Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Πάντα θα το περάσει στα έξοδά της, είναι άσχετο με το αν θα αποδοθεί ΦΕΜ ή αν θα γίνει παρακράτηση.

O λογιστής της εταιρίας μου το είπε, ότι δεν αναγνωρίζεται ( δεν μπορεί περάσει) Α.Π.Υ. στα έξοδα εφόσον αυτό δεν συνοδεύεται από παρακράτηση.

Και μου λέει θες να πληρώσεις-παρακρατήσεις τον προκαταβλητέο φόρο ΦΕΜ 10% (ΦΕΜ=Προκαταβλητέος φόρος κι όχι παρακράτηση,γιατί καμιά φορά δημιουργείται σύγχηση όταν παίζουμε με τις λέξεις) ή να σου κάνω εγώ την παρακράτηση του 20% ώστε να είμαι καλυμμένος όταν θα περάσω την Α.Π.Υ. σου στα έξοδα

ΦΕΚ για αυτό που σου λέω δεν έχω... Άλλα αν εσύ ξέρεις κάτι διαφορετικό το σέβομαι.

 

Και τέλος ο ΦΕΜ δεν είναι παρακράτηση. Εδώ συγχέεις τα πράγματα.....

 

Ναι έχεις δίκιο δεν είναι παρακράτηση είναι προκαταβλητέος φόρος.

Άλλα όταν έλεγα 10% παρακράτηση, εννοούσα το ουσιαστικό του πράγματος, ότι παρακρατείται δηλαδη ένα ποσό από την αμοιβή σου.(Ενώ στην αλήθεια δεν παρακρατείται, προκαταβάλλεται.Εχει διαφορά η οποία σωστά επισημάνθηκε,για να μην τα συγχέουμε κιόλας).

 

"Για ιδιώτη δεν απαιτείται ποτέ παρακράτηση."

 

Διορθώνω σύμφωνα με τα παραπάνω για να γίνω κατανοητός. Για ιδιώτη δεν χρειάζεται να πληρωθεί προκαταβλητέος φόρος "ΦΕΜ", εφόσον η μελέτη δεν υπόκειται σε κάποια δημόσια αρχή.

 

Γι αυτό το λόγο,

Για τον 4014, όταν πρόκειται για ιδιώτη προσωπικά δεν πληρώνω ΦΕΜ.

Αν κάποια στιγμή υποβληθεί φάκελος στην πολεοδομία και ζητηθεί, τότε βλέπουμε...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διορθώνω σύμφωνα με τα παραπάνω για να γίνω κατανοητός. Για ιδιώτη δεν χρειάζεται να πληρωθεί προκαταβλητέος φόρος "ΦΕΜ", εφόσον η μελέτη δεν υπόκειται σε κάποια δημόσια αρχή.

 

Γι αυτό το λόγο,

Για τον 4014, όταν πρόκειται για ιδιώτη προσωπικά δεν πληρώνω ΦΕΜ.

Αν κάποια στιγμή υποβληθεί φάκελος στην πολεοδομία και ζητηθεί, τότε βλέπουμε...

 

Αντιθέτως, για τον 4014 πληρώνω το ΦΕΜ κανονικά μιας και υπόκειται στην εκάστοτε δημόσια αρχή "πολεοδομία"

 

αλλά για την Βεβαίωση Μηχανικού δεν κόβουμε για το λόγο που αναφέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Για τον Ν4014 καταθέτεις σχέδια στο ΥΠΕΚΑ και μπορεί να ελεχθεί από την πολεοδομία, άρα σε δημόσια αρχή. Για αυτόν τον λόγο και θέλει ΦΕΜ.

 

 

Τώρα αν κάνεις μελέτες για άδεια σε εταιρεία, δεν θα αποδώσεις ΦΕΜ;

Θα αποδώσεις.

Θα το περάσει στα έξοδα;

Θα το περάσει.

Άρα λάθος σου λέει ο λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα πράγματα είναι τόσο ξεκάθαρα όσο τα θέτει ο Faethon.

