Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

γενικά νομίζω πως είναι θέμα εφορίας

 

ακόμη και αν δεν έχεις στην κατοχη σου οικία αλλά έχεις οικόπεδο ή ποσοστό οικοπέδου που βάσει ΣΔ οικοδομεί κατοικία ή διαμέρισμα πάνω από τόσα /τμ

δεν έχεις διακαιωμα απαλλαγής φόρων πρώτης κατοικίας

 

γενικά είναι πολύπλοκη υπόθεση και πολλές φορές άδικη πχ το οικόπεδο λόγω πολλών συνιδιοκτητών μπορεί να μην οικοδοδμηθεί ποτέ ή μπορεί να είναι στο χωριό σου, όμως εσύ χάνεις την απαλλαγή της φορολογιας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβασα και καποια πρηγουμενα μηνυματα αλλα δεν καταλαβα καλα.

Εχω ενα ημιυπαιθριο στο ονομα μου, ενα στον αδερφο μου και ενα στην μανα μου.

 

Τηλεφωνησα και στο 2103291266 του ΤΕΕ και μου ειπαν οτι χρειαζεται δηλωση

ατυπης δωρεας στην μανα μου και στον αδερφο μου, τον υπλογισμο των αμοιβων και

τιτλους ιδιοκτησιας.

Με αυτα πηγαινω στο ΤΕΕ και παιρνω απαλλαγη αμοιβης.

 

Η ερωτηση μου ειναι:

 

Γλυτωνω χρηματα με αυτον τον τροπο η να παω με την κανονικη διαδικασια;

 

Ευχαριστω.

Πετρος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω το εξης:το Φ.Ε.Μ που αφορα την τακτοποιηση ειναι 10% επι της αμοιβης η 20%; ξερω οτι στην αδεια ενταξει ειναι το 10% αλλα εδω δεν εχουμε εκδοση αδειας αλλα παροχη προς ιδιωτη.Στην περιπτωση παροχης δεν ειναι 20%;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ειμαι σχετικα νεος μηχανικος και προσπαθω να κατανοησω τι γινεται με το νομο 3843.

Θα μου ηταν πολυ χρησιμες οι απαντησεις στις παρακατω ερωτησεις.

 

1) Σε οικοδομη που εγινε μεταφορα συντελεστου δομησης (βγηκε 2 μεταγενεστερη αδεια) προκειμενου να κλειστει νομιμα ημιυπαιθριος ποια απο τις 2 αδειες θα χρησιμοποιηθει για την τακτοποιηση χωρων του υπογειου (απο αποθηκες σε δωματια).Η αρχικη η η μεταγενεστερη?Η μεταφορα του συντελεστη δομησης εγινε για ημιυπαιθριο στον 2 οροφο (καμια σχεση δηλαδη με το υπογειο).

 

2) Για την τακτοποιηση κλεισμενου ημιυπαιθριου μας ενδιαφερει η εσωτερικη διαμορφωση του χωρου (πχ. οτι χωριστηκε με τοιχο για να γινει τουαλετα και το αλλο αφεθηκε κενο) ή απλα υπολογιζονται τα τετραγωνικα μετρα του κλειστου ημιυπαιθριου?

 

3)Οι εσωτερικες τοιχοποιιες μετρανε στα τετραγωνικα μετρα;

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μου ζήτησαν να τακτοποιήσω 6 ημιυπαιθρίους σε αυτοτελείς ιδιοκτησίες η κάθε μια, αλλά στην ίδια πολυκατοικία. Η ελάχιστη αμοιβή που πρέπει να ζητήσω είναι 232ευρώ για την κάθε μια, δηλαδή 232Χ6; Επειδή ο ιδιοκτήτης των διαμερισμάτων είναι κοντινός μου συγγενείς, μπορώ συνολικά να πάρω λιγότερα χρήματα και τί θα γίνει με την κατάθεση στην ΕΤΕ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Kassiani , η κάθε αυτοτελής ιδιοκτησία αντιμετωπίζεται ως ξεχωριστή περίπτωση. Δεν έχει σημασία αν είναι πολυκατοικία , μαιζονέτα , μονοκατοικία.

 

Αρα όσες αυτοτελείς ιδιοκτησίες (όχι ημ/θριοι), τόσοι φάκελοι , τόσα παράβολα αμοιβών, κλπ.

 

Σε ότι αφορά την απαλλαγή αμοιβών ισχύουν τα ίδια των κανονικών αδειών και μελετών. (2-3 περιπτώσεις είναι , συμβουλέψου το ΤΕΕ).

 

Το να πάρεις λιγότερα χρήματα αν δεν υπάγεσαι στις περιπτώσεις απαλλαγής είναι :

 

α. Παράνομο

β. Επιζήμιο , διότι και τα λεφτά να μην εισπράξεις το παράβολο αμοιβής , το ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωθούν , και το ΦΠΑ θα σου χρεωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Avgoust,

αναρωτιόμουν απλώς για το αν μπορώ να διευκολύνω το θείο μου με την αμοιβή μου, καθώς εκτιμώ ότι ο κόπος μου δεν αντιστοιχεί στο εξαπλάσιο (οι 6 όροφοι είναι τυποποιημένοι και η 6 φάκελοι επί της ουσίας ίδιοι).

Link to comment
Share on other sites

Στο (β) να προσθέσω οτι επίσης θα φορολογηθείς για το ποσό σαν να το έχεις εισπράξει.

 

Για το θείο σου δεν μπορείς να πάρεις απαλλαγή. Πρέπει να είναι συγγενής Α' βαθμού.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ο θείος σου να μην έχει κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και να θεωρείται όλη η οικοδομή μια ιδιοκτησία, άρα ένας ο φάκελος. Ωστόσο, αυτό εκτός του ότι είναι απίθανο, σημαίνει οτι ναι μεν θα γλιτώσει τις 5 αμοιβές σου αλλά θα πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο. Γιατί όλοι οι χώροι θα αθροιστούν και πιθανόν να αλλάξει κλίμακα υπολογισμού.

 

Επομένως, αν έρχεσαι σε δύσκολη θέση, εξήγησέ του οτι αν καταταθεί ένας φάκελος το πρόστιμο θα είναι μεγαλύτερο (υπολόγισέ το για να δεις πόσο ακριβώς βγαίνει) από τις 5 αμοιβές σου που μπορεί να γλιτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.