Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

Παραξενο μου φαινεται, 3οροφο και προ του 55, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

 

Αν τα στηθαια τα ξανακανεις οπως ηταν, που ειναι το προβλημα?

Στην τελικη, κανε γαργαρα τις εργασιες αυτες, βαλτες μονο στον Πινακα 3 του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

.. χαρακτηρισμένο ως παραδοσιακός οικισμός. ...

κι αν δεν κάνω λάθος θα χρειαστείς και αρχιτέκτονα στις υπογραφές.... (παραδοσιακός οικισμός, Σ.Α. )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή με ρώτησαν πρόσφατα κ απάντησα σύμφωνα με το Άρθρο 1 παράγραφος 2 του ν.4178/2013

 

γράφει τα εξής :

" Από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου εξαιρούνται τα ακίνητα, στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις :

α) που υφίστανται προ της 30.11.1955, ημερομηνίας ισχύος του από 9.8.1955 βασιλικού διατάγματος"

 

έχε και αυτό στα υπόψιν σου καθότι αναφέρεις για αυθαιρεσίες και τακτοποίηση

 

Πρόκειται για κτίριο εντός παλιού τμήματος πόλεως, χαρακτηρισμένο ως παραδοσιακός οικισμός. Ισόγειο και 2 όροφοι από πάνω.

Προυφιστάμενο του 1955 και άρα νομίμως υφιστάμενο ως υπάρχον προ του χαρακτηρισμού ως παραδοσιακός οικισμός.

Κάποιες αυθαιρεσιούλες συντήρησης θα τακτοποιηθούν με 4178.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ρωτώ κάτι σχετικά χαζό μήπως και βγάλω άκρη :

σε οικοδομή στη Θεσνίκη (κέντρο) πολλών ιδιοκτησιών (ίσως και 40), πέφτουν σοβάδες από τα κούτελα του τελευταίου ορόφου (δάπεδο εσοχής).

Επειδή προ 15 ετιας έγιναν βαψίματα, οι περισσότεροι δε θέλουν να ξαναασχοληθούν. όμως επειδή υπάρχει πρόβλημα, οι 3-4 του ορόφου θέλουν να το επισκευάσουν, και για τα σπίτια τους, αλλα και γιατί φοβουνται ότι αν κάποιος τραυματιστεί αυτούς θα πάρει η μπαλα πρωτους πρώτους (μιλάμε για κεντρο και πολυσύχναστο σημείο).

Συνελευση επίσημη γιοκ, 3-4 μαζευονται και αποφασίζουν, κανονισμος γιοκ. Και επειδή θα μπουν ικριωματα μιλάμε φυσικά για ΕΕΜΚ.

Η πολεοδομία μου ειπε ότι πλεον επειδή βαρέθηκαν να διαβάζουν κανονισμους κλπ που δεν κατέχουν, για τετοιες τοπικές επισκευές ζητούν Υ/Δ του αιτούντα ότι "εκπροσωπει.... και έχει την ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ (εξυπνη χρηση της λέξης) συναίνεση των συνιδιοκτητών". Τώρα ποια η απαιτούμενη εσεις ξέρετε μου ειπε ο υπάλληλος .

 

Από την άλλη, το ΙΚΑ στο κέντρο προφορικώς μου είπε ότι για τέτοιες εργασίες ζητούν πίνακα ολων των συνιδιοκτητών, υπογραφή τουλαχιστον του 50%, και 3 να μπουν στην καρτελλα ως υπεύθυνοι.

Πραγμα που θελει ίσως και 4-5 μήνες για να υλοποιηθεί, άρα θα περάσει ολος ο χειμώνας.

Έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία πρόσφατη από τις εδω υπηρεσίες? δε μπορώ στο ΙΚΑ να δηλωσω μόνο τους κυρίως ενδιαφερόμενους του 7ου ορόφου (με την ....παρανομη υποθεση οτι ειναι χωροι  δικής τους χρήσης)?

 

ΥΓ για επικινδύνου το έψαξα και δε βλέπω χαιρι, μόνο μετρα ασφαλείας ή κατεδάφιση γίνονται άμεσα, όλα τα υπόλοιπα κανονικά και κερδίζεις ίσως μια επιτάχυνση σε Νεωτέρων και Σ,Α. Ομως μπορεί να γινει μπουμερανγκ αν αργήσουν να ξεκινησουν μεταξυ τους με υπογραφές κλπ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Υπ'όψη ότι αν πας με την λογική επισκευής κοινοχρήστων χώρων το επόμενο που θα ζητηθεί είναι να βεβαιωθεί ότι ολόκληρο το κτίριο δεν έχει αυθαίρετες κατασκευές.

