Jump to content

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Kαι εγώ είχα ακούσει το ίδιο όσες έχουν επιβλέποντα. 

Link to post
Share on other sites
  • Replies 676
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

άρθρο 3  ΑΠΌΦΑΣΗΣ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=k3ouK2EJBz0%3D&tabid=762&. 3.      Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί για το ακίνητο άδεια δόμησης ή οικοδομική άδεια,

Ενδιαφέρουσα ανάρτηση για τις άδειες μικρής κλίμακας στην Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.   http://et.diavgeia.gov.gr/f/thessaloniki/ada/4%CE%9139%CE%A9%CE%A15-2

Και μόνο διαβάζοντας κανείς τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις των συναδέλφων καταλαβαίνει την κόλαση που ζούμε καθημερινά: η κάθε πολεοδομία έχει τους δικούς της νόμους. Άλλο ισχύει στην μια πολεοδομία

Posted Images

Δε νομίζω ότι είναι λογικό οι ΕΕΜΚ να οδηγούν αυτομάτως στην υποχρέωση σύνταξης Η.Τ. Όταν θα συνταχθεί η ΗΤΚ για το ακίνητο, τότε θα πρέπει να εισαχθούν ότι άδειες και ΕΕΔΜΚ στην πλατφόρμα.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
On 4/25/2020 at 7:42 PM, spafent said:

 

β.'όχι

 

Καλησπέρα, το οτι δεν απαιτείται να συμπληρωθεί το Διάγραμμα Κάλυψης σε περιπτωση ΕΕΔΜΚ για εργασίες με ικριώματα ποιος μας το λέει; 

Link to post
Share on other sites
1 ώρα πριν, Poli_na said:

Καλησπέρα, το οτι δεν απαιτείται να συμπληρωθεί το Διάγραμμα Κάλυψης σε περιπτωση ΕΕΔΜΚ για εργασίες με ικριώματα ποιος μας το λέει; 

Φυσικά και μπορείς να τα συμπληρώσεις, δεν το απαγορεύει κάνεις και μάλιστα δίνεις παραπάνω πληροφορίες για το ακίνητο.

Όμως υποχρεωτικό δεν είναι.

Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, gamvro said:

Φυσικά και μπορείς να τα συμπληρώσεις, δεν το απαγορεύει κάνεις και μάλιστα δίνεις παραπάνω πληροφορίες για το ακίνητο.

Όμως υποχρεωτικό δεν είναι.

Το ότι μπορω να τα συμπληρώσω για επιπλεον στοιχεια αυτο το καταλαβαίνω. Το θέμα είναι που θα βασιστώ για να μην το συμπληρώσω; το αναφέρει σε κάποιο νόμο, αποφαση ή οτιδηποτε;

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Να σας κάνω μια ερώτηση: αν σε ένα κτίριο πάμε και δημιουργήσουμε νέες ρύσεις στο δώμα και άρα πρέπει να βγούν και νέες υδρορροές στις όψεις, θεωρείτε ότι χρειάζεται άδεια ή ΕΕΔΜΚ? ¨η θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάνουμε εργασίες του άρθρου 30 παρ.δ του Ν.4495/17? ευχαριστώ πολύ!

Link to post
Share on other sites

Αν στηθεί σκαλωσιά σίγουρα θέλει ΕΕΔΜΚ.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

τι "έπαθε" αυτη η στεγη και τί θα επισκευασεις?

Τι οικοδομή ειναι?

 

Link to post
Share on other sites
1 λεπτό πριν, dimitris GM said:

τι "έπαθε" αυτη η στεγη και τί θα επισκευασεις?

Τι οικοδομή ειναι?

 

ηταν κοινοχρηστος χωρος στεγης, εγινε διαμερισμα - τακτοποιηθηκε πουληθηκε κ η νεα ιδιοκτητρια θελει να επισκευασει την στεγη με τα χρηματα της, η στεγη ειναι πολυ παλια κ υπαρχει κινδυνος καταρρευσης.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.