Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Υπόγειο που τα 50 μ2 φαίνονται στην άδεια και τα υπόλοιπα 45 δεν φαίνονται ( εντός περιγράμματος). Τα 50μ2 ανήκουν σε άλλο ιδιοκτήτη και δεν εξετάζω τις υπερβάσεις. Στα 45μ2 οι τρεις πλευρές είναι σε ύψος 1,40μ από το έδαφος και η τέταρτη πλευρά είναι 2,55μ από το διαμορφωμένο έδαφος. Ο χώρος είναι υπόγειο γιατί στην τέταρτη πλευρά που είναι πιο ψηλά κατεβαίνεις 8 σκαλιά. Στην πραγματικότητα μόνο η κεντρική είσοδος του σπιτιού ( υπογείου) είναι 2,55μ πάνω από το έδαφος.

1. με παράβολο + ο.α δεν μπορώ να πάω γιατί το καθαρό ύψος είναι 2,30μ και χρησιμοποιείται ως κατοικία . Σωστά?

2. Το υπολογίζω με συντελεστή 0,50?

3. Υπολογίζω με αναλυτικό το ξεμπάζωμα--> 1 παράβαση ?

4. Για την κεντρική είσοδο πρέπει να υπολογίσω 1 παράβαση λόγω της πόρτας? ( αλλαγή όψης)

5. Το διπλανό υπόγειο τα 50μ2 του άλλου ιδιοκτήτη που είναι συνέχεια του υπογείου (σπιτιού) που εξετάζω εγώ έχει κάποιες παραβάσεις τουλάχιστον εξωτερικά όπως σκαλοπάτια και πόρτα που δεν φαίνονται στην ο.α, στην αποτύπωση πρέπει να δείξω και αυτό? ή μόνο τον χώρο που εξετάζω?

κάποια απάντηση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για σας έχω ένα πρόβλημα και αν μπορείτε παρακαλώ θέλω τα φώτα σας...όπως βλέπετε στην εικόνα που παραθέτω έχω αυτή την μεζονέτα με υπόγειο στην άδεια, το υπόγειο ξεμπαζώθηκε από δυο πλευρές για να γίνουν δυο ανεξάρτητα διαμερίσματα . Τι να βάλω YΔ.ΒΧ με ξεμπάζωμα ή θέλει ΥΔ.ΚΧ;;;;;;; H υψομετρική διαφορα του φυσικού εδάφους με το β διαμέρισμα είναι 3 μετρα και με το α διαμέρισμα 1μέτρο....

post-7824-0-08670700-1329159714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το βλέπω μόνο για μια παράβαση κατηγορίας 13 σχετικά με τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

κάποια απάντηση?

 

Kάνε ένα σκαρίφημα φίλε, γιατί πάνω κάτω αριστερά δεξιά σκαλιά κτλ δε βοηθάς για σωστή απάντηση.

Έχω άποψη αλλά με ένα πρόχειρο σχεδιάκι θα σου έλεγα πιο εύκολα.

 

Εγώ πάλι το βλέπω μόνο για μια παράβαση κατηγορίας 13 σχετικά με τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και τίποτα άλλο.

 

Αφού βρε Ηλία, το υπόγειο πλέον μετράει στη δόμηση και έχει χρήση κύριου χώρου, γιατί μόνο ξεμπάζωμα.

 

Κατηγορία 13 για ξεμπάζωμα και υπέρβαση δόμησης Βοηθητικού χώρου όμως γιατί είναισε υπόγεια στάθμη κατά την άδεια

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο Ηλιας αναφερεται στο ερωτημα του vitruvios σχετικα με το ξεμπαζωμα του υπογειου που ειναι σωστο αρκει να ειναι το υπογειο στην ιδια σταθμη με την αδεια...Να βαλει και αλλη μια παραβαση για διαμερισματοποίηση αν δεν ηταν χωρισμενο το υπογειο στην αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Με τις παραπάνω απαντήσεις συμπαιρένω πως ανεξάρτητα από το πόσες πλευρές είναι ξεμπαζωμένες θεωρείτε πως υπάρχει ΥΔ Β.Χ. και όχι Κ.Χ. εφόσον είναι στη σωστή στάθμη κατά την άδεια. Σωστά;

 

Να επεκτείνω το ερώτημα: αν μέσα στα τ.μ. υπάρχει και wc, το οποίο υπάρχει στην άδεια, το περιλαμβάνετε και αυτό στην Υ.Δ.; Διότι μπάνιο ήταν, μπάνιο είναι - και μάλιστα χωρίς ντουσιέρα-μπανιέρα - απλά πριν βρισκόταν σε χώρο χαρακτηρισμένο αποθήκη και τώρα σε χώρο (μελλοντικά) χαρακτηρισμένο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

σε υπόγειο που έχει δημιουργηθεί καθ ύπέρβαση της άδειας καταλαβαίνω σε πρώτη φάση οτι το υπολογίζουμε με ΥΔ ΒΧ αφού βρίσκεται κάτω από το έδαφος.

επιπλέον θεωρείται οτι σωστό είναι να επιβαρύνουμε το πρόστιμο με παραβάσεις του φύλλου 13 για τις εκσκαφές που προηγήθηκαν ως εργασίες για τα τμ του αυθαίρετου υπογείου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εγώ δεν το βάζω, γιατί ο αυθαιρετούχος ήδη πληρώνει την επιφάνεια σε τμ, γιατί να χρεωθεί και μικροπαράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Σε διόροφη κατοικία με υπόγειο έχει γίνει:

1.η κλασική αλλαγή χρήσης του υπογείου από αποθήκη σε κατοικία.

2. έχει θεμελιωθεί 0,70 μ πιο πάνω με αποτέλεσμα εκτός από το γεγονός ότι το υπόγειο εξέχει 1,5μ +0,70 =2,2μ από το έδαφος, όλο το κτίσμα έχει απόλυτο υψόμετρο +70εκατ.

 

Πως τακτοποιείται:

1. πρόστιμο ΥΔ ΒΧ για το υπόγειο και πρόστιμο Υπέρβαση ύψους του κτίσματος <20% χωρίς υπέρβαση δόμησης

ή 2. πρόστιμο ΥΔ ΚΧ για το υπόγειο και πρόστιμο Υπερβαση ύψους του κτίσματος <20% χωρίς υπέρβαση δόμησης

ή

3. Πρόστιμο ΥΔ ΒΧ για το υπόγειο και 1 ΛΠ για τη θέση του κτίσματος

Νόμίζω πως είναι το 1., αλλά θα ήθελα και τις γνώμες σας. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.