 

Μπορείς να βγάλεις μια μικρής κλίμακας για ένα μόνο διαμέρισμα-οριζόντια ιδιοκτησία  χωρίς να κάνεις αναφορά σε κοινόχρηστα τμήματα ?

 

Αν ναι τότε βγάλε ισάριθμες μικρής κλίμακας , όσες και τα διαμερίσματα και προχώρα. 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

@terry : Έχω πάρει και βεβαίωση παλαιότητας του κτιρίου από την Αρχαιολογία, που το χρονολογεί το 19ο αιώνα, βάσει κάποιων μορφολογικών και αρχιτεκτονικών στοιχείων του κτιρίου.

 

@Didonis : Ναι, τα σχέδια και την τεχνική έκθεση θα τα υπογράψει Αρχιτέκτονας...αν και οι απόψεις διίστανται, γιατί δεν πρόκειται για αρχιτεκτονική μελέτη αλλά για αποτύπωση.

 

@alexleftis : Ο Ν.4178/13, Άρθρο 1 λέει οτι απαγορεύεται να μεταβιβαστεί ακίνητο το οποίο έχει αυθαιρεσίες...και στο άρθρο 2 λέει οτι από αυτό που λέει το άρθρο 1 εξαιρείται  (π.χ. στην περίπτωση μας)  ακίνητο που έχουν γίνει αυθαίρετες εργασίες προ του 1955. Άρα οτι είναι προ του 1955 θεωρείται νόμιμο (εφόσον αποδειχθεί φυσικά) και μπορεί να μεταβιβαστεί. Το Νόμιμο περίγραμμα του εν λόγω κτιρίου (και ο αριθμός στάθμεων του) υπήρχε προ του 1955. Σοβαντισματα, χρωματισμοι, κουφωματα, κλιματιστικα, ηλιακοι κτλ που έγιναν μετα το 1955 είναι αυτα που θα τακτοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

avgoust καταρχην ευχαριστώ.

Για τις αυθαιρεσίες δε νομίζω να υπάρχει ουσιωδες πρόβλημα εάν έχουν γίνει 2 διαμερισματώσεις και δε το ξέρω. Ο αιτων δηλώνει την υπαρξη ή οχι δηλώσεων του 4178/13, δε ζητείται βεβαιωση μηχανικού . και εφοσον η όψη συμφωνει, δε βλεπω λογο να κολλήσουν.

 

Αυτό το σκεφτηκα και γω σαν εναλλακτική, να δηλώσω ένα-δύο διαμερίσματα, ειδικά στο ΙΚΑ.

Στην πολεοδομία νομιζω ειναι φιξ, με το που γράψεις σοβαδες και ικριώματα αυτόματα πάει κοινόχρηστο.

Απλά ας πούμε ότι στην πολεοδομία "λύνεται" εαν βρεθει ο αιτών που θα πει οτι εχει την απαιτούμενη συναίνεση. Και για να καλυφθει και αυτός, ας αυτοκαταγγελθουν 2 μέρες πριν για χαρακτηρισμό "επικινδύνου" για να έχει και αιτιολόγηση.

Στο ΙΚΑ ειναι το θεμα τι γίνεται? πού να βρεθούν 35-40 αφμ ανθρώπων που μπορεί να έχουν πεθανει,  να έχουν απο 5 κληρονόμους, η να ειναι στην άλλη ακρη του κοσμου?

και αν μιλούσαμε για χρωματισμους όλης της όψης να το καταλάβω, αλλά για επισκευη σοβαδων¨ στο κουτελο οροφου?

 

ΥΓ εννοείται ότι για εκτέλεση ανευ αδείας στο κέντρο με κρεμαστα ικριώματα δεν υπάρχει συζητηση ούτε απο μενα ουτε απο αυτους ευτυχως.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

@terry : Έχω πάρει και βεβαίωση παλαιότητας του κτιρίου από την Αρχαιολογία, που το χρονολογεί το 19ο αιώνα, βάσει κάποιων μορφολογικών και αρχιτεκτονικών στοιχείων του κτιρίου.

 

@Didonis : Ναι, τα σχέδια και την τεχνική έκθεση θα τα υπογράψει Αρχιτέκτονας...αν και οι απόψεις διίστανται, γιατί δεν πρόκειται για αρχιτεκτονική μελέτη αλλά για αποτύπωση.

