Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος


 

Recommended Posts

Έλεγχος σύμφωνα με το παράρτημα Ε του ΕΑΚ το οποίο σε στέλνει για έλεγχο σύμφωνα με το τροποποιημένο άρθρο 12 (απόφαση ΕΔ2γ/01/94/ΦΝ275/30.9.85 (ΦΕΚ 587/Β)).

Εκεί σου λέει ότι σε κατασκευές συνήθους σπουδαιότητας, αν η προσθήκη προβλέπεται στο σύνολό της από την μελέτη του υφισταμένου κτιρίου, δεν απαιτείται έλεγχος του κτιρίου αυτού.

 

Αυτή τη στιγμή για την διαδικασία επεμβάσεων είναι σε ισχύ ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. και μόνο. Για την διαδικασία του ελέγχου υφισταμένου όμως, είναι σε παράλληλη ισχύ τόσο ο ΚΑΝ.ΕΠΕ όσο και το παράρτημα Ε του Ε.Α.Κ. Πάνε όμως να το καταργήσουν το παράρτημα Ε κάποια στιγμή...(οι λόγοι είναι προφανείς, να γίνονται όλοι οι έλεγχοι με ΚΑΝ.ΕΠΕ., να προωθηθούν τα αντίστοιχα προγράμματα Η/Υ για τον ΚΑΝ.ΕΠΕ., να προωθηθούν οι εργασίες των καθηγητών και των συν αυτοίς κλπ κλπ...). Η εισήγηση του ΟΑΣΠ είναι να καταργήσει η "Διοίκηση" το παράρτημα Ε. Ακόμα τελική απάντηση δεν έχει δοθεί, οπότε σε ταυτόχρονη ισχύ και τα δύο....

 

Πάντως, όσον αφορά στην πρόβλεψη της προσθήκης, παρ' όλο που δεν απαιτείται έλεγχος του κτιρίου στη δική σου την περίπτωση, εγώ θα έκανα....Όπως θα έκανα και τις αντίστοιχες επεμβάσεις/ενισχύσεις...

 

Μην με ρωτήσεις με ποιον κανονισμό....πιστεύω να κατάλαβες το πνεύμα της απάντησής μου....

 

Υ.Γ. Θέλει σύμφωνη έγγραφη αποδοχή από τους ιδιοκτήτες...Επίσης, την προσθήκη θα την διαστασιολογήσεις βάσει ΕΑΚ προφανώς....

Edited by nikoscivil
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγχος υφιστάμενου με καν.ΕΠΕ εκτός αν σου πει η πολεοδομία ότι πας με παράρτημα Ε ΕΑΚ. Ενισχύσεις επίσης με καν. ΕΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Μαζί πάλι δεν τα λέγαμε?

 

Μπορεί να σου πει τώρα η Πολεοδομία "θα πας με αυτό..."? Αφού δεν ελέγχουν περιεχόμενο....

 

Ούτε να σε αναγκάσει για έλεγχο με ΚΑΝ.ΕΠΕ....Νομικά ισχύει ακόμα το παράρτημα Ε.....

 

Ως προς τις ενισχύσεις συμφωνώ....με ΚΑΝ.ΕΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

nikoscivil να σε ρωτήσω...

Θες να βγάλεις άδεια για επέκταση καθ'ύψος και προφανώς χρειάζεται μελέτη-ελεγχος-ίσως ενισχύσεις με ΚΑΝ.ΕΠΕ.

Αφού ανοίξεις φάκελο στην πολεοδομία - έλεγχο τοπογραφικού-διαγ. δόμησης - μετά δεν σου ελέγχουν (θεωρούν) τα στατικά; Παίρνεις την άδεια δόμησης και ειδοποιείς τον ελεγκτή; Μπορείς να περιγράψεις λίγο τη διαδικασία;

 

υγ. Σε υπηρεσία δόμησης εντός Αττικής μου ζήτησαν έλεγχο στα στατικά με ραντεβου.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα!

 

Μετά τον έλεγχο τοπογραφικού-διαγράμματος δόμησης, τους πας τους φακέλους με τις μελέτες (στατικά κλπ κλπ..) Αυτοί ελέγχουν ΜΟΝΟ βάσει πληρότητας, δηλαδή ανοίγουν το φάκελο, βλέπουν έχει μέσα ο nikoscivil ξυλοτύπους, τεύχος υπολογισμών? Τότε οκ, βάζουν την σφραγίδα, η οποία γράφει επάνω "Θεωρήθηκε ως προς την πληρότητα των στοιχείων & όχι ως προς το περιεχόμενο...., ο ελέγξας..."

 

Μέχρι εκεί. Ούτε ανοίγουν να δουν ενδελεχώς τα σχέδια, ούτε να δουνε το τεύχος, ούτε τίποτα...

