Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Αν το στέγαστρο είναι σε μια εσοχή του κτιρίου-εντός του περιγράμματος της κάλυψης-δεν θα δώσεις υπέρβαση κάλυψης. Κατά τη γνώμη μου, τα επιπλέον του ποσοστού 20% ΗΧ, που δεν προσμετρούν στη δόμηση με τον ΓΟΚ 85, 60 τμ θα αποτελούν Υ.Δ. Β.Χ.

Στη περίπτωση που το στέγαστρο συμβάλει στην υπέρβαση ύψους του κτιρίου (πχ αν είναι σε δώμα) θα επιβαρυνθεί και με συντελεστή υπέρβασης ύψους. Ενώ αν πχ έχει κατασκευαστεί σε κάποιον εξώστη θα ελεχθεί και αν παραβιάζει Δ.

Τονίζω οτι αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Πολλοί συνάδελφοι αντιμετωπίζουν παρόμοιο θέμα με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητος και ευχαριστω για την αποψη σου.

Απο την αλλη τα τετραγωνικα μεχρι το ποσοστο του 20% που ΔΕΝ αποτελουν Υπερβαση Δομησης αλλα αποτελουν Υπερβαση Καλυψης, δεν υπαρχει τροπος να δηλωθουν με Φυλλο Καταγραφης. Πιστευω οτι αυτος ειναι και ενας εκ των λογων που απο την αρχη υπηρξε η λογικη αυτα να πανε με αναλυτικο. Τι να πω, μαλλον θα τα βαλω ολα με αναλυτικο και αντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω βρει διαφορά excel-pdf (κάποια από προγράμματα αμοιβών) με τον τίτλο Αναλυτικός υπεχωδε 8/90 αλλά διαφέρουν μεταξύ τους σε κάποια άρθρα.πχ. στον ένα πίνακα στην κατηγορία 2 (καθαιρέσεις) έχει 16 άρθρα ενώ στον άλλο μόνο 7. Τέτοιου είδους διαφορές βρίσκω σχεδόν σε κάθε κατηγορία.Επειδή δεν έχω εμπειρία από έκδοση οικοδομικών αδειών, αναρωτιέμαι αν αυτά είναι το ίδιο πράγμα ή το ένα είναι η αναβαθμισμένη έκδοση του αρχικού.Και με ποιο τελικά δουλεύουμε? Εννοείται οτι αυτό με τις περισσότερες επιλογές , μπορεί να κάνει τη δουλειά μου πιο εύκολη, γιατί έτσι μπορώ να κάνω μια πιο ακριβή και κοντά στην πραγματικότητα καταγραφή των παραβάσεων κατηγορίας 13.Ειναι όμως το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

1) Μπορεί να μου πει κάποιος αν όταν έχουμε μόνο περίπτωση 13 με αναλυτικό, στην πλατφόρμα του ΤΕΕ γράφουμε μόνο τον αριθμό των παραβάσεων και προχωράμε ή βάζουμε και φύλλο καταγραφής, όπου απλά περιγράφουμε την παράβαση, επιλέγουμε προς τακτοποίηση και τίποτα παραπάνω;

 

2) Στην περίπτωση συνδυασμού αυθαιρεσίας και νομιμοποίησης βάζουμε 1 φύλλο προς τακτοποίηση κι 1 φύλλο προς έκδοση άδειας ή κάνουμε 2 δηλώσεις όπως διάβασα σε άλλο topic;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας για την περίπτωση αναλυτικού προυπολογισμού. Πρώτη φορά ασχολούμαι με αυτά, το αντικείμενο μου μέχρι τώρα ήταν άσχετο. Διάβασα ένα παράδειγμα του ΤΕΕ που έχει 40 τ.μ. πλακοστρωμένου υπαίθριου χώρου (ασκεπής veranda) με αναλυτικο προυπολογισμο 12000 ευρω. Διαιρεί 12000/5000=2.4 οπότε βάζει 3 στις λοιπές παραβάσεις. Δοκίμασα το excel από το downloads και βγάζω προυπολογιμό < 5000 ευρώ. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει μήπως ξεχνάω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας για την περίπτωση αναλυτικού προυπολογισμού. Πρώτη φορά ασχολούμαι με αυτά, το αντικείμενο μου μέχρι τώρα ήταν άσχετο. Διάβασα ένα παράδειγμα του ΤΕΕ που έχει 40 τ.μ. πλακοστρωμένου υπαίθριου χώρου (ασκεπής veranda) με αναλυτικο προυπολογισμο 12000 ευρω. Διαιρεί 12000/5000=2.4 οπότε βάζει 3 στις λοιπές παραβάσεις. Δοκίμασα το excel από το downloads και βγάζω προυπολογιμό < 5000 ευρώ. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει μήπως ξεχνάω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

όχι καλά το έκανες, γενικά βγαίνουν προϋπολογισμοί μικροί. Στο παράδειγμα του ΤΕΕ τα φούσκωσαν λιγάκι για να γίνει καλύτερα η επεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

όχι καλά το έκανες, γενικά βγαίνουν προϋπολογισμοί μικροί. Στο παράδειγμα του ΤΕΕ τα φούσκωσαν λιγάκι για να γίνει καλύτερα η επεξήγηση.

Ευχαριστω πολυ. Δηλαδή ισχύει αυτο το excel που βασιζεται στην εγκύκλιο 8/90? Τρόμαξα γιατι ηθελα να το επιβεβαιωσω με το παραδειγμα του ΤΕΕ που εβγαζε 12000 ενω εγω εβγαλα 2500<5000.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.