 

@alexleftis : Ο Ν.4178/13, Άρθρο 1 λέει οτι απαγορεύεται να μεταβιβαστεί ακίνητο το οποίο έχει αυθαιρεσίες...και στο άρθρο 2 λέει οτι από αυτό που λέει το άρθρο 1 εξαιρείται  (π.χ. στην περίπτωση μας)  ακίνητο που έχουν γίνει αυθαίρετες εργασίες προ του 1955. Άρα οτι είναι προ του 1955 θεωρείται νόμιμο (εφόσον αποδειχθεί φυσικά) και μπορεί να μεταβιβαστεί. Το Νόμιμο περίγραμμα του εν λόγω κτιρίου (και ο αριθμός στάθμεων του) υπήρχε προ του 1955. Σοβαντισματα, χρωματισμοι, κουφωματα, κλιματιστικα, ηλιακοι κτλ που έγιναν μετα το 1955 είναι αυτα που θα τακτοποιησω.

να σημειώσω μόνο ότι τα κτίρια άνω των 100 ετών είναι αυτοδίκαια μνημεία κατά τον αρχαιολογικό νόμο,

και κατά συνέπεια οποιαδήποτε εργασία θα πρέπει να γίνει με μελέτη εγκεκριμένη από τη νεωτέρων,

και με την ειδική διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να εκδώσω ΕΕΜΚ για αντικατάσταση στέγης σε κτίριο υφιστάμενο προ του 1955 (αρκετά πριν). Το κτίριο είναι διώροφη κατοικία εξ ολοκλήρου από λιθοδομή, σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Προφανώς δεν έχει οικοδομική Άδεια αλλά η παλαιότητά και κατά συνέπεια η νομιμότητα του κτιρίου είναι εμφανέστατη. Τα ερωτήματά μου είναι:

1)Χρειάζεται Σ.Α.;

2)Χρειάζεται εξαρτημένο Τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Για ΕΕΜΚ, θα πρέπει εκτός των άλλων να καταθέσεις και νομιμοποιητικά έγγραφα του κτιρίου. Εφόσον δεν υπάρχει ο.α., θα πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας του 4178. Εκεί, δες πως θα τεκμηριώσεις την άποψη σου περί νομιμότητας του κτιρίου (ως προυπάρχον του 1955), και καλό θα ήταν να έχεια και κάποιο άλλο έγγραφο - αποδεικτικο, για προσωπική σου επιβεβαίωση-ασφάλεια.

 

1) Αν είσαι σε παραδοσιακό οικισμό, περνάς οπωσδήποτε από ΣΑ (Ν.4030/11, άρθρο 21)...και αρχαιολογία φυσικά! Εκτός αυτού στην ένταξη  στον 4178, πρέπει να δηλώσεις αν πρέπει να περάσει από έλεγχο επιτροπής. Εκεί, αν αποδεικνύεται οτι το κτίσμα προυπάρχει του χαρακτηρισμού του οικισμού ως παραδοσιακός, τότε δεν απαιτείται να περάσεις από έλεγχο επιτροπής.

Επίσης απο ΣΑ περνάς αν είσαι σε περιοχή με ΣΧΟΟΑΠ ή αν έχεις διάσπαση όγκων σε εκτός οικισμού.

Αν δεν είσαι σε κάποια από τις παραπάνω περιπτώσεις, νομίζω δεν απαιτείται έγκριση από ΣΑ.

 

2) Υπάρχει παλαιότερο τοπογραφικό? Νομίζω οτι θα χρειαστείς, είτε για το 4178 είτε για τα αρχιτεκτονικά που θα καταθέσεις για την ΕΕΜΚ.

 

Για αντικατασταση στέγης πρέπει να πειστούν οτι δεν θίγεται και δεν επιβαρύνεται ο φέρων οργανισμός. Ένα σπίτι που προυπάρχει του 1955 έως και σήμερα, χωρίς καμία παρέμβαση - επισκευή - συντήρηση (που αν έχει γίνει χωρίς εγκριση αρμοδίων υπηρεσιών θεωρείται αυθαιρεσία)...τότε μάλλον θα θεωρηθεί οτι μπορεί να "πειράξεις" τη στατικότητα του παλαιού αυτού κτίσματος με τις εργασίες αντικατάστασης στεγης και να σου ζητήσουν και μελέτη στατικής επάρκειας.

Edited by Irini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.