Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Aν καταφέρεις και βγάλεις το σπίτι "Β" χωρίς κλιματιστικά, όλα καλά.

 

 

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος πάνω σε αυτό; 

Το σπίτι μου βγαίνει Β χωρίς κλιματιστικά. Μπορώ να δείχνω στη μελέτη ότι δεν υπάρχει σύστημα ψύξης; Επιτρέπεται;

Μιλάμε για ΜΕΑ πάντα...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις τσεκάρει και βγαίνει Β θεωρώντας σύστημα κτιρίου αναφοράς για την ψύξη είσαι ΟΚ. Και από τη δική μου εμπειρία πάντως σε πολλές περιπτώσεις και ανάλογα και με την κλιματική ζώνη στην οποία είσαι δύσκολα βγαίνει Β αν δε θεωρήσεις ένα σύστημα για την ψύξη καλύτερο από του κτιρίου αναφοράς. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια θα πρέπει κατά τη φάση της κατασκευής να εγκατασταθεί ένα σύστημα με τις προδιαγραφές που θα βάλεις στο πρόγραμμα (πχ COP=4) ή καλύτερες. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Ευχαριστώ. Και επειδή τυγχαίνει και δουλεύω εμπορικό πρόγραμμα, στην ταμπέλα της ψύξης σε ένα σημείο λέει ύπαρξη συστήματος ψύξης και έχει επιλογές ΝΑΙ ΟΧΙ.

Θα βάλω ΟΧΙ ή θα βάλω ΝΑΙ και θα περάσω τα στοιχεία του θεωρητικού σαν να έκανα ΠΕΑ;;;

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

 

 

ps. H εικασία που κάνω είναι ότι το Β επιτυγχάνεται γιατί έχω καλά U στους τοίχους μου

Link to comment
Share on other sites

@Fade2Black

Όπως τα λέει ο CHOUTOS σχετικά με το το σύστημα ψύξης (για κατοικίες πάντα). Να συμπληρώσω μόνο, πως θα πρέπει να υποβληθεί στην ΥΔΟΜ τεύχος υπολογισμού ψυκτικών φορτίων όλων των κατοικήσιμων χώρων, ασχέτως αν δεν επιλεγεί ή όχι η τοποθέτηση κάποιου συστήματος ψύξης.

 

Για την επιλογή ΝΑΙ ή ΟΧΙ που ρωτάς, δεν ξέρω ποιο εμπορικό πρόγραμμα έχεις, αλλά πάντως της 4Μ γράφει στην βοήθεια:

"Ύπαρξη συστήματος κλιματισμού: Στο πεδίο αυτό ο χρήστης έχει τις ακόλουθες επιλογές:

-ΝΑΙ : Ο χρήστης συμπληρώνει αναλυτικά τα στοιχεία του συστήματος κλιματισμού.

-ΟΧΙ: Αν επιλεγεί όχι, όλα τα επιμέρους στοιχεία εξαφανίζονται και το κτίριο υπό μελέτη λαμβάνει αυτόματα τιμές κατανάλωσης αντίστοιχες του κτιρίου αναφοράς (σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010).

-Μερική κάλυψη φορτίου : Η επιλογή αυτή είναι ενεργή μόνο όταν έχει επιλεγεί ο κανονισμός «ΤΟΤΕΕ 2012». Χρησιμοποιείται σε περίπτωση που το σύστημα ψύξης καλύπτει μόνο ένα τμήμα της θερμικής ζώνης οπότε ο χρήστης δηλώνει τα στοιχεία του συστήματός κλιματισμού και προστίθεται αυτόματα από το πρόγραμμα ένα επιπλέον σύστημα ώστε το κτίριο υπό μελέτη να ψύχεται όπως και το κτίριο αναφοράς".

 

Ακόμη καλύτερα, θα σου πρότεινα, αφού τελειώσεις με την καταχώρηση των στοιχείων κι αφού επιλέξεις να γίνου οι υπολογισμοί "με χρήση της μηχανής του ΤΕΕ", να κάνεις εξαγωγή σε αρχείο xml και αυτό το αρχείο να πας να το ανοίξεις με το πρόγραμμα του TEE KENAK MELETH. Το λέω γιατί εκεί, στα Η/Μ τουλάχιστον, μπορείς να έχεις καλύτερη εποπτεία σε σχέση με τα εμπορικά προγράμματα οπότε μπορείς να διορθώσεις πιο γρήγορα και εύκολα τυχόν λάθη των εμπορικών.

 

Παίζουν ρόλο οι συντελεστές U, αλλά και οι σκιάσεις.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ποιός συνάδελφος μπορεί να μου πει τι COP και  EER έχει αυτό το κλιματιστικό ?

 

Και οι 2 μονάδες (μεσα - έξω) έχουν τα ίδια νούμερα ...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

post-29845-0-25936600-1379443104_thumb.jpg

post-29845-0-82404500-1379443172_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις εικόνες φαίνονται μόνο οι καταναλώσεις και όχι οι αποδόσεις.

Άρα δεν υπολογίζεται cop ή eer.

Aπό το R22 συμπεραίνω ότι είναι παληό άρα σχετικά μικρά cop και eer.

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Κανινικά θα έπρεπε η εσωτερική μονάδα να δείχνει το output, αλλα δεν ...

 

Μάλλον ο εγκαταστάτης (ή ο εισαγωγέας) στην εδωτερική μονάδα έχει βάλει λάθος ταμπελάκι...

 

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα ? Να πάρω το EEP (αυτό με ενδιαφέρει) απο την ΤΟΤΕΕ 1 για συσκευές 10ετίας ?

 

Κάποια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.