Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση ιδιοκτησίας μηχανικού


Renoa

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθώντας λίγο να περιορίσω τα πήγαινε-έλα, ήθελα να σας ρωτήσω το εξής όποιος ξέρει: Έχω αναλάβει τον ημιυπαιθριο στο σπίτι που είναι στο όνομα της αδερφής μου. Ξέρω ότι δικαιούμαι απαλλαγή από την κατάθεση της αμοιβής. Το θέμα είναι πρώτα πάω στην εφορία και ζητάω να κάνω άτυπη δωρεά της αμοιβής μου(της καθαρής ή με ΦΠΑ?) και μετά πάω με αυτό το χαρτί στο ΤΕΕ ή μπορώ να πάω απευθείας στο ΤΕΕ με όσα δικαιολογητικά απαιτούνται? Και μετά την απαλλαγή σου δίνει το ΤΕΕ 1 χαρτί που το πας στην εφορία για μηδενικό ΦΕΜ?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάφερα να πάω...

Αν όχι αύριο, τότε την επόμενη Τρίτη σίγουρα θα το τακτοποιήσω και θα ενημερώσω...

 

@ superg

Το ΤΕΕ θέλει ως δικαιολογητικό το χαρτί της Άτυπης Δωρεάς από την εφορία, οπότε πρώτα στην εφορία (πάρε και αντίγραφο της ταυτότητας της δικής σου και της αδερφής σου, εμένα μου τα ζήτησαν και δεν είχα οπότε πρέπει να πάω ξανά... :( )

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα οι λογιστές μου μου είπαν ότι για τον εαυτό μου δεν πληρώνω ΦΕΜ (απαλλαγή), ενώ για τον αδελφό μου (άτυπη δωρεά) πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ.

 

Την Τρίτη θα είμαι και στο ΤΕΕ για περισσότερες λεπτομέρειες γιατί με ενδιαφέρουν και οι δύο περιπτώσεις, για εμένα και για συγγενή μου α' βαθμού, οπότε θα ενημερώσω.

 

Θέλω κι εγώ να κάνω ακριβλως το ίδιο για μένα και τον αδελφό μου. Έχεις κατι νεώτερο???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση αλλά τώρα μπήκα και πάλι στο φόρουμ...

 

Λοιπόν, για τον αδερφό σου (και συγγενείς Α' βαθμού γενικώς) η διαδικασία στη ΔΟΥ είναι η εξής:

1) Υπολογίζεις κανονικά την αμοιβή σου από την εφαρμογή του ΤΕΕ.

2) Πας στην εφορία σου στις "Δωρεές" και υποβάλλεις ένα έντυπο που θα σου δώσουν (σε δύο αντίγραφα). Το έντυπο πρέπει να το υπογράψεις και εσύ και ο αδερφός σου (ή τον πας σε ΚΕΠ για το γνήσιο, ή τον παίρνεις μαζί σου στην ΔΟΥ). Πρέπει να έχεις αντίγραφα των ταυτοτήτων σας και ένα εκκαθαριστικό δικό σου. (Αυτά, τουλάχιστον ζήτησαν από εμένα...).

3) Μετά την Δωρεά, όπου κρατούν αυτοί ένα αντίγραφο το έντυπο της δωρεάς και σου δίνουν εσένα το άλλο, βγάζεις φωτοτυπία το δικό σου έντυπο της δωρεάς και πας με το πρωτότυπο και την φωτοτυπία του στο "Εισόδημα" όπου συμπληρώνεις δύο έντυπα για το ΦΕΜ. Εκεί σου δίνουν απαλλαγή από το ΦΕΜ, σφραγίζοντας τα αντίστοιχα έντυπα.

4) Παίρνεις το πρωτότυπο έγγραφο της δωρεάς και το ένα έντυπο του ΦΕΜ, όπου γράφει για την απαλλαγή και είσαι οκ.

 

Μετά πας στο ΤΕΕ με τα παρακάτω:

1) Αίτηση απαλλαγής αμοιβής όπου συμπληρώνεις ότι ζητάς απαλλαγή για την 2η περίπτωση.

2) Τον υπολογισμό αμοιβής από το ΤΕΕ.

