Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συνάδελφοι ένα πράγμα μόνο. Βρείτε κάποιον που έκλεισε βιβλία να σας πει....

Προσωπικά θα επιδιώξω να μάθω περισσότερα και να ενημερώσω.

 

υ.γ. Ένα από τα πολύ λίγα πράγματα που φοβάμαι σε αυτή τη ζωή, είναι η εφορία....

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση! Για ότι περνάει από το ΤΕΕ συμπληρώνουμε το έντυπο για τις κρατήσεις σε ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, σωστά;

 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής όμως που συνεργάζομαι, δεν συμπληρώνει τίποτα τέτοιο...

Εντολή πληρωμής, ΤΕΕ, ΑΠΥ και τέλος!

Υπάρχει περίπτωση να κρατούνται αυτόματα;

 

Εγώ πως να λειτουργώ για τις τακτοποιήσεις;

Και πότε πρέπει να πληρωθώ για την τακτοποίηση;

Σε ποιο στάδιο;

 

Επίσης, ιδιωτικά συμφωνητικά υπάρχουν διαφορετικά σαν πρότυπα για κάθε εργασία ξεχωριστά;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Για τις τακτοποιήσεις θέλει τα πάντα, δηλαδή:

1) Ιδιωτικό συμφωνητικό

2) Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ

3) Εντολή πληρωμής για να πας στην ΕΤΕ να πληρώσεις κρατήσεις (ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ)

4) Πληρώνεσαι όποτε θες, ανάλογα με το πώς δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση! Για ότι περνάει από το ΤΕΕ συμπληρώνουμε το έντυπο για τις κρατήσεις σε ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, σωστά;

 

Ο ενεργειακός επιθεωρητής όμως που συνεργάζομαι, δεν συμπληρώνει τίποτα τέτοιο...

Εντολή πληρωμής, ΤΕΕ, ΑΠΥ και τέλος!

Υπάρχει περίπτωση να κρατούνται αυτόματα;

 

Εγώ πως να λειτουργώ για τις τακτοποιήσεις;

Και πότε πρέπει να πληρωθώ για την τακτοποίηση;

Σε ποιο στάδιο;

 

Επίσης, ιδιωτικά συμφωνητικά υπάρχουν διαφορετικά σαν πρότυπα για κάθε εργασία ξεχωριστά;

 

Για τις τακτοποιήσεις θέλει τα πάντα, δηλαδή:

1) Ιδιωτικό συμφωνητικό

2) Σύστημα αμοιβών ΤΕΕ

3) Εντολή πληρωμής για να πας στην ΕΤΕ να πληρώσεις κρατήσεις (ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ)

4) Πληρώνεσαι όποτε θες, ανάλογα με το πώς δουλεύεις.

 

Μπορείς να μου απαντήσεις και στα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ με αρκετή εμπειρία επί του θέματος να περιγράψει την διαδικασία των πληρωμών της αμοιβής και των εισφορών βήμα προς βήμα.

Εγώ έχω μπερδευτεί με όλα τα ποστ και δεν βγάζω άκρη πότε πρέπει να πληρωθεί το ΤΕΕ, το ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και το ΦΕΜ.Με τρέλανε και η διευθύντρια της ΕΤΕ που μου είπε ότι ο πελάτης δεν μπορεί να καταθέσει την αμοιβή τμηματικά παρά μόνο εφάπαξ......!!!!!!

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ με αρκετή εμπειρία επί του θέματος να περιγράψει την διαδικασία των πληρωμών της αμοιβής και των εισφορών βήμα προς βήμα.

Εγώ έχω μπερδευτεί με όλα τα ποστ και δεν βγάζω άκρη πότε πρέπει να πληρωθεί το ΤΕΕ, το ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και το ΦΕΜ.Με τρέλανε και η διευθύντρια της ΕΤΕ που μου είπε ότι ο πελάτης δεν μπορεί να καταθέσει την αμοιβή τμηματικά παρά μόνο εφάπαξ......!!!!!!

Ευχαριστώ!!!

 

Αυτό που σου είπε πρέπει να ισχύει...

