Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αν πρόκειται για 2 κτήρια, κανονικά βγάζεις ένα ΠΕΑ ανά κτήριο.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει διαχωριστικό, δεν νομίζω να μπορείς να το λάβεις ως χωριστά αλλά θα πρότεινα να το πάρεις ως κατάστημα. Όλα τα καταστήματα έχουν ράφια ή βιτρίνες όπου αποθηκεύουν τα εμπορεύματα.

 

 

Απορία:

Μου έτυχε πολυκατοικία με καταστήματα, κατοικίες και πολλούς κοινόχρηστους Μ.Θ.Χ. (υπόγειο, κλιμακοστάσιο, διαδρόμους, κτλ).

Απ'ότι έχω συμπεράνει βγάζουμε 2 ΠΕΑ, ένα για τα καταστήματα και ένα για τις κατοικίες, επιλέγοντας στο buildingcert ολόκληρο κτήριο και την αντίστοιχη χρήση.

Τους Μ.Θ.Χ. τους αγνοούμε και στα 2 ΠΕΑ, τους εισάγουμε και στα 2 ΠΕΑ ή τους εισάγουμε σε ένα από τα 2 ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 ζώνες:

Κατοικίες

Καταστήματα

Μ.Θ.Χ.

 

Από την στιγμή που έχω κατοικίες και καταστήματα, δεν μπορώ να βγάλω μόνο ένα ΠΕΑ, θα πάω για 2.

Το ερώτημα είναι τι προτείνετε να κάνω με τους Μ.Θ.Χ.

1) Να μην βάλω το εμβαδό των Μ.Θ.Χ. σε κανένα ΠΕΑ

2) Να βάλω το εμβαδό των Μ.Θ.Χ. και στα 2 ΠΕΑ

3) Να βάλω το εμβαδό των Μ.Θ.Χ. στο ένα ΠΕΑ

Νομίζω το 1 και το 2 είναι πιο ορθά από το 3, αλλά δεν μπορώ να επιλέξω μεταξύ του 1 και του 2 ποια είναι η σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Στην μια και μοναδική αντίστοιχη περίπτωση που μου είχε τύχει, εφάρμοσα το 2ο (καταχώρηση των μ.θ.χ. και στα δύο ΠΕΑ).

Ωστόσο, ο Λάσκος είχε πει κάποτε πως παρόλο που στο κάθε ένα από τα δύο ΠΕΑ δηλώνεις "ολόκληρο κτήριο", μπορείς να κάνεις χρήση της απλοποιητικής παραδοχής του U/2 - μηδενικοί συντελεστές σκίασης, δηλαδή το 1ο από αυτά που σκέφτεσαι.

 

Καλό θα ήταν να είχαν αλλάξει και την ΤΟΤΕΕ -όσον αφορά αυτό τουλάχιστον- ώστε να υπάρχει μια σύμπνοια με τους ορισμούς του Ν. 4122/2013.

Link to comment
Share on other sites

 

Ωστόσο, ο Λάσκος είχε πει κάποτε πως παρόλο που στο κάθε ένα από τα δύο ΠΕΑ δηλώνεις "ολόκληρο κτήριο", μπορείς να κάνεις χρήση της απλοποιητικής παραδοχής του U / 2 - μηδενικοί συντελεστές σκίασης, δηλαδή το 1 ο ΑΠΌ Αυτα ΠΟΥ σκέφτεσαι.

 

 

Μπορείς να βάλεις τμήμα κτιρίου και στα δύο ΠΕΑ.

Η Τοτεε σου δίνει το δικαίωμα να πάς απλοποιητικά με U / 2. Αλλιώς για να βάλεις ΜΘΧ, θα βάλεις μόνο αυτούς που συνορεύουν  με την θερμική σου ζώνη.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Sdim,

 

το παράδειγμα για το ΠΕΑ του ΤΕΕ, θα βοηθούσε στην περίπτωσή σου για να σε καθοδηγήσει (αν το ΠΕΑ αφορά όλο το κτίριο, κατά την γνώμη μου οι ΜΘΧ υπολογίζονται αναλυτικά).

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για 2 κτήρια, κανονικά βγάζεις ένα ΠΕΑ ανά κτήριο.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει διαχωριστικό, δεν νομίζω να μπορείς να το λάβεις ως χωριστά αλλά θα πρότεινα να το πάρεις ως κατάστημα. Όλα τα καταστήματα έχουν ράφια ή βιτρίνες όπου αποθηκεύουν τα εμπορεύματα.

 

είναι σαφώς ένα κτίριο, απλά χωρίζεται στη μέση με τοίχο, και 2 πόρτες που επικοινωνεί

ο πίσω χώρος όμως είναι ουσιαστικά open plan, και όταν μιλάμε για ράφια εννοώ πολύ ψηλές ραφαρίες, ενώ στον χώρο που λειτουργεί ως αποθήκη έχει κανονικό picking κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι άνευ cad, έκανα μια σαχλαμάρα στο paint

 

9k8p7c.png

υπολόγισε ότι η διακεκομμένη κόκκινη, είναι μια πολύ ψηλή ραφαρία (περί τα 10 μέτρα)
το πίσω κατάστημα, όπως και η αποθήκη βέβαια, δεν κλιματίζεται

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως το αντιλαμβανομαι, έχεις 1 κατάστημα αποτελουμενο απο 2 κτήρια...

 

Οι ιδοκτησίες είναι 1 ή 2 ? δηλ είναι ενας ο ιδιοκτήτης των 2 καταστηματων ή 2 ιδιοκτήτες ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.