωση τελικά?

άποψή μου είναι πως δεν μπορείς να μπλέκεις διαφορετικές ιδιοκτησίες στις οποίες υπάρχουν διαφορετικά διακαιώματα και διαφορετικά ποσοστά σε μια ενιαία δήλώση.

Ας υποθέσουμε λοιπόν πως κάνεις δήλωση για την ανεξάρτητη ιδιοκτησία του υπογείου.

 

Επίσης, τα εγκεκριμένα της οικοδομικής άδειας χρησιμοποιούνται για την εύρεση της κατηγορίας.

 

Για την εύρεση των ποσοστών υπέρβασης θα διαιρέσεις τα αυθαίρετα τετραγωνικά που αφορούν την ιδιοκτησία σου με  την επιτρεπόμενη δόμηση που ισχύει σήμερα στο οικόπεδο επί το ποσοστό ιδιοκτησίας που αναλογεί στην ιδιοκτησία του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.