Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Καλημερα,

εχω διαμερισμα που στα σχεδια της πολεοδομιας ειναι 100 μ2

αλλα στα σχεδια της συστασης και στη πραγματικοτητα ειναι 90μ2.

Φανταζομαι δε λαμβανω υποψιν τα σχεδια της συστασης αλλα της πολεοδομιας και το δηλώνω στη διαμερισματωση?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο έχει γίνει αλλαγή στο περίγραμμα του υπογείου χωρίς να έχει γίνει υπέρβαση δόμησης. Και εξηγούμαι: λόγω μη δυνατότητας εκσκαφής στις άκρες του οικοπέδου (πλίθινα κτίσματα σε διπλανά οικόπεδα) το υπόγειο άλλαξε περίγραμμα, τα τετραγωνικά όμως παρέμειναν ίδια, και άλλαξε και η θέση της σκάλας. Νομίζω ότι είναι παράβαση διαμερισμάτωσης..σωστά??? ή αναλυτικός προυπολογισμός?

Link to comment
Share on other sites

Η αποψή μου είναι η εξής: Οποιος χώρος φεύγει από το νόμιμο περίγραμμα, ακόμα και όταν το εμβαδόν παραμένει το ίδιο, το θεωρώ αυθαιρεσία άρα Υπέρβαση Δόμησης. Δεν ξέρω άμα αυτή η άποψη είναι και η ορθή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

εχω διαμερισμα που στα σχεδια της πολεοδομιας ειναι 100 μ2

αλλα στα σχεδια της συστασης και στη πραγματικοτητα ειναι 90μ2.

Φανταζομαι δε λαμβανω υποψιν τα σχεδια της συστασης αλλα της πολεοδομιας και το δηλώνω στη διαμερισματωση?

ευχαριστω!

ναι, της πολεοδομίας συγκρίνουμε..έχω παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψή μου είναι η εξής: Οποιος χώρος φεύγει από το νόμιμο περίγραμμα, ακόμα και όταν το εμβαδόν παραμένει το ίδιο, το θεωρώ αυθαιρεσία άρα Υπέρβαση Δόμησης. Δεν ξέρω άμα αυτή η άποψη είναι και η ορθή.

Δεν νομίζω συνάδερφε. Πάντως αν πουμε ότι έχεις δίκιο πως θα μέτραγες την Υ.Δ. Εννοώ ποια τετραγωνικά θα έβαζες για αυθαίρετα και ποια δεν θα έβαζες? και δεν μιλάμε να βγει η οικοδομή σου από το περίγραμμα της οικοδομικής γραμμής ή των πλάγιων αποστάσεων αλλά από το περίγραμμα της άδειας.

Edited by mpirmpili
Link to comment
Share on other sites

Την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου την δηλώνω με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο στο σύστημα ή απλά τη βάζω σαν λοιπή πολεοδομική παράβαση ? Αυτό το "...αν υπάρχει μεταβολή στα μηχανολογικά πληρώνουμε 500 εφάπαξ εντός προθεσμίας της πρώτης δόσης χωρίς παράβολο..." δεν το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου την δηλώνω με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο στο σύστημα ή απλά τη βάζω σαν λοιπή πολεοδομική παράβαση ? Αυτό το "...αν υπάρχει μεταβολή στα μηχανολογικά πληρώνουμε 500 εφάπαξ εντός προθεσμίας της πρώτης δόσης χωρίς παράβολο..." δεν το καταλαβαίνω!

 

 

Aκριβώς η ίδια απορία κι από μένα... Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ρυθμίσει περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ας μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς η ίδια απορία κι από μένα... Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ρυθμίσει περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ας μας βοηθήσει.

 

Την διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου την δηλώνω με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο στο σύστημα ή απλά τη βάζω σαν λοιπή πολεοδομική παράβαση ? Αυτό το "...αν υπάρχει μεταβολή στα μηχανολογικά πληρώνουμε 500 εφάπαξ εντός προθεσμίας της πρώτης δόσης χωρίς παράβολο..." δεν το καταλαβαίνω!

 

 

Την βάζουμε σαν 1 λοιπή παράβαση "κωδικός 13: Λοιπές πολεοδομικές και κτιριοδομικές παραβάσεις"

 

Εξηγούμε στην Τεχνική Έκθεση και στην Περιγραφή πως είναι για Διαμερισμάτωση.

 

 

Βγαίνει σαν παράβολο 500€ απ το σύστημα και προχωράμε κανονικά την διαδικασία κατά τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Για ενημέρωση;

Από το ΤΕΕ "λένε" ότι, σε λίγο καιρό θα ανεβάσουν στο σύστημα ειδικό "κουτί" για τη διαμερισμάτωση....

Κατά πάσα πιθανότητα όλες οι δηλώσεις που έγιναν μέχρι τώρα βάζοντας τη διαμερισμάτωση ως μια παράβαση κατηγορίας 13 θα πρέπει να "διορθωθούν".....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω την εξής περίπτωση που θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.

 

Υπόγειο το οποίο στην άδεια αποτυπώνονται τέσσερις διαφορικές αποθήκες. Η μία αποθήκη φαίνεται πως επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το ισόγειο.

 

Στην πραγματικότητα και οι 4 αποθήκες έχουν ενωθεί και έχουν δημιουργηθεί υπνοδωμάτια και μπάνια στο υπόγειο και στο ισόγειο έχει παραμείνει το σαλόνι με την κουζίνα. Ουσιαστικά είναι μια μεζονέτα.

Στο ισόγειο υπάρχει επίσης ΥΔ.

Το υπόγειο το είχαμε ρυθμίσει με το Ν.3843

 

1) Για το υπόγειο (εκτός από ΥΔ ΒΧ) πιστεύεται πως πρέπει να βάλω και το (13) ως διαμμερισμάτωση?

2) Στα συμβόλαια το υπόγειο (οι αποθήκες) και το ισόγειο φαίνονται ως ανεξάρτητες και αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες. Θα πρέπει να γίνουν 2 αιτήσεις????

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.