Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

μπρε σεις.........

θα μας πάω όλα βόλτα στο Core ή στην χαλαρή αν είναι.......

Μη με βάζετε σε τέτοια διαδικασία.... πλς (και δεν είναι καν ενότητα αρμοδιότητας μου)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, ilias said:

Αντί να κρύβεσαι στην τρύπα σου που ΤΟΛΜΗΣΕΣ να κατηγορήσεις συνάδελφο επειδή προσπάθησε να προστατεύσει ένα συνάνθρωπο, έχεις ακόμα το ΘΡΑΣΣΟΣ και εμφανίζεσαι;;;

Μη συνεχίζεις θα σε ξεφτιλίσω εντελώς..........

Που το ξέρεις ότι η προσπάθεια του θα οδηγούσε σε προστασία; Και αν ο συνάδελφος είχε λάθος;

Αν λοιπόν θεωρεί ότι δεν κάνει  λάθος, ας έχει τα κότσια να τον υποστηρίξει και επίσημα όταν θα έλθει η ώρα των κρίσεων (είτε τεχνικών λόγω πιθανόν πραγματογνωμοσυνών είτε δικαστικών αν η υπόθεση φτάσει στα δικαστήρια). Εκεί θα διακυβεύονται και δικά του συμφέροντα πλέον (αστικές και ποινικές ευθύνες).

Ξέρετε τι ωραία είναι να μιλάει κάποιος εκ του ασφαλούς;

Φαντάζεστε να ανοίξει γαϊτανάκι αμφισβητήσεων από ιδιοκτήτες των κάθε είδους στατικών (αλλά και άλλων) μελετων;

Θα πρέπει να δημιουργηθεί ειδικό δικαστικό σώμα κρίσεων .Οι κάθε είδους ειδικοί (άλλοι μελετητές -ειδικότεροι πραγματογνώμονες κ.λ.π ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ) θα τρίβουν τα χέρια τους.Νέο πεδίο επαγγελματικό ανοίγει γι αυτούς

(αυτό το γαϊτανάκι βέβαια μπορεί να ισχύσει  για όλους τους επαγγελματικούς κλάδους ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν έχει δίκιο;;; Θα κρυβόμαστε πίσω από το μανδύα της δεοντολογίας;

Όταν ένας άνθρωπος καταθέτει άποψη περί επικινδύνου κάτι έχει δει και προφανώς δεν είναι άσχετος αφού κάτι έχει δει. Αν δεν ήταν σε θέση να το αξιολογήσει θα έλεγε δεν ξέρω, πήγαινε ρώτα άλλον.

Αν διαβάσεις τι έχω γράψει, θα διαπιστώσεις ότι δεν στέκομαι κυρίως σε αυτή την περίπτωση αλλά στη γενικότερη νοοτροπία περί δεοντολογίας. Είναι πιο περίπλοκο το ζήτημα.

Εξάλλου λέω και πάλι:

23 ώρες πριν, ilias said:

Ο καθένας ας υπερασπιστεί ΟΠΟΙΑ ηθική του λέει η ΗΘΙΚΗ του.

 

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Ilias, λυπάμαι αλλά έχεις λάθος απόψεις... Θεωρώ απαράδεκτα τα γραφόμενά σου... Τέλος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ξανανοίγει. Αφαιρέθηκαν εμπρηστικά σχόλια και προσωπικές επιθέσεις.
Παρακαλώ να συνεχίσουμε σε πιο ήπιους τόνους.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχολιάζοντας ως συνάδελφος το θέμα.

Συμφωνώ με την άποψη ότι δεν εμπλεκόμαστε σε υποθέσεις άλλων συναδέλφων.

Ολα όμως έχουν και ένα όριο.

Όταν θα αντιληφθώ ότι υπάρχει σοβαρό θέμα ασφάλειας , ότι υπάρχει πιθανόν κίνδυνος για την ανθρώπινη ζωή δεν μπορώ να μείνω αμέτοχος , θα παρέμβω, όπως σωστά κατά την γνώμη μου έπραξε ο συνάδελφος @tasanto  .

Στο τέλος  στην συνείδησή μου αντί του (απαρχαιωμένου) κώδικα δεοντολογίας υπερισχύει ο όρκος  που έδωσα όταν πήρα το δίπλωμα :

".... ΟΥΤΩ ΧΡΗΣΙΜΟΝ ΕΜΑΥΤΟΝ  ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΟΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΜΗΣ ΑΡΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΝ ΠΑΣΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ,.."

 

Edited by avgoust
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα πάντως (ΕΜΠ), δεν είχαμε κάτι τέτοιο. Ένα catering θυμάμαι, με κεφτεδάκια και τυροπιτάκια.

Το φαντάστηκα ότι θα είστε από Πάτρα (η σύζυγος, ηλ. μηχ. Και Τεχνολογίας Η/Υ είχε αντίστοιχο όρκο).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.