Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για στέγαστρο


Recommended Posts

Καλησπέρα εγώ νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις εεδμκ νομιμοποίησης εφόσον το στέγαστρο έχει υλοποιηθεί εντός του υποχρεωτικού ακαλύπτου, δηλ. της απόστασης Δ μόνο εφόσον το πλάτος είναι λιγότερο από Δ/4 δηλαδή 15/4 = 3,75 μ. Κατα τα άλλα το συγκεκριμένο με μπερδεύει και μένα στο τι εννοεί, αλλά νομίζω ότι αυτό εννοεί ο περιορισμός στο πλάτος του στεγάστρου.

Edited by akis73
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 159
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι Άκη το συγκεκριμένο προκαλεί σύγχυση... Στην περίπτωσή μου πάντως το στέγαστρο είναι διαστάσεων 10x20m κατασκευασμένο στα 3,50 μέτρα από το πλευρικό όριο άρα μάλλον πάει άκλαφτο..

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μία παρόμοια περίπτωση, με τακτοποίηση όπου δεν μου είχαν πει ότι είχαν φτιάξει 2 στέγαστρα το 2015 και λόγω πλάτους δεν τακτοποιούνται, την χρονολογία την διαπίστωσα εγώ εκ των υστέρων μέσω google. Αποτέλεσμα είναι να έχω δώσει εντολή να τα απομακρύνουν αλλιώς δεν τους προχωράω την δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλο και συχνότερα αντιμετωπίζουμε τα "νέα αυθαίρετα" τα οποία κάθε άλλο παρά νέα είναι μιας και μετράνε ήδη από 5 έως 10 έτη κατασκευής.

Νομίζω ότι η απομάκρυνση και στη δική μου περίπτωση είναι μονόδρομος για οποιαδήποτε μελλοντική ενέργεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, akis73 said:

Καλησπέρα εγώ νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις εεδμκ νομιμοποίησης εφόσον το στέγαστρο έχει υλοποιηθεί εντός του υποχρεωτικού ακαλύπτου, δηλ. της απόστασης Δ μόνο εφόσον το πλάτος είναι λιγότερο από Δ/4 δηλαδή 15/4 = 3,75 μ. Κατα τα άλλα το συγκεκριμένο με μπερδεύει και μένα στο τι εννοεί, αλλά νομίζω ότι αυτό εννοεί ο περιορισμός στο πλάτος του στεγάστρου.

δυστυχώς τα στέγαστρα σε εκτός σχεδίου δεν μπορούν να έχουν πλάτος μεγαλύτερο από το 1/4 του Δ (όπου Δ=3,0+0.10Η)

Δείτε την τελευταία παράγραφο του εγγράφου

76744269_.thumb.jpg.6b305edee731955f6b174042d967d0d6.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Βασίλη για το έγγραφο, άρα για τα εκτός σχεδίου τελικά όπου Δ η απόσταση μεταξύ των κτιρίων και όχι από τα όρια; Έτσι βγαίνει ακόμα μικρότερη η απαίτηση για πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

  Παντως, στο Δ270/85  δεν αναφερεται πουθενα το "Δ"

4. Το ανεγερθησόμενο εντός του γηπέδου κτίριο πρέπει να είναι ενιαίο.

Επιτρέπεται η διάσπαση αυτού σε περισσότερα κτίρια μόνο μετά από γνώμη

της αρμόδιας Επιτροπής Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου.

Αρθρ.6.-1. Προκειμένου για την ανέγερση κατοικιών εφαρμόζονται και οιακόλουθοι ειδικοί όροι και περιορισμοί δόμησης επιπλέον των όσων αναφέρονται στο άρθρ.1 του παρόντος.

