Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, οι συμβουλές σας είναι πραγματικά πολύ βοηθητικές. Κάνεις πολύ καλά TheoTDM900 και λες την γνώμη σου και δεν την εκλαμβάνω καθόλου ως επίθεση. Ίσα ίσα είναι πολύ βοηθητική.

 

Πάντως επίτρεψε μου να σημειώσω κάποια πράγματα:

 

Στην Ελλάδα όσον αφορά στις εκτιμήσεις, κακώς, δεν υπάρχει πιστοποιημένο πρόγραμμα σπουδών που να συνδέεται με την απόκτηση κάποιας άδειας άσκησης επαγγέλματος. Τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών στην Α.Σ.Ο.Ε., τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ, και το προσωπικό διάβασμα, σε διαφορετικό βαθμό το καθένα εφοδιάζουν τον υποψήφιο εκτιμητή με γνώσεις ώστε να εκπονήσει μια εκτίμηση, αλλά είναι προαιρετικά. Κακώς λοιπόν στην Ελλάδα του 2010 η επαγγελματική κατάρτιση του μηχανικού-εκτιμητή είναι πρακτικά ανύπαρκτη.

 

Επίσης στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας εκπαιδευτικός φορέας που να διδάσκει ΓΟΚ, διαδικασίες έκδοσης αδειών, διαδικασίες νομιμοποίησης αυθαιρέτων κλπ. Και όλοι οι μηχανικοί που αποφάσισαν να δώσουν την μάχη του ελεύθερου επαγγέλματος χωρίς να έχουν ένα στημένο γραφείο και λεφτά από πίσω, αναγκάστηκαν να μάθουν αυτό που λέμε "το επάγγελμα" στο πεζοδρόμιο και στο γιαπί (από μόνοι τους, ρωτώντας, ρισκάροντας, με άγχος και ανασφάλεια για τις επιλογές τους και το επαγγελματικό τους μέλλον). Σαν νέος μηχανικός περνάω από αυτήν την διαδικασία και ενώ έχω ήδη αποκτήσει κάποια εμπειρία, είναι προφανές ότι υπάρχουν άπειρες περιπτώσεις που δεν έχω αντιμετωπίσει και ταπεινά δηλώνω άγνοια.

 

Θα ήθελα λοιπόν να επισημάνω, με πολύ θετική διάθεση, ότι η ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ των μηχανικών και ειδικά όπως συμβαίνει στα πλαίσια του michanikos.gr αποτελεί έναν οδηγό και μια συμβουλή για την κατεύθυνση προς την οποία πρέπει να κινηθεί ένας συνάδελφος είτε όταν έχει πελαγώσει, είτε όταν απλά χρειάζεται μια δεύτερη γνώμη.

 

Πράγματι, στο επίπεδο των εκτιμήσεων είμαι ότι "να ναι" από γνώσεις και γι αυτό είμαι σε λίστα αναμονής για το σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ. Από την άλλη μεριά, η επιλογή μου να εργαστώ σαν ελεύθερος επαγγελματίας (χωρίς υποστήριξη) και η σκληρή πραγματικότητα αυτού του επαγγέλματος με αποτρέπουν από το να αρνηθώ να κάνω εκτιμήσεις ακινήτων (ειλικρινά μακάρι να μην το είχα ανάγκη). Ωστόσο, επειδή θέλω να ελπίζω ότι υπάρχει επαγγελματική προοπτική και εκτός του πλαισίου της εξαρτημένης σχέσης εργασίας, και λόγω της πραγματικότητας του επαγγέλματος στην "σύγχρονη" Ελλάδα είναι υποχρεωμένος όποιος κάνει αυτήν την δουλειά να ψάχνει, να ρωτάει και να διαβάζει.

 

Έτσι λοιπόν και για να το κλείνω, δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά αυτήν την περίπτωση. Και από τότε που έπεσε στα χέρια μου διαβάζω πυρετωδώς και κάνω ότι περνάει από το χέρι μου, ώστε να κάνω σωστά την δουλειά μου. Σ' αυτήν λοιπόν την απόπειρα θεωρώ ότι αυτό το φόρουμ μπορεί να προσφέρει μια καθοδήγηση από συναδέλφους που έχουν αντιμετωπίσει την περίπτωση αυτή ή την εκάστοτε περίπτωση.

 

Και πάλι ευχαριστώ ειλικρινά για τις συμβουλές...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των ακινήτων γενικά υπάρχει ένα χάος , οπότε και οι εκτιμήσεις είναι μέρος του όλου .

Αντίστοιχο χάος υπάρχει και στο θέμα της μεσιτείας , όπου συνταξιούχοι στρατιωτικοί , τραπεζικοί , των ΔΕΚΟ , της Ολυμπιακής , νοικοκυρές με μεγάλα παιδιά , η διαζευγμένες η πιτσιρικάδες και πιτσιρίκες και γενικά ότι βάλει ο νούς του ανθρώπου , έρχονται και παριστάνουν τους μεσίτες ακινήτων , αποτυχημένοι λαδέμποροι παριστάνουν τους συμβούλους ακινήτων και κατά ένα περίεργο:rolleyes: τρόπο αποκτούν πρόσβαση στα μέσα , οπου δημιουργούν κλίμα και θεωρούνται απο τους μαρκουτσοφόρους ως σοβαροί αναλυτές .