 

Λοιπόν... Κι εγώ νέος είμαι και μετά από τις πολλές ερωτήσεις που έκανα και απαντήσεις που έλαβα κατέληξα στα εξής:

 

Όταν πρόκειται για μία δουλειά που δεν περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, τότε ΑΠΥ, ΦΠΑ και τέλος...

 

Όταν περνάει από το ΤΕΕ, κατάθεση στην τράπεζα με εισφορά ΤΕΕ, κρατήσεις ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα τον τύπο εργασίας και αφού σου δώσει το καταθετήριο, ΑΠΥ, ΦΠΑ και πας εφορία για ΦΕΜ...

 

Αυτά...

 

Α! Και όταν είναι η ΑΠΥ προς επαγγελματία και άνω των 300ευρώ τα καθαρά, τότε παρακράτηση 20%... Μην με ρωτήσεις πως και γιατί... Δεν γνωρίζω... Ούτε κάποιο έντυπο έχω, ούτε γνωρίζω πότε και αν τα παίρνεις πίσω... Ούτε αν μετρώνται μαζί με τα ΦΕΜ...

 

Τώρα για το ποιες εργασίες περνάνε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, ότι πρόκειται να φανεί σε δημόσια υπηρεσία, δικαστήριο κτλ και ότι χρειάζεται να αναφέρεις ΑΑ έργου...

 

Αν έχω κάνει κάπου λάθος, διορθώστε με!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και εξάλλου, δεν είναι δυνατό στο συμφωνητικό για τα αυθαίρετα με αποτύπωση να γράψεις ακριβώς με νούμερο την νόμιμη, διότι ΚΑΝΟΝΙΚΑ το συμφωνητικό της δουλειάς που αναλαμβάνεις το κάνεις και το υπογράφεις ΠΡΙΝ κάνεις την αποτύπωση, η οποία θα σου δώσει τα ακριβή τ.μ. που θα βάλεις στο σύστημα του ΤΕΕ για να σου δώσει ακριβώς τη νόμιμη αμοιβή αποτύπωσης.

 

Οπότε... δεν αναφέρεις την νόμιμη αμοιβή στο συμφωνητικό και ΤΕΛΟΣ!

Σε περίπτωση τακτοποίησης + αρχιτεκτονικά δε βάζω ξεχωριστά αρχιτεκτονικά. Νόμιμη 1569,58 επί αυτής οι μόνες κρατήσεις και τέλος. 80 ευρώ κρατήσεις είναι υπερβολικά πολλές για λεφτά που δεν παίρνουμε, αφού συνήθως η συμφωνηθείσα είναι μικρότερη ή και κατά πολύ μικρότερη από την νόμιμη, και πάει πολύ να πληρώνουμε εξτρά κρατήσεις για αρχιτεκτονικά

 

 

Τι δουλειά έχουμε να γράφουμε στα συμφωνητικά ποια είναι η νόμιμη αμοιβή;

Τα συμφωνητικά δεν τα κάνουμε μόνο για την εφορία όταν και αν ποτέ μας ελέγξουν. Καλό είναι να γράφεται η νόμιμη για να βλέπει και ο πελάτης τη νόμιμη. Θα μου πεις του τη λες δια στόματος. Αλλιώς είναι να το δει γραμμένο. Τονίζεις έτσι ότι τόσο είναι και επί αυτής οι κρατήσεις οπότε αναγκαστικά και το συνολικό κόστος τόσο, μιας και τα χρήματα είναι δυσεύρετα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ με αρκετή εμπειρία επί του θέματος να περιγράψει την διαδικασία των πληρωμών της αμοιβής και των εισφορών βήμα προς βήμα.

Εγώ έχω μπερδευτεί με όλα τα ποστ και δεν βγάζω άκρη πότε πρέπει να πληρωθεί το ΤΕΕ, το ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ και το ΦΕΜ.Με τρέλανε και η διευθύντρια της ΕΤΕ που μου είπε ότι ο πελάτης δεν μπορεί να καταθέσει την αμοιβή τμηματικά παρά μόνο εφάπαξ......!!!!!!

