Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aποστάσεις οικοδομών από εθνικές - επαρχιακές - κύριες κοινοτικές οδούς


Recommended Posts

Όντως στο ΦΕΚ δεν είναι σαφές αλλά στην εγκύκλιο 104/86 δίνεται και παράδειγμα που αποσαφηνίζει ότι άλλο απόσταση δόμησης από τα πλάγια όρια για την οποία παίζει ρόλο το πρόσωπο και άλλο απόσταση δόμησης από τα πίσω όρια για την οποία παίζει ρόλο το βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογαύρε - Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Κάτι ακόμη επί του ΦΕΚ/Δ/270..

 

Στο Άρθρο 1 (ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ) μεταξύ άλλων αναφέρονται και τα όρια.

 

Στο Άρθρο 6 (ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ) παρ. 2.γ αναφέρει ειδικούς όρους για τη συγκεκριμένη περίπτωση γηπέδου 750μ2<Ε<1200μ2. Συγκεκριμένα "...όπου Ε είναι η επιφάνεια του γηπέδου. Οι ελάχιστες αποστάσεις του κτίσματος από τα όρια του γηπέδου στην περίπτωση αυτή είναι 2,50 μέτρα."

 

Ερωτ. 1) Σε γήπεδο Ε=780μ2, π=37μ όπου βάση Άρθρου 1 πρέπει τα πλάγια όρια να είναι >5μ τι κάνω? Μπορώ για κατοικία να ακολουθήσω το Άρθρο 6 αφήνοντας μόνο 2,5μ ή το Άρθρο 1 υπερισχύει πάντοτε των υπολοίπων Άρθρων με τους ειδικούς όρους?

ps. Η πολεοδομία μου είπε: "τα όρια εμείς τα λαμβάνουμε πάντα βάση Άρθρου 1"

 

Ερωτ. 2) Εκτός ορίων (πλάγιων κ.λπ.) είναι τελεσίδικο ότι απαγορεύονται πρόβολοι (δεν προσμετρούν σε Κάλυψη ή Δόμηση) κι επιτρέπονται μόνο μπαζωμένοι εξώστες ως διαμορφώσεις περιβ. χώρου?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Το άρθρο 6 λέει ότι οι αποστάσεις που αναφέρει ισχύουν με την επιφύλαξη του άρθρου 1, οπότε πας με με άρθρο 1

 

2. Ναι δεν μπαινουν πρόβολοι και λοιπές προεξοχές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για κάτι.

Σε εκτός σχεδίου αλλά εντός περιμετρικής ζώνης έχω σε εξέλιξη Ο.Α. με αριθμό πρωτοκόλλου από 10/2/2011 σήμερα έχει εγκριθεί και Ε.Π.Α.Ε το οικόπεδο ήταν άρτιο και δεν απαιτούσε ΝΕΧΟΠ. λόγο ότι ήταν σε απόσταση 250 μέτρα από εθνική οδό, σήμερα που ανατράπηκε η παρεκκλήσι των 600 μ και ξέρω ότι θετική ΝΕΧΟΠ δεν θα μου δώσουν εκεί, τι μπορώ να κάνω;

Κατά την γνώμη σας, μας πιάνουν οι μεταβατικές διατάξεις;;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε υπόθεσή μου.

Σε οικοδομική άδεια του 1989 σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, φαίνεται στο φύλλο αδείας απόσταση από τον άξονα της επαρχιακής οδούς 30μ. και από εκεί και πέρα χαράχθηκε η οικοδομή. Το Π.Δ. όμως για την λήψη μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας είναι του 1998. Που βρήκε λοιπόν την απόσταση των 30μ. ? Μου διαφέυγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Σου διαφεύγει ότι το ΠΔ του 1998 είναι το τελευταίο. Υπήρχαν και παλαιότερες σχετικές διατάξεις. Για το 1989 θα ανατρέξεις σε Β.Δ. αν θυμάμαι καλά , να δεις τι αποστάσεις καθόριζαν. (Αν και νομίζω ότι 30μ σε επαρχιακή το 1989 μάλλον πολλά είναι)

Δες πάντως και αν τα 30μ μπήκαν όχι από απαίτηση διάταξης αλλά γιατί έτσι ήθελε ο μελετητής. Αρα εκτός από την άδεια βρες τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης που την συνοδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

οι υποχρεωτικές αποστάσεις μέχρι και την 2-10-93 καθορίζονταν από το ΒΔ 23-10-59 ΦΕΚ 252/Α/14-11-59 και ΒΔ 30-12-64 ΦΕΚ 9/Α/16-1-65. Υποχρεωτική απόσταση από άξονα επαρχιακής 20 μ για εκτός κατοικημένων περιοχών.

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχή σας ευχαριστώ πολύ για τις σαφείς απαντήσεις σας. Θα ανατρέξω άμεσα στα διατάγματα.

Με την ισχύουσα Νομοθεσία, τα 30μ. από τον άξονα τέμνουν στη μέση την οικία και δεν μπορεί να γίνει υπαγωγή στον Ν.4014/2011(είναι στη ζώνη ασφάλειας) για να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση. Εάν όμως ίσχυε άλλη απόσταση κατά την έκδοση της άδειας, δεν θα μπορέσω να το ρυθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

Με τη νομοθεσία που ίσχυε στο χρόνο έκδοσης της Ο.Α εφόσον η άδεια φυσικά εφαρμόστηκε στην πράξη και δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες..Δες ποστ #67 για νομοθεσία. Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόβλημα με τα 20 μέτρα που ίσχυαν τότε.Λεπτομέρειες εντός των Β.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.