 

Επίσης εμφανίζονται στην αγορά ως εκτιμητές ακινήτων και διαμορφώνουν αξίες , ιδιαίτερα ως πρός την αξία της γης .

 

Πιστεύω ότι οι νέοι μηχανικοί θα μπορούσαν να έβλεπαν τις κτηματομεσιτικές εργασίες σαν μέρος του επαγγέλματος τους , ώστε να πετάξουμε από την αγορά τους άσχετους και επικίνδυνους που μόνο κακό κάνουν στο χώρο .

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πέριξ του αντικειμένου - επιστήμης μας δύο συλλόγους οι οποίοι κατά την γνώμη μου δρουν βλαπτικά στον χώρο των ακινήτων.

1. Ομοσπονδία Μεσιτών Ελλάδος

2. Ένωση Κατασκευαστών Κτιρίων Ελλάδας

 

Αμφότεροι δεν έχουν κανένα ουσιώδες κριτήριο - ούτε καν τα προσχήματα δεν τηρούν - προκειμένου να γράφουν κάποιο μέλος στα μητρώα τους. Και μεσίτης δεν γίνεσαι χωρίς να είσαι μέλος της ομοσπονδίας αλλά για κατασκευαστής δεν υπάρχει κανένας περιορισμός...

 

Το ΤΕΕ πρέπει να πάρει κάποια σοβαρή θέση (που να φέρει αποτέλεσμα, όχι όπως με το νομοσχέδιο για το ΜΗΚΙΕ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν έχει ξανασυζητηθεί στην παρακάτω μορφή το συγκεκριμένο θέμα.

Σε ακίνητο π.χ. διαμέρισμα που διαπιστώνετε κάποιες υπερβάσεις ή αλλοιώσεις της οικοδομικής άδειας, πώς χειρίζεστε την αντίστοιχη υπόθεση; Βγάζετε μία τιμή για τα τετραγωνικά της επιτρεπόμενης δόμησης κι έπειτα αφαιρείτε από την εμπορική αξία ένα ποσοστό (π.χ 15%, λόγω εξόδων νομιμοποίησης, ή μείωσης της αξίας για άλλους λόγους, όπως τροποποίηση του ακινήτου για να επανέλθει στη νόμιμη κατάσταση, κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Κατά περίπτωση το εξετάζεις αυτό τώρα. Και αυτό που λες γίνεται. Για τους κλεισμένους Η/Χ συγκεκριμένα π.χ. η ΑΤΕ έδινε οδηγία να υπολογίζονται με το 50% της ανά τ.μ. αξίας.

Αν αυτό θέλουν και δηλώνεις σαφώς ότι αυτό ακολούθησες, δεν έχεις λόγο να φοβάσαι. Αν για παράδειγμα αποφασιστεί αύριο ότι βγαίνουν συνεργεία έξω και επιβάλλουν υπέρογκα πρόστιμα για τους Η/Χ, καταστράφηκαν οι ιδιοκτήτες τους. Πάει περίπατο και αυτό το 50%. Γενικά είναι πολύ "φλου" τα πράγματα στις εκτιμήσεις όπως έχω ξαναπεί. Υπολογίζουμε σήμερα μια αξία, που αύριο είναι εντελώς διαφορετική. Αρκεί να εντοπίζουμε τις παραβάσεις και τα προβλήματα και να τις αναφέρουμε με σαφήνεια. Ας κόψουν το λαιμό τους αυτοί που εγκρίνουν το δάνειο μετά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά περίπτωση το εξετάζεις αυτό τώρα. Και αυτό που λες γίνεται. Για τους κλεισμένους Η/Χ συγκεκριμένα π.χ. η ΑΤΕ έδινε οδηγία να υπολογίζονται με το 50% της ανά τ.μ. αξίας.

Και καλά στους Η/Χ, αλλά άν πρόκειται για παραβάσεις σε pilotis, δηλαδή σε ισόγεια διαμερίσματα που έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια από την προβλεπόμενη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως μπορεί κανείς να μου δωσει κατευθύνσεις για το που θα πρέπει να ψάξω και το τι θα πρέπει να προσέχω γενικά όσον αφορά αυτήν την δουλειά... :confused:

 

Είμαι νέα στην συνομοταξία των εκτιμητών και νιώθω σαν το ψάρι έξω από την γυάλα.

 

Φοβερή ευθύνη και τρομερό άγχος :|

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chrsionidou διάβασε όλο το παρόν θέμα, όπως επίσης και ΑΥΤΟ, και ΑΥΤΟ.

Κάνε και μία άλλη αναζήτηση στο Φόρουμ ίσως βρεις και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.