Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα


Recommended Posts

Θα ηθελα τις αποψεις σας για μια ακομη φορα, γιατι καποια πραγματα μου φαινονται ειλικρινα παραλογα..

Σε πολυκατοικια, οπου η στεγη εχει "σηκωθει" και η σοφιτα εχει γινει ανεξαρτητο διαμερισμα, βαζω ενα φυλλο καταγραφης με ΥΔΚΧ και με ΥΥ.

Το προστιμο μου βγαινει:

79,57(τμ)*1000(ΤΖ)*15%*1,0(Ο.Α.)*1,0(εντος σχεδιου)*0,5(αλλη κατοικια)*1,0(ΥΔΚΧ<50%)*1,2(ΥΥ<20%)*0,8(παλαιοτητα) = 5729,04

 

αν πρεπει να μπει 2ο φυλλο καταγραφης για Υ.Υ. της στεγης μου βγαινει επιπλεον προστιμο 954,84

Δηλαδη συνολο : 5729,04+954,84=6683,88

 

Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να μπει δυο φορες ΥΥ συμφωνα με τα προηγουμενα posts οταν η ΥΥ εχει ηδη καταγραφει στο 1ο φυλλο καθως προκειται για τον ιδιο χωρο. Μηπως να μπει στο 1ο μονο ΥΔΚΧ=4774,20 και στο 2ο μονο ΥΥ=954,84 συνολο=5729,04?

 

Γιατι στην περιπτωση αυτη μιλαμε για τον ιδιο χωρο που οντως εχει και ΥΔΚΧ και ΥΥ, οποτε ποιο το νοημα να ανεβαζω το προστιμο καταγραφοντας δυο φορες την Υ.Υ.?

 

Δυστυχως δεν μπορω να περιγραψω αναλυτικοτερα την περιπτωση.Αν ειναι κατανοητη θα ηθελα οποιοδηποτε σχολιο επ'αυτης.

Link to comment
Share on other sites

Στο post 110 που μιλαω για την ιδια περιπτωση αυτο μου ειπαν.Οτι δηλαδη χρειαζεται 2ο φυλλο καταγραφης.εκτος αν δεν καταλαβα καλα ή αν δεν εξηγησα καλα...Γιαυτο και ξαναρωταω.Μου φαινεται παραλογο να βαλω 2ο φ.κ. και παλι Υ.Υ. για το ιδιο πραγμα...Νομιζω οτι δεν χρειαζεται εφοσον μπαινει στην αυθαιρεσια η ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την απάντηση του 111.

Η υπερύψωση της στέγης προσδίδει σε κάποιο χώρο επιπλέον όγκο. Αυτόν τον όγκο θέλουμε να ρυθμίσουμε και τον χρεώνουμε στον χώρο που αυξάνεται και όχι στο κτίριο. Αν μεγάλωσε το υπόγειο (σε όγκο) γιατί φτιάχτηκε ισόγειο, χρεώνεται στο υπόγειο, αν μεγάλωσε το ισόγειο γιατί φτιάξαμε και παταράκι στο κατάστημα πάει στο ισόγειο (στο πατάρι εν προκειμένω) κ.ο.κ. Για αυτό αν η στέγη αποτελεί μέρος του κελύφους του χώρου που ρυθμίζεις, η υπερύψωσή της είτε λόγω αλλαγής κλίσης είτε στάθμης κατασκευής, υπολογίζεται με συντελ ύψους στο συγκεκριμένο χώρο.

 

Χρησιμοποίησε, όπως τα λες, ένα φύλλο καταγραφής με ΥΥ.

Όταν λες ανεξάρτητο διαμέρισμα εννοείς συμβολαιογραφικά. Γιατί, αν όχι, βρίσκω λόγω να μη χρησιμοποιήσεις το συντελ βοηθητικού 0,5, εφόσον και η σχεδιαστική τομή μπορεί να επιβεβαιώσει τη δυσλειτουργικότητα του χώρου (αν έχει πχ min 1,80 και max 3.00m).

