Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


Recommended Posts

... τελικά τι πρέπει να κανουμε ... 

... να πάμε να βρούμε όλους τους πελάτες που δεν έχουμε κάνει συμφωνητικά (των 100€ κλπ) να τα κάνουμε και 

... να πάρουμε και όσα έχουμε ..... και να τα υποβάλλουμε εκπρόθεσμα με ότι πρόστιμο αυτό έχει ... ?

 

Αλήθεια τι πρόστιμο έχει ? είναι ανά τρίμηνο ?

 

Που 'σαι Θανάαααση, που 'σαι Θαναααααση,  .... Σωτήρη ήθελα να πω.

 

 

Kανονικά θα πρεπει να υποβάλλονατι στη ΔΟΥ τα συμφωνητικά αυτά , κατά τρίμηνο , σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ.16 Ν 1882/1990.

Αν και οι δύο συμβαλλόμενοι είναι επιτηδευματίες (όπως έλεγαν και οι τότε διατάξεις ) υπάρχει αυτοτελής υποχρεωση καταθέσως από το κάθε συμβαλλόμενο μέρος. Επομένως στις περιπτώσεις αυτές αν ο πελάτης σας κατέθεσε το συμφωνητικό , πάρτε ενα αντίγραφο (φωτοτυπία ) του αποδεικτικού κατάθεσης , ωστε να έχετε να πείτε κάτι , αν προκύψει ποτέ σχετικό ζήτημα .

Τα πρόστιμα πηγαίνουν ανά τριμηνιαία κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Ο 1065606/7222/ΔΕ-Β/18.7.2000 μεταβάλει την παρ. 16 του αρθ. 8 του 1882/1990 όμως (Καθορισμός διαφορετικού τρόπου υποβολής των συμφωνητικών της ίδιας παραγράφου, άρθρου και νόμου). Αρχικά ο 1882 έγραφε για υποβολή του συμφωνητικού εντός 10 ημερών (!) κάτι που φυσικά δεν ισχύει πια.

Link to comment
Share on other sites

... χωρίς να θέλω να σε "τσιγκλισω" ... 

ο νόμος λέει .... και για τρίτους... ο ιδιώτης τριτος δεν είναι?

 

και αυτό το κλπ που λες τι κρύβει από πίσω ...?

Έφαγα πόρτα με τους ιδιώτες και το "έκοψα" το άθλημα αρχικά με αυτούς.

 

Το κ.λπ. δεν κρύβει κάτι άλλο από πίσω.

Σημαίνει: και λοιπά λεχθέντα για τις 3μηνιαίες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου δεχόντουσαν στην εφορία κατασταση με ιδιώτες και το σταμάτησα αλλά .... αν αυτές χρειάζονται για να αποδείξεις ότι μπορείς να φορολογηθείς ως μισθωτός .... ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά είναι έγγραφα νομικά και οχι φορολογικά . Αν τώρα περιέχουν συμφωνίες που εχουν οικονομικά-φορολογικά χαρακτηριστικά , καλό είναι να υποβάλλονται και στη ΔΟΥ , για να έχουν και έννομες φορολογικές συνέπειες. Αυτή είναι η γενική άποψη.

 

Ερχόμαστε τώρα στο νόμο :

 

1) Mε το Ν 1882 ΆΡΘΡΟ 8 παρ.16 καταθέτουμε συμφωνητικά μεταξύ επιτηευματιών ή επιτηδευματιών και τρίτων , εντός 10 ημερών από τη συναψή τους.

 

2) Ερχεται αυτό το εγγραφο του 2000 και ορίζει ότι η κατάθεση θα γίνεται ανά τρίμηνο με κατάσταση , εντός των πρώτων 20 ημερών από τη λήξη του τριμήνου., αρχής γενομένης από το δεύτερο τρίμηνο του έτους 2000  .

 

3) Κατόπιν έρχονται οι νόμοι 3919/2011 και 394/2011 που θέλανε τη σύναψη συμφωνητικών

(ενώ εως τότε ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΣΥΝΑΨΗ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΩΝ , ΑΠΛΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ) από τους μηχανικούς και τους πελάτες τους και την κατάθεση στη ΔΟΥ . Αλλά με διάφορες εγκυκλίους αυτή η κατάθεση στην αρχή πήρε παρατάσεις και κατόπιν καταργήθηκε για τη χρήση 2011 και τη χρήση 2012. 

 

Βέβαια επειδή συνεχίζει να ισχύει η υποχρέωση κατάθεσης των συμφωνητικών από την πρώτη διάταξη (ενώ η δεύτετρη τροποποίησε τον τρόπο ), εφόσον υπήαρχαν συμφωνητικά εως την έναρξη ισχύος του 3943/2011 και τα υπάρχοντα πλέον απο την ισχύ του νόμου αυτού , θα έπρεπε να έχουν κατατεθεί στη ΔΟΥ με τις τριμηνιαίες καταστάσεις.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου για το ζήτημα της καταθέσεως των συμφωνητικών στην ΔΟΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημερα,σε σχεση με αυτο που εχει η κεντρικη σελ.του forum περι υποβολλης εγγραφων συμφωνιων μεχρι 20/2 για το2013 ΙΣΧΥΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως τα λεει ο Σωτηρης ειναι.

Δυστυχως δεν εχω κατατεθεσει κανενα συμφωνητικο με ιδιωτη, στη ΔΟΥ.

Εχω κανει ΓΙΑ ΟΛΑ συμφωνητικα, ακομα και για 30Ε!!!! απο την ισχυ του Ν3919 και μετα!!!

 

Απο 1/1/2014 προσωπικα θα τα πηγαινω καθε τριμηνο στη ΔΟΥ!

4 φορες το χρονο ειναι και η διαδικασια απλη.

Αν γινει και ηλεκτρονικα, τοτε καθε συμφωνητικο θα καταχωρειται.

Με τα προστιμα που βαλλανε καλυτερα να ειμαστε καλλυμενοι!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πρόκειται να καταθέσω συμφωνητικά στη ΔΟΥ!!! Μόνο τη συγκεντρωτική κατάσταση αν και όποτε τη θελήσουν.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.