Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

3. Για σοφιτες τακτοποιημενες ηδη με τον 3843 οι οποιες εχουν αυθαιρετη αυξηση υψους, μου ειπε οτι πρεπει να υπολογισω την σοφιτα με αναλυτικο και να πολλαπλασιασω το αποτελεσμα με τον λογο 1/1,5, αν το 1,5 ηταν το υψος της αδειας και το 1 το μετρο που προστεθηκε.

 

Καταρχήν αυτές οι σοφίτες κακώς δηλώθηκαν στον 3843 αφού ήταν εκτός όγκου. Κατά τη γνώμη μου είναι άκυρη η δήλωση του 3843 και πρέπει να δηλωθούν τώρα από την αρχή και για την αλλαγή χρήσης και για το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

...

Αλλά σε κατασκευή χωρίς άδεια υπολογισμός του εξώστη ως αυτοτελούς αυθαιρεσίας δεν έχει νόημα.

.....

.....

 

Συνάδελφε αν πρόσεξες στο κείμενο μου ανέλυσα μόνο ότι οι εξώστες είχαν και έχουν δυνατότητα να χαρακτηριστούν ως αυθαίρετη πολεοδομική κατασκευή διότι εσύ έλεγες πριν ότι δεν είχαν.

Επίσης δεν κάνω μνεία για τον τρόπο υπολογισμού τους (αναλυτικό ή αλλιώς).

 

Και το 40% ήταν με πχ μπροστά διότι έχει αλλάξει αρκετές φόρες αυτό το 35% που ισχύει σήμερα.

 

****

 

Από την πρώτη μέρα που δημοσιεύτηκε το συγκεκριμένο ΦΕΚ και εγώ έγραψα εδώ ότι πριν μπορέσει να λειτουργήσει θα χρειαστούν μια ντουζίνα ερμηνευτικά, οπότε αναμένουμε στο ακουστικό μας άπαντες …

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αυτές οι σοφίτες κακώς δηλώθηκαν στον 3843 αφού ήταν εκτός όγκου. Κατά τη γνώμη μου είναι άκυρη η δήλωση του 3843 και πρέπει να δηλωθούν τώρα από την αρχή και για την αλλαγή χρήσης και για το ύψος.

 

Συμφωνώ και να προσέξει ο μηχανικός να μην έχει τραβήγματα. Γιατί τακτοποιούσαν αλλαγή χρήσης εντός εγκεκριμένου όγκου!

Link to comment
Share on other sites

Ο τότε (του Ν3843) δεν θα έχει κάποιο πρόβλμα, γιατί έκανε Τ.Ε. σύμφωνα με τα δεδομένα του ιδιώτη.

Ο τώρα μηχανικός όμως, θα έχει πρόβλημα αν δεν συμπεριλάβει την αλλαγή χρήσης στις αυθαιρεσίες;

'Η αν την συμπεριλάβει θα αφαιρεθεί το επιβληθέν τότε πρόστιμο;

 

Επίσης δεν ξέρω αν αυτές οι ερωτήσεις προς το ΤΕΕ ή μάλλον οι απαντήσεις από το ΤΕΕ, κάνουν καλό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για να ήμαστε κύριοι απέναντι στους πελάτες μας και να μην μπλέξουμε κάποια στιγμή με τη δικαιοσύνη το καλύτερο και εντιμότερο είναι να παραπέμψουμε όλες τις περιπτώσεις στις καλένδες...

 

Ας περιμένουμε να βγούν πρώτα κάποιες επίσημες ερμηνευτικές εγκύκλιοι και μετά ξεκινάμε τις διαδικασίες...εδώ δε γνωρίζουμε τι ακριβώς θα ισχύσει με τις αμοιβές μας...

 

Εγώ τουλάχιστον έτσι θα πράξω και όποιος πελάτης είναι ανυπόμονος και δεν θέλει να περιμένει ας επιλέξει κάποιον αλλο συνάδελφο πρόθυμο να ρισκάρει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Για σοφιτες τακτοποιημενες ηδη με τον 3843 οι οποιες εχουν αυθαιρετη αυξηση υψους, μου ειπε οτι πρεπει να υπολογισω την σοφιτα με αναλυτικο και να πολλαπλασιασω το αποτελεσμα με τον λογο 1/1,5, αν το 1,5 ηταν το υψος της αδειας και το 1 το μετρο που προστεθηκε.

 

?? Μα, αν είχες υπέρβαση στο ύψος ΔΕΝ μπορούσες να την δηλώσεις στον 3843.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνουν με αναλυτικό, ΑΤΟΕ

 

Τι ΑΤΟΕ ρε παιδια...

Εχει κανει κανεις προυπολογισμο με ΑΤΟΕ??

Ενα μεροκαματο θες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά με τις τακτοποιημένες (και υπερυψωμένες) σοφίτες που ρώτησα και εγώ:

Με αναλυτικό προϋπολογισμό τα στηθαία που σηκώθηκαν (προκειμένου να κερδίσει σε ύψος)

και υπέρβαση καθ' ύψος (το 6.)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΤΕΕ όσα θα πάνε με το άρθρο 22 πληρώνουν τα πρόστιμα του 4014 όταν θα εκδόσουν άδεια.

Στα εξ αδιαιρέτου απαιτείται συνυπογραφή όλων των ιδιοκτητών αλλά για αυτή την απάντηση διατηρώ τις επιφυλάξεις μου διότι σύμφωνα με το Ν.4014 ισχύει:

 

"Στην περίπτωση συγκυριότητας του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί η αυθαίρετη χρήση οι συντελεστές του παραρτήματος λαμβάνονται υπόψη για όποιον από τους συγκυρίους πληροί τις σχετικές προϋποθέσεις.

Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατα-

σκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε

κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υ-

ποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι α-

παραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών."

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.