Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

όχι δεν έχω δίκιο, δεν προκύπτει πουθενά από το νόμο. Αλλά έχω δίκιο. Έτσι πρέπει να τακτοποιούνται. Δεν βγάζουμε και άδεια.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα,

θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις για μια βεβαιωση νομιμοτητας γεωτεμαχιου εντος πολεως χωρις κτισματα.

ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι μ αυτο και μου δημιουργουνται συνεχως αποριες.

1)στο συστημα αμοιβων σαν ελαχιστη αμοιβη θα βαλω 1000λ ή 1300λ?

2)απο τη στιγμη που θα πατησω υποβολη στο τεε μετα τι ενεργειες πρεπει να κανω?χρειαζεται καποια επιπλεον επικυρωση απο το τεε αφου την εκτυπωσω?

3)χρειαζεται να υποβαλω στο τεε και υπευθυνη δηλωση του ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

1)δεν το περνάς από το σύστημα αμοιβών.

Στο σύστημα των αυθαιρέτων βάζεις μόνο συμφωνηθείσα αμοιβή, την οποία ακόμα και να εκδώσεις βεβαίωση μπορείς στη συνέχεια να αλλάξεις καθώς πλέον υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ενώ τα υπόλοιπα στοιχεία της δηλωσης είναι κλειδωμένα όπως υποβλήθηκαν.

2)Όχι, τη σφραγίζεις απλώς

3) Στο Τεε Τεε όχι, στο σύστημα του Τεε πάλι όχι, αν θέλεις όμως ανεβασέ την, νομίζω υπάρχει η δυνατότητα αν και δεν το έχω δοκιμάσει για δηλώσεις αποκλειστικά για βεβαιώσεις.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

3..Οχι.Για να ανεβάσεις αρχεία πρέπει να δηλώσεις ορόφους και τρωτότητα.Σε αδόμητο οικόπεδο τι δηλώνουμε? επομένως για όλες τις βεβαιώσεις δεν ανεβάζουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει τύχει σε κανέναν περίπτωση έκδοσης βεβαίωσης για συμβολαιογραφική πράξη που να αφορά κτίσμα το οποίο είναι ημιτελές; Στην περίπτωσή μου, πρόκειται για κτίσμα τριώροφο, στο οποίο έπεσε υπόγειο και ισόγειο, αλλά επειδή "τα μπετά δεν ήταν καλά" δεν συνεχίστηκαν οι εργασίες. Όλα αυτά πριν από 15 χρόνια! Εννοείται πως δεν έχει γίνει η παραμικρή παράταση χρόνου ισχύος της άδειας!

Link to comment
Share on other sites

Σε ημιτελές που μου είχε τύχει, έδωσα τη βεβαίωση που αντιστοιχούσε στην κατάσταση από άποψη αυθαιρεσιών.

Δλδ, άμα είναι όλα καλά, τότε δίνεις την "χωρίς αυθαιρεσία", αν έχει πρόβλημα, τότε θα πρέπει να τακτοποιήσεις και να δώσεις.

Επίσης στη 2η περίπτωση θα πρέπει να βγάλεις και άδει αποπεράτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Είχα εκδόσει Βεβαίωση μηχανικού πριν 5 μήνες για αδόμητο αγροτεμάχιο. Και τώρα μου ζητάνε καινούρια βεβαίωση για το ίδιο αγροτεμάχιο αλλά στο όνομα της μητέρας του ιδιοκτήτη της αρχικής βεβαίωση η οποία περπιπτόντως δεν είναι εν ζωή. Πρόκειται για διορθωτική συμπληρωματική πράξη (γονική παροχή) Γνωρίζει κανείς τι γίνεται? Στοιχεία ιδιοκτητών που δεν είναι εν ζωη δε παίρνει το σύστημα καθώς δεν υπάρχει αφμ.

Link to comment
Share on other sites

αν έχει γίνει διαγραφή του ΑΦΜ από την ΔΟΥ τότε δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει. Ασε να τελειώσουν με τα κληρονομικά τους και μέτά...

Πως γίνεται γονική παροχή από την θανούσα? :shock:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μια περιπτωση.....μια αποθηκη η οποια δειχνει στα σχεδια πολεοδομιας ενα Γ παω και ο ιδιοκτητης μου δειχνει μια μακροστενη αποθηκη χωρις το αλλο κομματι που θ α συμπληρωνε το Γ.......δηλαδη ας πουμε οτι μου εδειξε μικροτερη απο οτι τα σχεδια.....τι κανω????τα συμβολαια αναφερουν οτι εγιναν προσθαφαιρεσης τμ με την ομορη αποθηκη που ΗΤΑΝ του ιδιου ιδιοκτητη.....τι να κανω να την δωσω την βεβαιωση τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε καλούμαστε να βεβαιώσουμε συγκρίνεται με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας .

Οι διαφορές υποθέτω ότι δεν εμπίπτουν στις ανοχές της βεβαίωσης.

Η αυστηρή αντιμετώπιση της περίπτωσης είναι ότι η αποθήκη καθίσταται πλήρως αυθαίρετη για τον υπολογισμό προστίμου στην υπαγωγή του ν. 4014. Βεβαίωση δεν δίνεται χωρίς τακτοποίηση.

Ας τοποθετηθούν και άλλοι συνάδελφοι επι του θέματος

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.