 

Μετά ο ελεγκτής δόμησης, δεν έχει καμία νομική υποχρέωση να δει ποιους κανονισμούς χρησιμοποίησες, αρκεί να τα έκανες όλα βάσει μελέτης. Αυτό θα κοιτάξει....

 

Όπως κατάλαβες, με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών, φεύγει αρκετά ο βραχνάς της πολεοδομίας για τυπικότητες. Όλα τώρα τα επιλέγει και τα αποφασίζει ο μελετητής και η κρίση του...ως προς τις μελέτες εννοώ, ως προς το τοπογραφικό και το διάγραμμα δόμησης συνεχίζουν να είναι στενός κορσές....

 

Γιατί έλεγχος στα στατικά και μάλιστα με ραντεβού? Ο νέος τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών ΔΕΝ προβλέπει κάτι τέτοιο....Να τους ζητήσεις το έγγραφο πάνω στο οποίο βασίζονται αυτοί και απαιτούν να σε ελέγξουν....έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και μερικοί δεν θέλουν να καταλάβουν ότι έχουν αλλάξει....

Edited by nikoscivil
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, το θέμα είναι αν το κτίριο κατοικείται άντε να γίνουν ενισχύσεις... Θα κάνω έλεγχο επάρκειας για να είμαι σίγουρη, τουλάχιστον να βγαίνει με τον κανονισμό του 84. Τώρα αν δεν βγαίνει και θέλει ενισχύσεις και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει, αν και ακόμα επιτρέπεται να μην γίνεται έλεγχος, μάλλον καλύτερα να μην το αναλάβω (αν και δεν λες ευκολά όχι τέτοιες εποχές)...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε ισόγειο κτίριο με υπόγειο θέλω να κάνω προσθήκη ενός ακόμα ορόφου.

Το κτίριο έχει μελετηθεί το 2001 με ΝΕΑΚ

με το πρόγραμμα statics και είχε πρόβλεψη για 3 επιπλέον ορόφους.

Ξυλότυποι των επιπλέον σταθμών δεν υπάρχουν

Στα αποτελέσματα ελέγχου του τεύχους φαίνεται πως έχει δοθεί μοντέλο με όλες τις προβλεπόμενες στάθμες

αλλά διαστασιολόγηση γίνεται σε ότι αφορούσε την άδεια (μέχρι οροφή ισογείου).

 

Το κτίριο έχει λόγο πλευρών 2,5

Ως q είχε ληφθεί 3,5 και είχε γίνει δυναμική φασματική ανάλυση και ικανοτικός έλεγχος (στους ελέγχους δεν έβγαζε επάρκεια τοιχωμάτων για τετραόροφο).

Φορτίο πλακόστρωσης για πλάκες οροφής ισογείου = 1,20 και τοιχοποιίας = 0

 

Τώρα εγώ προσθέτω μία επιπλέον στάθμη χωρίς πρόβλεψη για μελλοντικούς ορόφους. Άρα έχω διώροφο. Δεν έχω μαλακό όροφο.

Βάζω πλακόστρωση 1,50 και φορτία τοιχοποιίας.

Στον έλεγχο επάρκειας τοιχωμάτων (για διώροφο) δεν πιάνω το nv.

 

Με δυναμική φασματική ανάλυση με μετατόπιση των μαζών, q=3,5 και ικανοτικό, σε όλα τα υποστυλώματα έχω As τοποθετημένο κατά μέσο όρο κατά 23% επιπλέον σε σχέση με το As απαιτούμενο, εκτός από ένα υποστήλωμα.

Σε αυτό έχω As τοποθετημένο = 2.24 cm² και As απαιτούμενο = 2,88 cm².

 

Χωρίς ικανοτικό βγαίνουν όλα Ο.Κ. (κατά μέσο όρο το Αs τοποθετημένου οπλισμού είναι κατά 32% μεγαλύτερο του απαιτούμενου)

 

Με δυναμική φασματική ανάλυση με ομόσημα στρεπτά ζεύγη ΚΑΙ ικανοτικό βγαίνουν όλα Ο.Κ.

 

Βάζοντας όλες τις στάθμες που προβλεπόντουσαν από την αρχική μελέτη (δηλαδή τετραόροφο κτίριο)

με όλες τις προβλεπόμενες φορτίσεις (και φυσικά με ικανοτικό)

έχω πρόβλημα με τα περισσότερα υποστηλώματα.

 

Οι ιδιοκτήτες δεν επιθυμούν ενισχύσεις

άρα θα σταματήσω στον Α όροφο.

 

Μπορώ να αποφύγω τον ικανοτικό στην δική μου περίπτωση?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα, έλεγξε το με ΚΑΝΕΠΕ. Πιστεύω ότι θα σου βγάλει επάρκεια τουλάχιστον για Β2 και για τον όροφο που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.