Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Παιδιά έκανα λάθος σε β' ΠΕΑ για εξοικονομώ και καλύτερο θα ήταν να πάει για ανάκληση. Δεν έχει παραδοθεί ακόμα πουθενά. Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει μόνο 6 ΠΕΑ. Θα έχω κυρώσεις αν κάνω ανάκληση γιατί είμαι κάτω από το 5%; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα έχεις κυρώσεις, απλά ίσως σου μιλήσουν λίγο ψαρωτικά. Δεν σου παίρνουν το κεφάλι που έκανες ένα λάθος, από την στιγμή που δεν το έχεις δώσει κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ! Να τους πάρω τηλ δηλαδή Δευτέρα πρωί να τους ζητήσω ανάκληση. Τώρα αυτό με τις κυρώσεις μπορούν να μου το εγγυηθούν; Φοβάμαι μη μπλέξω. Μήπως ξέρεις πόσο χρόνο κάνει περίπου να γίνει δεκτό ή απορριπτέο ένα αίτημα ανάκλησης; Πολλές μέρες;

Link to comment
Share on other sites

δεν αργεί. Μπορεί ώρες, μπορεί συνήθως μία ή  δύο μέρες. Δεν υπάρχει κάποια <<εγγύηση>> χειροπιαστή! Αλλά είναι σίγουρο. Ακολούθησε την διαδικασία ανάκλησης μέσα από το buildingcert.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα λάθος σε β' ΠΕΑ για εξοικονομώ και καλύτερο θα ήταν να πάει για ανάκληση. Δεν έχει παραδοθεί ακόμα πουθενά. Το πρόβλημα είναι ότι έχω κάνει μόνο 6 ΠΕΑ. Θα έχω κυρώσεις αν κάνω ανάκληση γιατί είμαι κάτω από το 5%; Ξέρει κανείς;

Μη μασάς, εγώ είχα κάνει ανάκληση στο 2ο που χα κάνει. Πάτα ανάκληση μέσα από buildingcert, όπως είπε ο katrmp. Θα σε "μαλώσουν" και καλά να σαι πιο προσεκτικός, πες ότι δεν θα το ξανακάνεις :sad:  και δώσε πάλι το xml διορθωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το προσάρτημα ΠΕΑ είναι μόνο για το Α' ΠΕΑ, όχι και για το Β';

 

Καλά που μου το είπες. Μέχρι στιγμής έχω κάνει ελάχιστα ΠΕΑ για το Β' στάδιο του προγράμματος και δεν μου έχει χρειαστεί να κάνω διόρθωση.

Μέχρι να ολοκληρώσουν οι πρώτοι μου πελάτες το πρόγραμμα είχαν γίνει ενεργειακοί επιθεωρητές ξαδέρφια τους, κουμπάροι τους, κτλ. οπότε κάνανε αυτοί το Β' ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.