Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο Ελλάντα όλα, μα όλα γίνονται. Πότε από 'σένα, πότε από μένα, πότε από κάποιον άλλο. Όλα όμως γίνονται!!!  :smile:  :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Βεβαίωση μηχανικού που έχει δοθεί σε χρήση σε συμβολαιογραφική πράξη σε Α συμβολαιογράφο, μπορεί εντός διμήνου να χρησιμοποιηθεί από Β συμβολαιογράφο σε νέα συμβολαιογραφική πράξη;

 

Οι συμβολαιογράφοι μου είπαν πως γίνεται, αλλά δεν έχω βρει κάπου να αναφέρεται ρητά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάπου....

Είναι όμως ένα έγγραφο που έχει μια συγκεκριμένη χρονική ισχύ!

Κι αφού η ισχύς του δεν έχει παρέλθει θεωρώ πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ θέλει κάποιος εντός του συγκεκριμένου χρονικού ορίου.

 

P.S.

Αρκεί ...φίλε μηχανικέ να το πληρώνεσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

P.S.

Αρκεί ...φίλε μηχανικέ να το πληρώνεσαι!!!!

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό!

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, Ιάσονα!

Link to comment
Share on other sites

αδεια για προσθηκη οροφου σε κτισμα προ του 55

Η προσθηκη ειναι ενταξει στις μετρησεις μου, οχι ομως και το προ του 55 που βρηκα καποιες αποκλισεις σε σχεση με οτι αποτυπωνεται στην αδεια.

Μπορω να δωσω βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Στα χέρια μου εχω την αποδοχή κληρονομιάς μιας οριζόντιας ιδιοκτησία κτίσματος προ 55 για την οποία καλούμαι να δώσω βεβαίωση (μενει να αποδείξω την παλαιότητα από αερό ή από παλαιότερα συμβόλαια). Το θέμα μου είναι ότι στην περιγραφή της Ο.Ι. αναφέρει σαφώς ότι ανήκει σε αυτήν ενα στεγαστρο-Η/Χ 4 τ.μ. (συγχρονη κατασκευή). Πρέπει να περάσει από ρύθμιση αυθαιρέτου, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Το στέγαστρο θα αποτελεί κάποιο παρακολούθημα της οριζόντιας.

Αναφορικά με το προ 55 κτίριο, έχεις σοβαρές ενδείξεις για την παλαιότητά του, αλλά δεν έχεις αποδείξεις.

Βλέπεις και το Ε9 πως το έχουν δηλώσει. Συνεκτιμάς τα μορφολογικά χαρακτηριστικά του κτιρίου και ειδικότερα της προς μεταβίβαση οριζόντιας.

Αν πεισθείς ότι το κτίριο είναι προ 55 από τα μορφολογικά-δομικά του χαρακτηριστικά, θα ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη να αλλάξει το Ε9 του με τη σωστή παλαιότητα και τα προκύπτοντα τετραγωνικά από τη δική σου αποτύπωση. Θα υπάγεις οποιαδήποτε κατασκευή είναι μεταγενέστερη του 1955 (π.χ κουφώματα, στέγη, εξώστες σκυροδέματος κλπ) και θα τεκμηριώσεις στην τεχνική σου έκθεση για ποιους λόγους θεωρείς το προς μεταβίβαση ακίνητο ως προ 55 δυνάμει του λεκτικού της εγκυκλίου 4.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.