Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aποστάσεις οικοδομών από εθνικές - επαρχιακές - κύριες κοινοτικές οδούς


Recommended Posts

κατ'αρχήν συγχαρήτηρια για την σελίδα σας...

έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκλιση. Είναι 150τ.μ. προυφιστάμενο του 1985. έχει πρόσωπο σε πρωτεύων εθνική οδό. Δηλαδή μπορούμε να οικοδομίσουμε σε απόσταση 30 μ απο τον άξονα του δρόμου. αλλά το οικόπεδο έχει βάθος 24μ + 5μ (ημιάξονας του δρόμου) υπάρχει κάποιο παράθυρο να μπορούμε να χτίσουμε σε μικρότέρη απόσταση απο τον άξονα του δρόμου η απλά δεν μπορούμε να βγάλουμε άδεια??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι εντός παραδοσιακού οικισμού ή παραδοσιακού τμήματος ή σε αξιόλογο οικισμό.... έχεις ένα άρτιο κατά παρέκκλιση μεν οικόπεδο, ΜΗ οικοδομήσιμο δε.

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα κλαιρη

κάνε μιά ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία

μην μπερδεύουμε τις αποστάσεις για την εκτός σχεδίου δόμηση με αποστάσεις για οικόπεδα εντός σχεδίων η εντός οικισμών απ'όπου διέρχεται εθνική-επαρχιακή κλπ οδός όπου κατα κανόνα οι αποστάσεις διαφοροποιούνται(είναι μικρότερες) και αναφέρονται στους όρους δόμησης

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας, δεν έχω παρακολουθήσει την συγκεκριμένη κουβέντα από την αρχή και ίσως η ερώτηση μου να έχει ήδη απαντηθεί!

 

Έχω 4στρ. τα όποια δημιουργήθηκαν το 2009 με κατάτμηση από μεγαλύτερη έκταση με πρόσωπο σε δρόμο οποίος αναφέρετε και σε τίτλο του 1882 αλλά είναι και η μοναδική οδός που ενώνει δύο οικισμούς προϋφιστάμενους του 1923.

Το ακίνητο μου βρίσκεται και εντός Ζώνης 500μ. του ενός οικισμού.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Λόγω ακανόνιστου σχήματος η απόσταση τοποθέτησης του κτιρίου από το όριο στη πλευρά που είναι ο δρόμος δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 7,5 μ. Υπάρχει λόγος να το ισχυριστώ αυτό και να πετύχω αυτή την απόσταση μόνη στη πλευρά αυτή ούτως ώστε να τοποθετηθεί το κτίριο εκεί.

Ευχαριστώ πολύ

Παρατήρηση : Στο ακίνητο μου υπάρχουν σημεία που έχω τις 15άρες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν υπαρχει κανενας λογος να το ισχυριστεις καθοσον

το κατετμησες το 2009(ας προσεχες οταν το κατατμουσες θα σου πουν στην πολεοδομια).

σε κατα κανονα αρτιο γηπεδο εκτος σχεδιου μπορεις να εφαρμοσεις πλαγια

αποσταση 7.50μ μονο οταν δεν ειναι δυνατη η οικοδομηση και με την προυποθεση οτι το γηπεδο προυφισταται του 1981.

η αποσταση απο τον δρομο ειναι 15μ, στη περιπτωση σου δεν μπορει να γινει μικροτερη.

αυτο με την ζωνη δεν εχει καμια ωφελεια για σενα αφου η ζωνη δεν ισχυει

για σενα, διοτι προυποθεση για την ζωνη ειναι το γηπεδο να προυφισταται του 1977

και εσυ το δημιουργησες το 2009

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετωπίζω περίπτωση άρτιου κατά παρέκλιση, εκτός σχεδίου - εντός ΒΙΠΑ γηπέδου, στο οποίο έχει κτιστεί προ τριαντακονταετίας με νόμιμη άδεια διώροφο κτίσμα.

Το γήπεδο συνορεύει με εθνική οδό.

Ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται για προσθήκη 3ου ορόφου

Λαμβάνοντας αποστάσεις 60 μ από άξονα Εθν. οδού και 10μ από όρια οικοπέδου αφήνει μόλις 5 μ² επιτρεπόμενη προσθήκη.

- Μήπως υπάρχει περίπτωση να αγνοηθούν οι αποστάσεις από όρια γηπέδου και άξονα εθνικής οδού και το περίγραμμα της προσθήκης να ταυτιστεί με το περίγραμμα του υπάρχοντος κτιρίου;

- Αν και άρτιο κατά παρέκλιση, μήπως μπορώ να αφήσω απόσταση 5μ και όχι 10 μ από τα όρια του γηπεδου για την προσθήκη του νέου ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια δυνατότητα παρέκκλισης ως προς τις πλάγιες αποστάσεις , αλλά η απόσταση από την Ε.Ο. είναι υποχρεωτική σε κάθε περίπτωση , μάλιστα υπάρχει και σαφέστατη διάταξη επ' αυτού στο σχετικό ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Για τις πλάγιες αποστάσεις πρέπει να πάρεις έγκριση από την περιφέρεια (ΔΥΠΕΧΩ νομίζω)

Για την απόσταση από την ΕΟ, δεν μπορείς να πάς στο υφιστάμενο. Κάνεις αναγκαστικά υποχώρηση. Την πάτησα και έμαθα...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Brasco

είσαι σίγουρος για το ότι ισχύει η απόσταση των 60μ και σε περιοχή ΒΙΠΑ?

γιά έλεγξέ το

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.