«α) Επιτρέπεται η διάσπαση του ενιαίου κτιρίου μετά τη σύμφωνη γνώμη του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής και με τις εξής προϋποθέσεις: αα) Τα επί μέρους, μετά τη διάσπαση, κτίρια σε κάθε περίπτωση αποτελούν ένα ενιαίο αρχιτεκτονικό σύνολο, ββ) Στην περίπτωση που προβλέπεται ενιαίο κτίριο το οποίο αποτελεί σύνθεση περισσοτέρων όγκων, η σύνδεση αυτών επιβάλλεται να έχει πλάτος κατ ελάχιστον 1,20 μ. και προσμετράται τουλάχιστον σε έναν από τους συντελεστές δόμησης ή κάλυψης

[το εγγραφο δεν μπορεσα να το διαβασω...]

Βασιλη και Ακη, καλημερα

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο αυτό έχει, για την εποχή του, ένα σωστό και ένα λάθος.

Το σωστό είναι ότι το Δ/4 των στεγάστρων έχει σχέση με τον φωτισμό που επιτρέπουν οι προεξοχές των όψεων του κτηρίου και όχι το 15, 10 ή 5 των αποστάσεων του εκτός σχεδίου. Δηλαδή μέγεθος σε συνάρτηση με το ύψος, όπως σωστά αναφέρει και ο ΚΑΝΑ στην παρένθεση παραπάνω.

Το λάθος εκείνης της εποχής είναι ότι η ΔΑΟΚΑ πίστευε ότι ο περιορισμός της επιφάνειας του τελευταίου εδαφίου ήταν γενικός και δεν αφορούσε αποκλειστικά τα βενζινάδικα.

Ήρθε όμως ο ν.4759 και άλλαξε τα προς διευκρίνιση με την τεράστια παρέμβαση στον ορισμό του στεγάστρου.

Η συνέχεια προσεχώς ...

υγ. καλημέρα σε όλους.

Edited by kan62
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το αν το στέγαστρο είναι σε συνέχεια του κτιρίου ή αν είναι σε επαφή με το όριο γηπέδου 

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι το άρθρο 17 (που αναφέρεται στο έγγραφο)

1. σύμφωνα με το άρθρο 1   (Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου, εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος:)ΝΟΚ δεν ισχύει στα εκτός σχεδίου

ια) το άρθρο 17 εκτός από τις περ. α΄, β΄ και στ΄ της παρ. 2, την περ. β΄ της παρ. 3, τις περ. ζ΄ και ια΄ της παρ. 4, την περ. β΄ της παρ. 6, τις περ. ιγ΄ και ιζ΄ της παρ. 7 και την παρ. 8,

και 

2. στην εκτός σχεδίου περιοχή δεν προβλέπεται έλεγχος φύτευσης (στην οποία επίσης αναφέρεται το έγγραφο)

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2022 at 7:54 ΜΜ, Roukat said:

Pavlos33 σ' ευχαριστώ με κάλυψες πλήρως, όπως πάντα! Ερώτηση...θα βγάλω άδεια κατηγορίας 3 με τίτλο: «Κατασκευή περιτοίχισης στο νότιο όριο του οικοπέδου και κατασκευή στεγάστρου και φούρνου με καμινάδα (bbq) στον ακάλυπτο του οικοπέδου». Θα το πάω με βεβαίωση όρων δόμησης αρχικά. Στο επόμενο στάδιο που θα βάλω διάγραμμα δόμησης εκεί λέω να δείξω, πέραν της σχηματικής τομής της κατοικίας και κατόψεις των επιπέδων της κατοικίας,

φωτογραφίες των όψεων της κατοικίας, μία τομή της περιτοίχισης και μία όψη του στεγάστρου, τίποτα παραπάνω...ποια είναι η γνώμη σας? τρισδιάστατο δηλ. δε θα κάνω ούτε για κατοικία ούτε για μάντρα και στέγαστρο. Ούτε στατικά θα καταθέσω. Από σχέδια μόνο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ και διάγραμμα δόμησης.

Κάποια γνώμη γι αυτό? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.