Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Συνάδελφε καλημέρα.

Σε αντίστοιχη περίπτωση εμένα μου απάντησαν από την Πολεοδομία ότι για τους λόγους ασφαλείας που αναφέρεις δεν μπορούν να γίνουν τέτοιες εργασίες χωρίς σκαλωσιά. Έτσι έβγαλα κανονικά ΕΕΜΚ με σκαλωσιά από το πεζοδρόμιο.Αν ο ιδιοκτήτης επιλέξει να μην κάνει τη διαδικασία της ΕΕΜΚ είναι αυτός υπεύθυνος για την ασφάλεια καθώς και ο όποιος εργολάβος αναλάβει. 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την επισκευή απαιτείται συναίνεση ιδιοκτητών? Δλδ η οροφή του εξώστη θεωρείται τμήμα όψης ήτοι κοινόχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Όλη η όψη είναι κοινόκτητη. Κανονικά θέλει εκτός κι αν προκύπτει κάτι διαφορετικό από τον κανονισμό της πολυκατοικίας-Σύσταση οριζοντίου. Έχει τύχει κι έχω βρει να γράφει ότι σε όλους τους χώρους αποκλειστικής χρήσης της οριζοντίου κι άρα και του εξώστη ο κάθε ιδιοκτήτης κάνει επισκευές χωρίς τη συναίνεση. Βέβαια σε αναζήτηση μου έχω βρεί και το παρακάτω. Σίγουρα θα διάβαζα πολύ καλά τον κανονισμό-σύσταση.

FAQ_22.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Απορίες σχετικά με το e-adeies για περίπτωση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για εξωτερική θερμομόνωση:

α. Τι εργασίες πιστεύετε ότι βάζουμε στην καρτέλα "εργασίες ομάδας έργου";

Έχω βάλει μέχρι τώρα είτε "γενική επίβλεψη έργου" ή και καμία εργασία.

β. Απαιτείται να συμπληρωθούν τα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης;

γ. Τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας του ακινήτου τα αναφέρουμε στην καρτέλα "στοιχεία υφισταμένου" ή στις "Προγενέστερες Διοικητικές Πράξεις - Έντυπες";

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω την εξής απορία: Μπορεί να εκδοθεί με ΕΕΔΜΚ επέκταση εξώστη Α ορόφου με/χωρίς να δημιουργείται η.χ. στο ισόγειο σε διώροφη μονοκατοικία; Δηλαδή να μεγαλώσει ο εξώστης περίπου 2 μέτρα. Αν όχι, τί κάνουμε;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους. Τυχόν όμοια μηνύματα θα διαγράφονται. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ανοίξει μια ΕΕΔΜΚ για εσωτερικές διαρρυθμίσεις που περιλαμβάνουν και τον διαχωρισμό ενός μπάνιου σε δύο και μια μικρή μετακίνηση κουζίνας. Από αυτή την εργασία προφανώς θα χρειαστεί να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις στις υδραυλικές εγκαταστάσεις.

Σύμφωνα με το ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/69701/4461 – 16.10.2018 "Σε περίπτωση που από τις εσωτερικές διαρρυθμίσεις τροποποιούνται μελέτες του κτιρίου (π.χ. παθητική/ ενεργητική πυροπροστασία, ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, κ.λ.π), κατατίθενται οι κατά περίπτωση τροποποιήσεις μελετών για την ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας κατά τα αναφερόμενα στην παρ.10 του άρθρου 42 του ν.4495/2017."  και αντίστοιχα το σύστημα ζητάει και ΥΔ ότι θα γίνει ενημέρωση.

Τα νέα υδραυλικά σχέδια που ανέβασα για την μικρής κλίμακας αρκούν ή πρέπει να ανοίξει νέα αίτηση για ενημέρωση έντυπης άδειας? Αν ναι, τότε η γνωρίζετε τι ακριβώς απαιτείται για αυτό; (π.χ. ανέβασμα όλων των σχεδίων της άδειας, έλεγχος από ΥΔΟΜ). Υπόψιν ότι πρόκειται για διαμέρισμα πολυκατοικίας το οποίο έχει τακτοποιηθεί από άλλο μηχανικό και τα σχέδια της αδείας δεν έχουν καμία σχέση με τη σημερινή κατάσταση.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, hrizah said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω την εξής απορία: Μπορεί να εκδοθεί με ΕΕΔΜΚ επέκταση εξώστη Α ορόφου με/χωρίς να δημιουργείται η.χ. στο ισόγειο σε διώροφη μονοκατοικία; Δηλαδή να μεγαλώσει ο εξώστης περίπου 2 μέτρα. Αν όχι, τί κάνουμε;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέμα καθώς δημιουργούμε σύγχυση στους συμμετέχοντες και διαμοιρασμό των απαντήσεών τους. Τυχόν όμοια μηνύματα θα διαγράφονται. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Θέλει οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το όριο των 25.000€ , αυτό δεν ισχύει μόνο στις 10 περιπτώσεις του ΦΕΚ 101Α/12-6-2018;

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις συνεχίζει να ισχύει κανονικά για να θερωρηθεί ως ΕΕΜΚ; 

Υπάρχει κάτι καινούργιο που μου διαφεύγει;

Επίσης σε σχολική μονάδα, έχει βγει μια ΕΕΜΚ για εξωτερική θερμομόνωση (δεν έχουν γίνει οι εργασίες) και τώρα 2 μήνες μέτα βγαίνει ΕΕΜΚ για συντήρηση στέγης. Το γεγονός ότι έχουν "σπάσει" οι δύο άδειες και συνεπώς "σπάει" και ο προΰπολογισμός είναι πρόβλημα;

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό. Θα έπρεπε να γίνει αναθεώρηση της υπάρχουσας ΕΕΜΚ για να προστεθούν οι νέες εργασίες. Επίσης οι εργασίες συντήρησης στέγης έχουν όριο προϋπολογισμου, οπότε αν ξεπερνάς τις 25.000 έπρεπε να βγει οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.