Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου τα 18000btu δεν καλύπτουν 100% τα ψυκτικά και θερμικά φορτία των 45 τμ (εφόσον είναι κτίριο του τριτογενούς, αν ήσουν κατοικία τα ψυκτικά θα ήταν οκ) οπότε θα έβαζα και θεωρητικά θέρμανσης και ψύξης για τα 'εναπομείναντα' τετραγωνικά.

Δες και το συνημμένο που δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω την πηγή.

Υπενθυμίζω πως άθροισμα % κάλυψης ψύξης σε τριτογενή = 1

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

για χώρο ανάλογο ενός διαμερίσματος με μόνωση ΚΘΚ και χωρίς πρόσθετα ειδικά θερμικά ή ψυκτικά φορτία, το 18αρι είναι υπεραρκετό για 45τμ.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Roukat said:

Ευχαριστώ αλλά επειδή είναι και χαμηλοτάβανο (υ=2,50μ.) θεωρώ λίγο υπερβολικό να προτείνω24000btu, θα το ξαναδώ πάντως.

Μπορεις να υπολογισεις τα ψυκτικα φορτια

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα...  Έχω ένα βιαστικό θέμα.

Οικοδομή του 1989, με εφαρμογή ΚΘΚ και ΔΕΝ έχω τη μελέτη θερμομόνωσης. Το ΠΕΑ είναι για ενοικίαση και πρέπει να το στείλω σήμερα για να μη φάνε πρόστιμο (πήγα χτες για αυτοψία). Παίρνω τις μέγιστες τιμές U απο τον πίνακα 3.6; 

Το 1.9 που λέει για τους τοίχους προς ΜΘΧ πολύ μου φαίνεται, αν και είναι 20άρηδες ενώ οι εξωτερικοί είναι 23άρηδες στην κάτοψη. 

Επίσης, το 1,9 γίνεται 1,9/2=0,95 στους τοίχους προς ΜΘΧ; Ή μένει 1,9;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

καλησπέρα συνάδελφοι. Σε διαμέρισμα όπου διενεργώ ενεργειακή επιθεώρηση ο ιδιοκτήτης έβαλε μπροστά από τα συρόμενα κουφώματα (μπαλκονόπορτες) αλουμινίου με μονό υαλοπίνακα, χωρίς αεροστεγανότητα, ολόιδια συρόμενα κουφώματα ώστε να μειώσει τις απώλειες και από έξω υπάρχει και συνθετικό ρολό. Επομένως διαχειρίζομαι την κατάσταση ως διπλό κούφωμα με μονούς υαλοπίνακες σύμφωνα με την σχέση 2.18  ΤΟΤΕΕ 2 σελ. 34.  Την τιμή των UW,i και UW,a την παίρνω από τον πίνακα 3.13.α (ΤΟΤΕΕ 1 σελ.76). στην συνέχεια υπολογίζω από την σχέση  3.5 της ΤΟΤΕΕ 1 σελ 75 και μετά από την σχέση 3.4 σελ 74 το UWδιορθ. Το αποτέλεσμα που παίρνω από την σχέση 2.18 είναι Uw=2.9 που είναι χαμηλότερο από την τιμή που δίνει ο πίνακας 313.α για διπλό κούφωμα αλουμινίου όταν δεν υπάρχει πρόβλημα αεροστεγανότητας και στα δύο κουφώματα. μήπως τελικά πρέπει να αντιμετωπίσω το διπλό κούφωμα σαν μονό και να αγνοήσω το ένα εκ των δύο; στον αστερίσκο κάτω από τον πίνακα 313α αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σιγουρος ως προς την ερμηνεία του.

 

 

 

Edited by GIANNIS D
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτοψία σε κατοικία για ΠΕΑ βρήκα κουφώματα που έχουν τοποθετηθεί σχετικά πρόσφατα. Ο αλουμινάς που τα έβαλε μπορεί να μου πει προφορικά τι κατηγορία είναι, αλλά δεν δίνει πιστοποίηση ότι τα κουφώματα στην τάδε κατοικία έχουν τάδε U γιατί δεν έκοψε απόδειξη.

Στη διείσδυση αέρα από κουφώματα να βάλω χωρίς πιστοποίηση άσχετα αν ξέρω ότι τα κουφώματα είναι καινούργια και αν μου δώσει τις προδιαγραφές ο αλουμινάς (χωρίς υπογραφή του).

Για να το διατυπώσω αλλιώς, μπορούμε εμείς να διαπιστώσουμε αν είναι αεροστεγανά τα κουφώματα στην αυτοψία;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι ! Σε μεζονέτα (Ισόγειο + 1ος με εσωτερική σκάλα) το θεωρώ σαν 1 ενιαία θερμική ζώνη σωστά;; Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα κριτήρια ορισμού διαφορετικών θερμικών ζωνών  χοντρικά είναι:

 διαφορετικός τρόπος θέρμανσης/ ψύξης,

διαφορετικά δομικά υλικά( θερμοχωρητικότητα),

διαφορετική χρήση (π.χ. όλο το κτήριο πολυκατοικία, ισόγειο κατάστημα).

 

Αφού δε συγκαταλέγεσαι σε κανένα από τα 3 τότε ναι θεώρησέ το μία θερμική ζώνη

Αν κάτι μου διαφεύγει, τσέκαρε την παράγραφο 3.2 στην ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017

Edited by vaggmech91
Ι quoted the post I replied
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.