Ευχαριστώ!!!

 

Αναλαμβάνεις π.χ. μια δήλωση Ν.4014.

1. Εκδίδεις την "εξουσιοδότηση μηχανικού", τη δίνεις στον πελάτη και στην επιστρέφει θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή.

2. Εκδίδεις και υπογράφεις τη "σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης έργου" με τον πελάτη σου.

3. Συγκεντρώνεις όλα τα απαραίτητα σχέδια, έγγραφα, συμβόλαια, παραστατικά κ.λπ. ανάλογα με την περίπτωση.

4. Κάνεις αυτοψία στο ακίνητο.

5. Υπολογίζεις το συνολικό πρόστιμο.

6. Εκδίδεις την "υπεύθυνη δήλωση", τη δίνεις στον πελάτη και στην επιστρέφει θεωρημένη με το γνήσιο της υπογραφής από δημόσια αρχή.

7. Υποβάλλεις τη δήλωση Ν.4014 σε "αρχική υποβολή".

8. Εκδίδεις το παράβολο και το δίνεις στον πελάτη σου.

9. Εισπράττεις την προκαταβολή που έχεις συμφωνήσει (π.χ. 50% της συνολικής συμφωνηθείσας αμοιβής).

10. Πληρώνεται το παράβολο και στέλνεις τη δήλωση σε "προσωρινή υπαγωγή".

11. Εκδίδεις το "σύστημα" των δόσεων ή το εφάπαξ και το δίνεις στον πελάτη σου.

12. Εισπράττεις την υπόλοιπη αμοιβή που έχεις συμφωνήσει (π.χ. 50% της συνολικής συμφωνηθείσας αμοιβής).

13. Εκδίδεις π.χ. τη συνολική ΑΠΥ.

14. Εκδίδεις από σύστημα αμοιβών ΤΕΕ την εντολή πληρωμής (π.χ. ενδιάμεση υποβολή).

15. Πληρώνεις σε τράπεζα με το ειδικό έντυπο τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ - Χαρτόσημο.

16. Πληρώνεις σε τράπεζα με την εντολή πληρωμής τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

17. Πληρώνεις σε ΔΟΥ τον αντίστοιχο ΦΕΜ (περίπου μέσα σε 10 ημέρες από ΑΠΥ).

18. Πληρώνεις σε ΔΟΥ τον αντίστοιχο ΦΠΑ (τέλος τριμήνου).

19. Περιμένεις να δεις το τι θα γίνει με τα σχέδια και την εφαρμογή του ΤΕΕ...

 

Τα συμφωνητικά δεν τα κάνουμε μόνο για την εφορία όταν και αν ποτέ μας ελέγξουν. Καλό είναι να γράφεται η νόμιμη για να βλέπει και ο πελάτης τη νόμιμη. Θα μου πεις του τη λες δια στόματος. Αλλιώς είναι να το δει γραμμένο. Τονίζεις έτσι ότι τόσο είναι και επί αυτής οι κρατήσεις οπότε αναγκαστικά και το συνολικό κόστος τόσο, μιας και τα χρήματα είναι δυσεύρετα

 

Δεν χρειάζεται να γράφουμε τη νόμιμη αμοιβή στο συμφωνητικό!

Για τον πελάτη μας, σωστό είναι να ετοιμάζουμε έναν πλήρη φάκελο, με όλα όσα "χρησιμοποιήθηκαν κι αφορούσαν στη δήλωση Ν.4014 και να του τον παραδίδουμε για το αρχείο του. Εκεί μέσα θα πρέπει να μπουν τα πάντα π.χ. και το "παραστατικό" της νόμιμης αμοιβής από το ΤΕΕ κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Σχετικά με την περίπτωση της καταβολής της αμοιβής στην τράπεζα αυτή πρέπει να αποδοθεί εφάπαξ και μαζί με την εισφορά υπέρ ΤΕΕ;Δεν υπάρχει πρόβλεψη να κατατεθεί σε κάποιες δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.