3) Υπεύθυνη δήλωση δική σου ότι δεν λαμβάνεις ιδιαίτερη αμοιβή για τη δουλειά αυτή.

4) Υπεύθυνη δήλωση του αδερφού σου ότι δεν δίνει ιδιαίτερη αμοιβή για τη δουλειά αυτή.

5) Υπεύθυνη δήλωση του αδερφού σου ότι είναι ιδιοκτησία του το ακίνητο για το οποίο θα γίνει η ρύθμιση

6) Αντίγραφο του συμβολαίου όπου φαίνεται ότι ο αδερφός σου είναι ιδιοκτήτης του ακινήτου.

7) Το πρωτότυπο χαρτί της Δωρεάς και το έντυπο ΦΕΜ όπου φαίνεται η απαλλαγή.

 

Τη διαδικασία της ΔΟΥ την ολοκλήρωσα σήμερα (Δωρεά & απαλλαγή ΦΕΜ. Τελικά λάθος μου τα είπε ο λογιστής μου, ευτυχώς δεν έχει ΦΕΜ ούτε η δωρεά).

Τη διαδικασία του ΤΕΕ θα την ολοκληρώσω (ελπίζω) αύριο.

Θα σε συμβούλευα κάθε υπογραφή να γίνει επί τόπου (από εσένα και τον αδερφό σου) ή να πάτε σε ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής για να μην έχεις πήγαινε-έλα μετά (εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα...).

Αυτά τα ολίγα... :rolleyes:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε πολύ zooeng

... Πρέπει να έχεις αντίγραφα των ταυτοτήτων σας και ένα εκκαθαριστικό δικό σου. ....

αυτό το βρισκω γελοίο να το ζητά η εφορία ... αλλά αφου ξεμπέρδεψεις , όλα καλά !!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σου. Εγώ πήγα σήμερα στην εφορία και έκανα τη δωρεά στον αδελφό μου αλλά δεν έκανα την απαλλαγη από το ΦΕΜ. Δεν το ήξερα. Αυτό χρειάζεται για την πολεοδομια? Από το ΤΕΕ μου ζήτησαν μόνο τη δωρεά. Μάλλον θα ξαναπάω αύριο να ρωτήσω πάλι στην εφορία αύριο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστούμε πολύ zooeng

 

αυτό το βρισκω γελοίο να το ζητά η εφορία ... αλλά αφου ξεμπέρδεψεις , όλα καλά !!

 

Κι εμένα μου το ζήτησαν αλλα επειδή δεν το είχα μαζί μου, μου είπαν ότι δεν πειράζει γιατί είναι μικρό το ποσό της αμοιβης..τι να πω..εφορία να ζητάει εκκαθαριστικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για τον αδερφό σου (και συγγενείς Α' βαθμού γενικώς)

 

Ξέρω ότι είναι offtopic, αλλά θα το επαναλάβω για λόγους μελλοντικής αναφοράς και γιατί το βρίσκουμε μπροστά μας όλοι σε διάφορα θέματα:

η συγγένεια με τον αδερφό δεν είναι Α' βαθμού, αλλά Β'. Α' βαθμού συγγένεια έχουμε μόνο με πατέρα-μάνα και γιό-κόρη καθώς και εξ'αγχιστείας με σύζυγο. Γενικά οι βαθμοί συγγένειας υπολογίζονται ως εξής: ελέγχουμε τι μας ενώνει με κάποιο πρόσωπο, αναλύοντας σε κλάδους. Με τον αδερφό π.χ. συνδεόμαστε όχι άμεσα, αλλά μέσω των γονέων. Δηλαδή 1 κλάδος από εμένα μέχρι τον πατέρα μου και άλλος ένας κλάδος από τον πατέρα μου μέχρι τον αδερφό μου. Άρα 1+1=2 κλάδοι, Β' βαθμός συγγένειας. Με τον παππού επίσης, ένας κλάδος μέχρι τον πατέρα (ή τη μάνα) και άλλος ένας μέχρι τον παππού, άρα Β' βαθμού συγγένεια. Με τον θείο (αδερφό του πατέρα), 2 βαθμοί ο πατέρας μας με τον αδερφό του (θείο μας) και άλλον έναν κλάδο εμείς με τον πατέρα, Γ' βαθμού συγγένεια και κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.