ΦΕΜ - Προκαταβολή φόρου 10% - για σχέδια που θεωρούνται από δημόσια αρχή (ερμηνεύεται βέβαια ποικιλλοτρόπως αυτό), εγώ για 4014 πληρώνω ΦΕΜ αφού θεωρώ ότι υποβάλλω ουσιαστικά μελέτη σε δημόσια αρχή, απλά υτό γίνεται ηλεκτρονικά (είτε ιδιώτης, είτε επαγγελματίας, Υποχρεωτικά ΦΕΜ, δεν διαλέγεις μεταξύ ΦΕΜ και παρακράτησης)

Παρακράτηση : Εφόσον δεν απαιτείται ΦΕΜ, τότε : παρακράτηση 20% και για ποσά άνω των 300 Ευρώ ΓΙΑ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΕΣ.

Οτιδήποτε άλλο απλά μπερδεύει την κατάσταση.

Το ΤΕΕ-ΤΚΜ βέβαια πλέον προφορικά ζητάει συμφωνητικά - φεμ κλπ και για βεβαιώσεις, αλλά προσωπικά το θεωρώ απλά προσπάθεια τύπου "ό,τι πάρουμε εδώ που φτάσαμε και σβήνουμε". Το μόνο πραγματικό θέμα που τίθεται είναι αν πραγματικά απαιτείται ή όχι συμφωνητικό (off topic) για βεβαιώσεις.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι συνάδελφοι;

Για όλες τις δουλειές ισχύει αυτό; Δηλαδή και για αυτές που δεν έχουν σχέση με το ΤΕΕ/Πολεοδομίες ;

π.χ. για μια μελέτη καυσίμου αερίου σε υφιστάμενο κτίριο, για μελέτη εφαρμογής κλιματισμού σε υφιστάμενο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει συμφωνία με εναν φίλο μου τοπογράφο να μου κάνει τα τοπογραφικά για τα αυθαίρετα και αντί να κόβει απυ με συμφωνητικό στον πελάτη μου, είπαμε να την κόβει σε εμένα, ωστε να την περνάω στα εξοδα. Εγώ τώρα στο συμφωνητικό μου με τον πελάτη θα αναφέρω ότι στην αμοιβή μου περιλαμβάνεται και το τοπογραφικό; Οσο για τον τοπογράφο πρέπει να πληρώσει κάποιο φεμ ή παρακράτηση; Θα πρέπει να το περάσει από το σύστημα αμοιβών;

Link to comment
Share on other sites

Αφού το τοπογραφικό θα το υπογράψει ο τοπογράφος, πως θα έχει πελάτη εσένα ώστε να σου κόψει ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

steve100 αυτό που θέλεις θα μπορούσες να το κάνεις μόνο αν υπέγραφες εσύ τα τοπογραφικά ("εργολάβος") και δούλευε για σένα ο τοπογράφος (ως "υπεργολάβος"). Επειδή όμως δε μπορείς να υπογράψεις εσύ (δεν έχεις επαγγελματικό δικαίωμα, άρα δε μπορείς να είσαι "εργολάβος" σε τέτοιο αντικείμενο) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι "σύμπραξη" με τον τοπογράφο. Κόβετε δηλαδή ο καθένας την ΑΠΥ του προς τον πελάτη. Οι όροι "εργολάβος", "υπεργολάβος" και "σύμπραξη" ίσως δεν είναι απόλυτα σωστοί αλλά τους χρησιμοποιώ για να καταλάβεις το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρε παιδιά επειδή έχω ζαλιστεί από το διάβασμα αλλά δεν έχω βρει κάτι που να καλύπτει μια απορία που έχω μπορεί κάποιος να μου απαντήσει με ποιον αναθεματισμένο τρόπο θα υπολογίσω για άδεια προς αναθεώρηση τι θα πρέπει να πληρώσω προς τεε? Θα πρέπει να φτιάξω δικό μου έντυπο και να το πάω που, εφορία, τράπεζα? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις κανονικά την αμοιβή από το σύστημα του ΤΕΕ.

Δηλώνεις τη συμφωνηθείσα και τον αντίστοιχο ΦΠΑ.

Τυπώνεις την εντολή πληρωμής από το σύστημα του ΤΕΕ.

Συμπληρώνεις το έντυπο κατάθεσης ΕΤΕ με τα βασικά στοιχεία και τον κωδικό πληρωμής.

Δεν γράφεις πουθενά την αμοιβή μελέτης και το ΦΠΑ.

Στο κουτάκι του γενικού συνόλου συμπληρώνεις το ποσό των εισφορών υπέρ ΤΕΕ, που θα έχεις από την εντολή πληρωμής και δίπλα γράφεις "εισφορές ΤΕΕ".

Πληρώνεις στον ταμία το ποσό αυτό.

Τελείωσες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.