Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Α δηλαδή στο έντυπο ΦΕΜ βάζω ότι τόση αμοιβή αντιστοιχεί στη μελέτη και τόση στο τοπογραφικό. Σωστά οπότε τ6ο καθένα πάει με το ποσοστό του, ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Όταν έχουμε έργο στο σύστημα αμοιβών σε κατάσταση 'ενδιάμεση υποβολή' και έχουμε ολοκληρώσει τη διαδικασία των πληρωμών-κρατήσεων (σε Τράπεζα ή στο ΤΕΕ) χρειάζεται να κάνουμε 'οριστική υποβολή'; Αν χρειάζεται τότε ποιά είναι η διαδικασία που απαιτείται στο σύστημα αμοιβών;

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι ότι πατάς πάλι υποβολή.

 

Ωστόσο απάντηση από τις αμοιβές στο κεντρικό ΤΕΕ: δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει οριστική υποβολή.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το λάθος μου είναι ότι δεν ξέρω πως το έκανα άλλα μου έβγαζε ελάχιστο προϋπολογισμό 0 (δεν έπρεπε να το βάλω). Μου απάντησαν από το ΤΕΕ να κάνω διαγραφή στους χώρους και όλα καλά. Όλα αυτά που λέγατε τα βρήκα!!!!

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σε αυθαίρετη κατοικία χωρίς Ο.Α. εκτός σχεδίου για να βγάλουμε την νόμιμη αμοιβή στο σύστημα αμοιβών βάζουμε:

 

1)Εργασίες για ρυθμίσεις νόμου 4014 (βάζοντας τα τμ.)

2) Σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος εκτός σχεδίου

 

Ξεχνάω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις αμοιβές, είμαστε υποχρεωμένοι να κόβουμε απόδειξη με το πέρας τις 1ης φάσης ή πρέπει να κόψουμε μία ολόκληρη στο τέλος με το περας της 2ης φάσης, όποτε δηλαδή ανοίξει το ριμαδιασμένο το σύστημα.

Το λέω γιατί έχω περιπτώσεις που έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα και έχω πάρει προκαταβολή. Έκοψα απόδειξη και τίποτα άλλο. Δεν κατέθεσα ούτε συμφωνητικά, ούτε φεμ, ούτε εισφορές. Μήπως πρέπει να τα κάνω όλα αυτά ξεχωριστά για την 1η φάση ή μπορω να τα κάνω στο τέλος για όλα; Γιατί μπορει να υπάρχει μεγάλη χρονική διαφορά μεταξύ των αποδείξεων

.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.