Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Η περίπτωση είναι ενός φίλου και είναι το σπίτι του. Αυτός τί έπαθε: πήγε να το δηλώσει στο κτηματολόγιο και (μετά από 30 χρόνια που ζούσε εκεί) ανακάλυψε πως στην άδεια το σπίτι του είναι ως αποθήκη και μάλιστα στα σχέδια φαίνονται 2 αποθήκες εκεί που σήμερα είναι το σπίτι του.

Άρα μήπως πρέπει να νομιμοποιηθεί και η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσοχή Evan αν απαιτείται κάποια μελέτη (θερμομόνωση π.χ.) πουν δεν υπήρχε στην παλιά άδεια για αυτήν δεν παίρνεις την διαφορά του προυπολογισμού αλλά ΟΛΟΝ τον προυπολογισμό της νέας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να υπολογίσω αμοιβές αλλαγής χρήσης με διαρρυθμίσεις στο ισόγειο οικοδομής του 75 που γίνεται χώρος γραφείων,πρέπει 1) να συνυπολογίσω τις επιφάνειες όλης της οικοδομής για να βγάλω διαφορά προυπολογισμών ή να ασχοληθώ μόνο με την επιφάνεια που αλλάζει χρήση? 2) στην διαφορά των δύο προυπολογισμών,προσθέτω και τον αναλυτικό απο διαρρυθμίσεις για να έχω τον τελικό προυπολογισμό βάση του οποίου θα βγάλω τα άλλα φορολογικά ή όχι?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

και η διαφορά των συμβατικών και ο αναλυτικός αφορούν στο ίδιο πράγμα?

 

Δλδ και με τα δύο επιτυγχάνεις την αλλαγή χρήσης ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση οτι σε περιπτωση που έχουμε και διαρρυθμίσεις (οχι μόνο αλλαγή χρήσης) κάνουμε αναλυτικό μόνο για να βγούν οι αμοιβές και σαν προυπολογισμό φορολογικών κρατάμε τη διαφορά των δυο συμβατικών.Όχι? Τι μου λέτε για το 1)?

Link to comment
Share on other sites

για το 1 σίγουρα σου απαντώ πως ασχολείσαι μόνο με το τμήμα που αλλάζεις.

 

Σε έλεγχο σε μεγάλη πολεοδομία των Αθηνών ο ελεγκτής μου είχε πει κάποτε:

 

"Μα η αλλαγή χρήσης για να γίνει προϋποθέτει ότι θα αλλάξουν πράγματα και δομικά στοιχεία, άρα για τις εργασίες που θα γίνουν δεν θες αναλυτικό. πας με διαφορά συμβατικών"

 

τώρα τι να πω ?

 

έχω ζαλιστεί γενικά σήμερα και δεν λειτουργώ σωστά. Θα το κοιτάξω ξανά

Link to comment
Share on other sites

To civil έχει παράδειγμα αλλαγής χρήσης με και χωρίς διαρρύθμιση.

Πας με διαφορά συμβατικών , όταν δεν έχεις αναλυτικό με εργασίες δλδ χωρίς διαρρρύθμιση,

απλά αν η διαφορά έχει αρνητικό πρόσημο πληρώνεις μόνο τις κρατήσεις ως αποτύπωση αρχιτεκτονικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είμαι μηχανολόγος μηχανικός και δεν έχω ιδέα πως βγαίνουν οι αμοιβές. έχω κατεβάσει κάποια αρχεία και κατάφερα να βγάλω μερικές αμοιβές για αντικατάσταση στέγης και βιομηχανικά κτήρια. Προσπαθώ να βγάλω αμοιβές για αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε εργαστήρια και καταστήματα αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Στο online αμοιβές του ΤΕΕ επιλέγω αλλαγή χρήσης στουσ χώρους αλλά όσα τ.μ. και να βάλω μου βγάζει ελάχιστο προυπολογισμό 0. Μπορεί κανείς να μου πει που πρέπει να ψάξω να βρώ οδηγίες για τις μελέτες αμοιβών αλλαγής χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολογίσεις τους προϋπολογισμους από την αρχική χρήση του χώρου (αποθήκη) και από την τελική (καταστήματα, εργαστήρια). Η διαφορά των 2 προϋπολογισμών θα σου δώσει τον προϋπολογισμό που θα χρησιμοποιήσεις για να υπολογίσεις τις αμοιβές.

Αν θα γίνουν και εργασίες εκτός της αλλαγής χρήσης, τότε θα χρειαστεί να υπολογίσεις με αναλυτικό προϋπολογισμό τις εργασίες που θα γίνουν και θα τον προσθέσεις στη παραπάνω διαφορά των 2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.