Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συνάδερφοι στις πριπτώσεις κατά τις οποίες πληρώθηκε το παράβολο και ο πελάτης πάει με τη διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης ποιες οι απαιτούμενες μελέτες και επιπλέον τι γίνεται με τον υπολογισμό αμοιβών -φορολογικών?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Makiaveli

 

καλά αυτά που λες αλλά χρειάζομαι να ξέρω την ανάλυση πριν την χρεοκοπία.

Οπότε αν υπάρχει κάποια πληροφορία με βάση καλοδεχούμενη.

 

'Αποψη τι πρέπει να είναι και τι όχι έχω κι εγώ, πληροφορία δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι στις πριπτώσεις κατά τις οποίες πληρώθηκε το παράβολο και ο πελάτης πάει με τη διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης ποιες οι απαιτούμενες μελέτες και επιπλέον τι γίνεται με τον υπολογισμό αμοιβών -φορολογικών?

Είναι μια κανονική άδεια νομιμοποίησης.Αποτυπώσεις ως επί το πλείστον χωρίς αμοιβή επίβλεψης.Αν δεν είναι περατωμένη και θέλει να συνεχίσει , από εκεί και μετά υπάρχουν επιβλέψεις.

Διαβασε και αυτό

http://www.michanikos.gr/topic/24865-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9/page__hl__%2B%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1+%2B%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82__fromsearch__1

Link to comment
Share on other sites

-τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων

(ΕΓΣΑ’ 87), που περιέχει απόσπασμα χάρτη με προσδιορισμό της θέσης του

ακινήτου (από την ηλεκτρονική βάση του ΤΕΕ)

Δηλαδή?

Εννοεί το απόσπασμα από την εφαρμογή του κτηματολογίου (ο γεωγραφικός προσδιορισμός της ηλεκτρονικής φόρμας δηλώσεων) και όχι 1:5000 της ΓΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

didonis,

Έχεις ό,τι πληροφόρηση έχουμε και εμείς οι υπόλοιποι.

Φαντάζομαι ό,τι θα βγει μια εγκύκλιος που θα καθορίζει τις προδιαγραφές, άρα ό,τι και να σου λέγαμε τώρα, δεν θα είχε καμμία ισχυ, και υπό αυτό το πνεύμα σου απαντά ο makiavelli.

 

yian,

νομίζω ότι αρκεί και ο χάρτης του ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η 31 Μαρτίου είναι στάνταρ ή παίζει ανάλογα με το πότε κατατέθηκε η αρχική δήλωση; Ή έχει μεταφερθεί 4 μήνες μετά την 28 Φεβρουαρίου πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί το απόσπασμα από την εφαρμογή του κτηματολογίου (ο γεωγραφικός προσδιορισμός της ηλεκτρονικής φόρμας δηλώσεων) και όχι 1:5000 της ΓΥΣ?

yian,

νομίζω ότι αρκεί και ο χάρτης του ΓΥΣ.

Ευχαριστώ για την απάντηση...

Συμφωνώ...το αντίθετο όμως ισχύει? να αρκεί το απόσπασμα από την εφαρμογή του κτηματολογίου και να μην χρειάζεται ο 1:5000 της ΓΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αρχισει και βλεπω τα 1600 πολυ λιγα

 

Εγώ τα έλεγα. Μη μου πείτε ότι δεν τα έλεγα... Και που'σαι ακόμα! Εϊναι δεδομένο ότι σκόπιμα διατηρείται αυτή η ασάφεια τόσον καιρό. Εκείνος ο άθλιος ο κυβερνητικός εκπρόσωπος (ειλικρινά έχω "απωθήσει" το όνομά του), είχε δηλώσει ότι "θα πέσουν οι αμοιβές των μηχανικών". Δεν μας είχε πει ότι θα το "φροντίσει" με αθέμιτα μέσα...

 

Τα σκαναρίσματα και γενικά όλες οι εικόνες (από συμβόλαια μέχρι φωτογραφίες ακινητου) σε τι ανάλυση θα πρέπει να είναι και σε ποια μορφή?

 

Μεγάλο θέμα θέτεις! Μακάρι να ήταν η ανάλυση η μόνη παράμετρος. Είναι και το φορμά (pdf; tiff; multipage tiff; jpg;), είναι και η συμπίεση (LZW κλπ.). Δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση αυτή η ιστορία. Υπάρχει βέβαια μια σχετική εμπειρία από την προηγούμενη φορά που ζητήθηκε κάτι παρόμοιο (κατάθεσης δηλώσεων Κτηματολογίου και των εγγράφων που τις συνόδευαν ηλεκτρονικά), αλλά υπάρχει και η εμπειρία από τα προβλήματα με τα οποία αυτή συνοδεύτηκε....

Link to comment
Share on other sites

....

....

Μεγάλο θέμα θέτεις! Μακάρι να ήταν η ανάλυση η μόνη παράμετρος.

...

...

Εμ το ξέρω ότι έθεσα μεγάλο θέμα κι αν δεις στο ορίτζιναλ κείμενο μου εντοπίζω και εγώ το θέμα του φορματ (TIFF κλπ)

 

Έχω την εντύπωση ότι πολλά από τα εφαρμοστηκά σχετικά με το θέμα της υποβολής για την δεύτερη φάση αφορούν αυτό το κενό που υπάρχει.

 

Όσοι μηχανικοί ή οργανισμοί έχουν μεγάλη ποσότητα ακινήτων να ταχτοποιήσουν θα διαπιστώσουν ότι χρειάζονται μερικά τέρα χώρου, αν δεν διευκρινιστεί (ανάλυση και φορμάτ) διότι θα διατηρούν αρχεία σε αρκετά μεγάλη ανάλυση για έχουν την επάρκεια σε ότι ζητηθεί τελικά.

 

Σίγουρα οι συνάδελφοι φιλικά και καλόπιστα μου απάντησαν δεν έχουν όμως στο μυαλό τους ακόμα το δάσος παρά μόνο μερικά δέντρα ακόμα.

Αν διαχειριστείς 5 ή και 20 ακίνητα είναι εύκολο, αν ο αριθμός μεγαλώσει σημαντικά τότε είναι καθοριστικό πρόβλημα.

 

Για αυτό ρωτώ αν υπάρχει πληροφόρηση αν κάποιος την έχει από όσους φτιάχνουν το πρόγραμμα για το ΤΕΕ στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.