Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας


Recommended Posts

@Skrats Λογικά σε μικρής δαπάνης αναλυτικό όπως θα βγει μια συρματοπερίφραξη, η ελάχιστη αμοιβή (αν υποτεθεί ότι πήγαινε για Ο.Α) θα έβγαινε τελικά 5.000 Χ λ, το οποίο βγαίνει (με λ του 2012) 1.168,40 Ευρώ χωρίς ΦΠΑ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/1/2020 at 11:25 ΠΜ, danaikaterina said:

Δεν ισχύει αυτό που λες. Οι ΕΕΜΚ δεν έχουν φορολογικά. Δεν χρειάζεται να περάσεις καμία αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ (στην αρχή της λειτουργίας του συστήματος σου ζήτούσε λανθασμένα Α/Α αμοιβών αλλά εδώ και καιρό διορθώθηκε και δεν ζητάει πια). Οπότε συμφωνείς μια αμοιβή και κοβείς απλή απόδειξη και πληρώνεις μόνο ΦΕΜ πάνω στη συμφωνηθείσα (κάποιοι συνάδελφοι δεν πληρώνουν ούτε ΦΕΜ). Επίσης και στο ΙΚΑ πας μετά την έκδοση της ΕΕΜΚ για να κάνεις απογραφή, δεν απαιτείται κανένα χαρτί απο το ΙΚΑ για την έκδοσή της. Απλώς με το που την εκδίδεις ενημερώνεται το αρμόδιο ΙΚΑ και αν δεν πας εντός κάποιων ημερών θα σου στείλουν χαρτί.

Υπάρχει πεδίο για την αναγραφή του Α/Α της αμοιβής

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Skrats said:

Απαιτείται ΦΕΜ και Συμφωνητικό;

Όχι ,το γράφει η Δανάη μέσα στην παράθεση της δημοσίευσης της που έκανες εσύ.Διάβασε την προσεκτικά.😉

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους, αναρτώ τα απαιτούμενα στο σύστημα του ΤΕΕ για ΣΑ για εργασίες ΕΕΜΚ και μου ζητά Α/Α έργου συστήματος αμοιβών. Εχω κάνει κάποιο λάθος;

Και αν όχι πως το προσπερνώ;

Επίσης σε δημόσιο έργο ο εκπρόσωπος του οργανισμού θα είναι ο Κύριος του Εργου και θα πρέπει να μου δώσει όλα τα στοιχεία του; όνομα πατέρα, μητέρας, ΑΔΤ κλπ για να τα συμπληρώσω στο σύστημα;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Edited by Eleni St
Link to comment
Share on other sites

Οι αμοιβή μιάς ΕΕΔΜΚ δεν περνάει από σύστημα αμοιβών. Οπότε λογικά δεν συμπληρώνεις κάτι στο αντίστοιχο πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akis73 said:

Οι αμοιβή μιάς ΕΕΔΜΚ δεν περνάει από σύστημα αμοιβών. Οπότε λογικά δεν συμπληρώνεις κάτι στο αντίστοιχο πεδίο.

Μου το ζητά όμως το σύστημα όταν πάω να ολοκληρώσω - βαζω 0000;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.