Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές τοπογραφικών διαγραμμάτων σχετικά με το Ν.4014/2011


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 283
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε

αφού εσύ αναλαμβάνεις την σύνταξη του τοπογραφικού διαγράμματος και υπογράφεις

καλό θα είναι να ακολουθήσεις τα όσα έχουν συζητηθεί στο παρόν θέμα διεξοδικά

η διαδικασία του 4014/2011 δεν προβλέπει συμμετοχή πολλών ειδικοτήτων μηχανικών

όπως προβλεπόταν στη παλιά διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας

μην ξεχνάς ότι το τοπογραφικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά και για άλλο σκοπό

απο αυτόν της τακτοποίησης αυθαιρέτου

Εγω που κανω το τοπογραφικο διαγραμμα θα πρεπει να στειλω αμοιβη τοπογραφικου μεσω του δικου μου κωδικου του τεε στο συστημα αμοιβων ή πρεπει να με βαλει ο μηχανικος που κανει την τακτοποιηση σαν συμετεχων 100% στις τοπογραφικες εργασιες οταν θα στειλει την αμοιβη για την τακτοποιηση μεσω του δικου του κωδικου?

θα κανει ο καθενας δικο του συμφωνητικο η σε ενα θα αναγραφονται ολοι οη συμετεχοντες μηχανικοι?

 

Δηλαδη απο οσα καταλαβαινω για τα τοπογραφικα θα κοβω μια ΑΠΥ και αμα θελω κανω και συμφωνητικο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω να παίρνω όλη την ''αμοιβή'' που άτυπα συμφώνησα με τον πελάτη και κάπου είναι ξεφτίλα. Για να αποφύγω άλλα δυσάρεστα, σκέφτομαι να περαιώσω με κάποιο υπάρχον τοπογραφικό χωρίς τις απαιτούμενες εξαρτημένες. Βασικά καθόλου υψόμετρα. Ένα κάποιο τοπογραφικό είναι. Και κάποια δήλωση από ιδιοκτήτη ότι αρνείται να δώσει αμοιβή τοπογραφικού. Διαφορετικά πώς τον περαιώνω αφού είμαι εγώ ο μόνος που ανέλαβα την τακτοποίηση. Ή κάνω μαμουνιά για περαίωση ή κάνω και τοπογραφικό και δε μιλάω, και την άλλη φορά γίνομαι πιο προσεκτικός? Μάλον το δεύτερο. Ήδη υπήρξε προστριβή και δεν ήθελα να εξελιχθεί σε παρεξήγηση και φασαρία, το ' παιξε και θερμοκέφαλος. Αν έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο μπλέξιμο ας πει την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι τοπογράφος θα πω τι κάνω σε συνεργασίες με τοπογράφο για τον Ν4014

Ο τοπογράφος καταθέτει έργο στο ΤΕΕ για το τοπογραφικό, βγάζει εντολή πληρωμής, τον πληρώνει ο πελάτης και μου δίνει το τοπογραφικό για να προχωρήσω την διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με συναδέλφους που μίληση, εξακολουθούν να κάνουν ό,τι και στις περιπτώσεις Ο.Α. Απ'το σύστημα δηλαδή του πολ.μηχ. περί αυθαιρέτων, προσθέτει τον τοπογράφο στην ομάδα μελέτης και βγάζει την αμοιβή κατόπιν συννεόησης.

 

Στη περίπτωση που ο τοπογράφος βγάλει μόνος εντολη πληρωμής (αμιγως τοπογραφικές εργασίες) δε βγαίνει 5000λ;

Link to comment
Share on other sites

Το 5000λ καταργήθηκε με τον Ν3919. Δεν έχει καμμία σχέση αυτή η κατάργηση με τα άλλα θέματα που πραγματεύεται ο Ν3919 και τα οποία περιμένουν ΠΔ και ΥΑ.

Ζητάς από το ΤΕΕ εντολή πληρωμής στο κανονικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Το 5000λ καταργήθηκε με τον Ν3919.

 

Το σύστημα αμοιβών πάντως προς το παρόν τουλάχιστον ...δεν έχει ιδέα. Αυτό που λέει ο KANE είναι η πάγια (και μάλλον η καλύτερη) τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Φαέθων, κι αυτό που λές γίνεται, το ανέφερε συνάδελφος καμμια σελίδα πιο πρίν. Δεν το δοκίμασα, οπότε δε γνωρίζω...

 

Εφόσον γίνεται έτσι (οπως και παλαιότερα με την αίτηση 2 αν θυμάμαι καλά), τι νόημα έχει να το σύστημα αμοιβών με κλειδωμένο το 5000λ; Εντέλει, δοκιμάζεις, παίρνεις ένα τηλ στο ΤΕΕ και ξεκαθαρίζεις. Ο συνάδελφος έχει ποστάρει και το ονομα του υπαλλήλου και το τηλ του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν αρκεί για το τοπογραφικό που απαιτείται για την έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση ενός ακινήτου ΑΠΥ, πρέπει να εκδοθεί αμοιβή από το ΤΕΕ και επομένως με βάση τη νόμιμη που προκύπτει να πληρωθούν και ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ενώ αν υπάρχει συμφωνητικό να συμφωνηθεί η Αμοιβή, από όπου θα προκύψει ΦΠΑ και ΦΕΜ; Απλά μου κάνει εντύπωση, αφού για τη βεβαίωση δεν κατατίθενται αμοιβές στο Τεε, απλά συμπληρώνεται η συμφωνηθείσα αμοιβή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.