Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Άρα λοιπόν, ημερομηνία μετατροπής του χώρου, που θα αναγράφεται στην Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, ένα μήνα πρίν την δημοσίευση του Νόμου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το άρθρο αυτό, άλλαξε ο μέχρι τώρα τρόπος υπολογισμού του προστίμου?

Η θα ισχύσει μόνο για αυτά που μπορούσαν να τακτοποιηθούν με τον Νόμο αλλά δεν τακτοποιήθηκαν?

Μάλλον το δεύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Ναί, έκανες λάθος. Δεν χρειάζεται συγγνώμη, είμαστε συνάδελφοι !!!

Λοιπόν, υπάρχουν 3 κατηγορίες.

Η πρώτη είναι για ακίνητο πρώτης κατοικίας, δηλαδή ο ιδιοκτήτης διαμένει στο ακίνητο.

Η δεύτερη είναι για ακίνητα άλλης κατοικίας, δηλαδή ο ιδιοκτήτης δεν διαμένει στο ακίνητο (π.χ. είναι άδειο, είναι ενοικιασμένο κ.λ.π.)

Η τρίτη κατηγορία είναι άλλη χρήση, πλήν κατοικίας (π.χ. κατάστημα).

Η χρήση αναφέρεται συνολικά στο ακίνητο !!!

 

Μπορεί κάποιος να έχει χρησιμοποιήσει την απαλλαγή πρώτης κατοικίας για ένα ακίνητο και να διαμένει σε άλλο επίσης ιδιοκτησίας του. Σε αυτή την περίπτωση υπάγεται στην πρώτη ή στην δεύτερη κατηγορία για την επιβολή προστίμου??

 

Άν υπαχθεί στην πρώτη θα μπορούσε να έρθει σε μελλοντική αντιπαράθεση με το ότι φορολογικά δεν αντιμετωπίζεται σαν πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μπερδευτούμε και μπούμε στο φαύλο κύκλο για το τι θεωρείται πρώτη κατοικία βάσει φορολογικού και προσπαθούμε να το εντάξουμε στη διαδικασία του νόμου 3483/2010.

 

Γενικά εγώ είμαι αυτής της άποψης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι. Ό,τι απαλλάσσεται ΕΤΑΚ είναι η πρώτη κατοικία. Στην τελική ας το ψάξει ο πελάτης. Δική του ευθύνη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μου έτυχε η εξής περίπτωση:

 

Σε άδεια του '87, στο ισόγειο γωνιακής 2όροφης ιδιοκατοίκητης οικοδομής (στην οποία γωνία υπάρχει εσοχή στο αρχιτεκτονικό περίγραμμα του κτιρίου και έχουν κατασκευαστεί εξώστες με "όψη" σε δύο δρόμους) δίπλα από την είσοδο στην pilotis ο ιδιοκτήτης έχει χτίσει όχι μόνο χώρο της pilotis, αλλά και χώρο κάτω από τον υπερκείμενο εξώστη (ακάλυπτος μάλλον σύμφωνα με το Δ.Κ) επεκτείνοντας έτσι ήδη υπάρχοντα χώρο κατοικίας του ισογείου. Στο νέο κατασκευασμένο τμήμα της γωνίας αξίζει να σημειωθεί πως έχει κατασκευαστεί ένα δόντι, με επικάλυψη πυρότουβλου που εξωτερικά δίνει την εντύπωση υποστυλώματος, αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι (τουλάχιστον έτσι φαίνεται από μια γρήγορη εξωτερική αυτοψία). Τι συμβαίνει στην περίπτωση αυτή; Μπορεί μεν να "τακτοποιήσει" τον κλειστό χώρο της pilotis φαντάζομαι, αλλά αυτός κάτω από τον εξώστη παραμένει ατακτοποίητος...Μήπως είναι δώρο άδωρο να συνεχίσει τις διαδικασίες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε το γλιτώνει το πρόστιμο.

 

Το αναγράφει καθαρά ο νόμος

Άρθρο5 παρ.6:

"Εξυπακούεται ότι για άλλες διαπιστωμένες παραβάσεις που δεν ρυθμίζονται με τον Ν.3843/2010 εξακολουθούν να επιβάλλονται πρόστιμα και κυρώσεις"

 

Άρθρο8 παρ.3:

"Ο έλεγχος γίνεται ανεξάρτητα σε κάθε αυτοτελή χώρο που δηλώθηκε και τα

πρόστιμα επιβάλλονται, επιπλέον των καταβληθέντων, για τον χώρο στον οποίο

διαπιστώνονται τα ψευδή-ανακριβή στοιχεία."

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο8 παρ.3:

"Ο έλεγχος γίνεται ανεξάρτητα σε κάθε αυτοτελή χώρο που δηλώθηκε και τα

πρόστιμα επιβάλλονται, επιπλέον των καταβληθέντων, για τον χώρο στον οποίο

διαπιστώνονται τα ψευδή-ανακριβή στοιχεία."

 

 

Εδω μας λεει οτι θα ελεγχουν οι χωροι που δηλωθηκαν αλλα ΚΑΙ οι υπολοιποι χωροι για τυχον παραβασεις??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.