Link to comment
Share on other sites

επειδη διαβασα ολα τα post και άλλα θέματα....και πάλι δεν εχω καταληξει για τις σοφιτες.....νομιζω η αποψη > 2,40 ειναι ΚΧ και ο υπολυπος ΒΧ ειναι σωστος αν και αν δεν κανω λαθος ΒΧ πρεπει να έχει κάποιο υψος και αν στην σοφιτα βάλουμε σαν ΒΧ ολα τα τμ περαν του ΚΧ μπορει να ρυθμισουμε κα χωρους υψους 1μ και λιγοτερο....!!!οποτε...μηπως εκτος απο το ΚΧ θα έπρεπε ολα τα αλλα τμ να υπολογιζονταν με αναλυτικο?για τις επιπλεον εργασιες που έχουν γινει...σε σχεση με αυτα της άδειας? ποια η γνω

μη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθεσαι να χωρίσεις τη σοφίτα σε κομμάτια και κατηγορίες. Τώρα αν είναι δύο ξεχωριστές στέγες μονοκλινείς/μονόριχτες ας πούμε, και η μία ξεκινάει από 1,20 μέτρο από το δάπεδο του ορόφου έστω μέχρι 2,40, ενώ η άλλη π.χ. από 2,30 - 2,70, τότε στην κρίση του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλες συνέπειες (σε περίπτωση ελέγχου αν αποδειχθεί ότι κακώς είχε χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός 0,5) πέρα από την προσαύξηση του προστίμου; Αν δεν υπάρχουν, δε βλέπω το λόγο να το πολυσυζητάμε. 0,5 σε όλα και αν γίνει κάτι στο μέλλον έγινε. Δεν είναι τώρα για "χουβαρδοσύνες" σε ένα υπό διάλυση κράτος. Όσο λιγότερα για την ώρα, τόσο καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλες συνέπειες (σε περίπτωση ελέγχου αν αποδειχθεί ότι κακώς είχε χρησιμοποιηθεί ο μειωτικός 0,5) πέρα από την προσαύξηση του προστίμου; Αν δεν υπάρχουν, δε βλέπω το λόγο να το πολυσυζητάμε. 0,5 σε όλα και αν γίνει κάτι στο μέλλον έγινε. Δεν είναι τώρα για "χουβαρδοσύνες" σε ένα υπό διάλυση κράτος. Όσο λιγότερα για την ώρα, τόσο καλύτερα...

 

Σωστοτατος. Και ο,τιδηποτε και να γινει δε μπορει να υπαρξει κυρωση για ενα θεμα μη αποσαφηνισμενο. Ετσι εκρινες, ετσι το βαλες.

Link to comment
Share on other sites

οπως μου ειπανε....βαζουμε σαν Κ.Χ τα τμ που ειναι>2,40 βαζοντας ομως μειωτικο συντελεστη λογω θεσης....και στην τεχνικη εκθεση το αναφερω...οτι ειναι Κ.Χ αλλα παιρνει μειωτικο συντελ.0,5... για τα υπολοιπα τμ εφαρμοζω αναλυτικο για τις εργασιες που εγιναν εκτος αδειας...

τελος...αν το max υψος στεγης μικροτερο απο το max της περιοχης, δεν βαζω υπερβαση υψους....αλλα θα βαλω μια παραβαση η οχι?αφου σε σχεση με την αδεια εχω υπερβαση υψους...? ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καταλήγω στο ότι ο μειωτικός συντελεστής 50% πρέπει (και μπορεί) να μπαίνει πάντα σε ό,τι βρίσκεται κάτω από επικλινή στέγη. Έχει προβλεφθεί ακριβώς γιατί ο συγκεκριμένος χώρος έχει λειτουργική "αναπηρία" (αυτήν της περιορισμένης χρηστικότητας λόγω χαμηλού ύψους στα άκρα του). Δεν είναι δυνατό να εξισώνεται το πρόστιμο σε χώρους "προβληματικούς" όπως είναι αυτοί που βρίσκονται κάτω από στέγη με κανονικούς ορόφους με πλάκα.

Μαζί σου! Edited by favio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.