Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Σύμφωνα με την παραπάνω συζήτηση περί αυτοματισμών θα ήθελα να ρωτήσω, σε διαμέρισμα πολυκατοικίας κατασκευής 1975 που έχει καταργηθεί ο λέβητας και γενικά ολόκληρο το λεβητοστάσιο, αλλά τα σώματα εντός των διαμερισμάτων έχουν παραμείνει, για ψύξη δεν το συζητάμε δεν υπάρχει τίποτα, τι κατηγορία θα του βάλω? Σύστημα θέρμανσης και ψύξης Κ.Α με αυτοματισμούς Γ ?

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα πολυκατοικιάς του 2009 για τα κατακόρυφα αδιαφανή στοιχεία τι U θεωρείτε; Από πίνακα 3.5 ή U=1,00 όπως αναγράφει στην παράγραφο 3.2.2.1 ή μήπως κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διαθέσιμη την μελέτη θερμομόνωσης κάνε ένα τσεκ να δεις αν έχεις εφαρμοστεί. Διαφορετικά με τον Πίνακα. Το U=1 που αναφέρεις πρέπει να αναφέρεται σε αδιαφανή με πετάσματα, εσύ μιλάς για αδιαφανή.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Την παραγραφουλα αυτην, ομολογουμενως, την αγνοουσα...

Παρα τις επιφυλαξεις και τις αντιρησεις μου, πλεον κι εγω νομιζω πως ειναι κατηγοριας Γ και θα το κανω ανακληση ουτως ωστε αυριο να βγαλω διορθωμενο...

 

Κοιταξε να δεις που καταστημα εξ ολοκληρου γυμνο χωρις να εχει απολυτως τιποτα θα μου βγει και κατηγορια Γ... Ποιος θα το πιστευε...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχει άλλο σύστημα θέρμανσης-ψύξης τότε "αναγκαστικά" πας στο ΚΑ με αυτοματισμούς Γ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ερώτησις :

Πολυκατοικία αποτελείται από ένα κατάστημα και τρία διαμερίσματα, όλα του ιδίου ιδιοκτήτη.

Βγαίνει ένα ΠΕΑ για τα τρία διαμερίσματα (μία ζώνη)

Πώς δηλώνεται στο ΤΕΕ? (τμήμα ή ολόκληρο κτίριο), και πώς χρεώνεται ? (1 ή 2 €/τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο κτήριο με χρέωση 1 ευρώ/τμ σύμφωνα με τις αρχικές ελάχιστες αμοιβές, αλλά όχι δεσμευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.