Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Εντάξει παιδιά τελικά γίνεται να αλλάξει η ημερομηνία αυτοψίας.

 

Στις "αιτήσεις" ζητάμε "Επαναφορά κατάστασης δήλωσης από οριστική σε προσωρινή", βάζουμε στα σχόλια οτι ζητάμε να επανεκδοθεί λόγω παρέλευσης διμήνου, και μας ανοίγει το κουτάκι της ημερομηνίας. Βάζουμε νέα ημερομηνία, επανυποβάλουμε, και όλα εντάξει.

 

Αυτο δεν το ηξερα.

 

Δεν μπορω να βρω αυτο που σου ανεφερα.

Πριν ενημερωθει το συστημα, καπου εγραφε οτι μετα το 2μηνο βγαζουμε νεα βεβαιωση χωρις να απαιτειται να ασχοληθουμε με την παλια.

 

Αχιλλεα, βαλλει μια αμοιβη 30Ε και κοψε και νεα ΑΠΥ, εγω αυτο εκανα. Περιγραφη "επανεκδοση βεβαιωση Ν4014 για το ακινητο Ταδε"

Και συμφωνητικο για 30Ε.

Τι να κανεις???

Δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να εκδώσω εντολή πληρωμής στο τεε, τι Κύρια Εργασία επιλέγω;

 

Και κάτι ακόμα. Τρωτότητα, τεχνική έκθεση και σχόλια… δεν συμπληρώνω έτσι;

Χρειάζεται να υπογραφούν και υπεύθυνες δηλώσεις του ιδιοκτήτη και του μηχανικού; Η αρκεί μόνο η ηλεκτρονική διαδικασία;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ η αμοιβή της βεβαίωσης.

Τεχνική έκθεση μπορείς (και μάλλον καλό είναι) να συμπληρώσεις.Βάλε κάποιες πληροφορίες για το που αναφέρεται η βεβαίωση που εκδίδει ή ότι άλλο νομίζεις ότι είναι χρήσιμο να επισημανθεί.

Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη χρειάζεται αλλά αυτή θα τη λάβει η συμβολαιογράφος.Εσύ πάρε αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

 

μου έχει ζητηθεί να εκδώσω βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών για τη σύναψη συμβολαίου μέσα στο οποίο περιγράφονται οι εξής οριζόντιες ιδιοκτησίες;

1. ένα διαμέρισμα

2. η αποθήκη στο υπόγειο, στην οποια ανήκει η αποκλειστική χρήση μιας θέσης στάθμευσης στην πυλωτή.

 

Πρέπει να εκδώσω δύο βεβαιώσεις ή μπορώ να εκδόσω μια που να περιγράφει και τις δύο; Στην περίπτωση που εκδόσω είτε μία ή δύο (μάλλον εκεί το βλέπω να πηγάινει) πρέπει να περιγράψω κάπου και τη θέση στάθμευσης; Το έχει χειριστεί κανείς σας;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ πως αν η αποθήκη και η Θ.Σ έχουν χιλιοστά, απαιτούνται 2 βεβαιώσεις. Αν η αποθήκη και η Θ.Σ ήταν παρακολουθήματα, θα απαιτούνταν μια βεβαίωση. Ο έλεγχος σε κάθε περίπτωση θα είναι ο ίδιος για την πολεοδομική νομιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

2 βεβαιώσεις. Αφού είναι 2 ξεχωριστές ιδιοκτησίες (οριζόντιες) θέλει σύμφωνα με τον 4014 2 βεβαιώσεις ξεχωριστές.

 

Είχα αντιμετωπίσει ακριβώς ίδια περίπτωση με συμβολαιογράφο και έγινε έτσι ακριβώς. Απλά περιγράφεις τον χώρο στάθμευσης στην βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

δλδ εννοειται οτι, εάν δεν εχει γινει συσταση ΟΙ μεχρι σημερα, αυτη η συσταση θα γινει ταυτοχρονα με τα συμβολαια πωλησης,

αρα απαιτουνται 2+2 βεβαιωσεις

[ σχετ. εγγραφο κτηματολογιου τον Μαρτιο, κατεβασμενο στα νταουνλοουντς απο μανολη]

καλημερα

 

το ξαναδιαβασα...μιλας για συμβολαιο...αρα υπαρχει ηδη συσταση ΟΙ...επομενως μονον 2

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει όντως σύσταση ΟΙ όπου περιγράφονται δύο ιδιοκτησίες΄. Μία αυτή του διαμερίσματος και μία αυτή της αποθήκης με παρακολούθημα τη θέση στάθμευσης. Οπότε βγάζω δύο βεβαιώσεις και στη δεύτερη περιγράφω και τη θέση στάθμευσης. Έχουν δοθεί όντως χιλιοστά στην αποθήκη.

 

Σας ευχαριστώ!

Καλημέρα... καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι.. Επανέρχομαι στο θέμα και θέλω να κάνω την εξής ερώτηση (υπόψιν οτι είμαι εντελώς άσχετος απο 4014 και δεν είχα ασχοληθεί με ρυθμίσεις αυθαιρέτων).. Θέλω να βγάλω πιστοποιητικό Μη Αυθαιρεσιών για ένα διαμέρισμα 50τμ στην Αθήνα, μικρό και χωρίς καμμία παρέμβαση.. εντελώς "καθαρό" δηλαδή... Όμως για κάποιον περίεργο λόγο δεν μπορώ να μπώ στο σύστημα του ΤΕΕ και να βγάλω την πιστοποίηση.. Πρίν μια βδομάδα περίπου είχα μπεί κανονικά και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Θα πάρω αύριο στο ΤΕΕ τηλέφωνο, αλλά αν μου πούν να περιμένω ταχυδρομικά άλλους κωδικούς (2 βδομάδες κάνανε να μου φέρουν τους πρώτους) τι θα πρέπει να κάνω? Υπόψιν οτι το χαρτί πρέπει να το δώσω σε 1-2 μέρες... Πώς θα έπρεπε να κινηθώ? Υπάρχει εναλλακτική?

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική λύση δεν υπάρχει. Η βεβαίωση θα βγει μέσω του ΤΕΕ.

Για ποια πιστοποίηση μιλάς? Εννοείς ότι, δεν έχεις κωδικούς για το σύστημα του ΤΕΕ?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.