Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Προσωπικά ανέβαζα φωτο της ΑΠΥ (που δεν είναι απαραίτητη, ούτως ή άλλως) και το Σημείωμα για κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ για Δηλώσεις Ν.4014/2011 του ΙΑΣΟΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο που προκυπτει αυτη η βεβαιοτητα εισαγωγης των σχεδιων για τις ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΕΣ δηλωσεις του 4014 ως τις 30 Σεπτεμβριου 2013, ειδαλλως θα κλειδωθουν και για να πιασεις τις προθεσμιες του νεου Νομου θα πρεπει να ενταχθεις υποχρεωτικα σε αυτον...?

 

Συμφωνω με τον Ηλια, ο Νομος ειναι ξεκαθαρος οτι η υποβολη πηρε παραταση ως τη ληξη του παροντος....

 

Γιατι κανουμε τη ζωη μας δυσκολη?

 

 

ερωτηση στο ΥΠΕΚΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ  ΥΠΑΓΩΓΗΣ  ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ  ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 4178/2013 ?

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΚΑ

 

Στο νέο ηλεκτρονικό σύστημα του Ν 4178/13, που λειτουργεί από 02/09/2013, εμφανίζονται οι δηλώσεις αυθαιρέτων του Ν 4014/2011 και παρέχεται σε αυτές (ανεξαρτήτως κατάστασης δήλωσης) η δυνατότητα επισύναψης σχεδίων και λοιπών αρχείων, ενημέρωσης των πληρωμών και έκδοσης αναφορών ένταξης. Αυτά θα ισχύουν μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μετάβασής τους στο νέο νόμο, που αναμένεται εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης που καθορίζει λεπτομέρειες της μετάβασης (είναι ήδη αναρτημένη στο site του ΥΠΕΚΑ). Μετά την υλοποίηση της μεταφοράς τους (μέσω υποβολής σχετικού αιτήματος από το μηχανικό και καταβολής ποσοστού ανταπόδοσης ΤΕΕ επί του παραβόλου), θα είναι επεξεργάσιμες και, όσον αφορά την υποβολή των δικαιολογητικών, θα ακολουθήσουν τις προθεσμίες του νέου νόμου.

 

 

Μονο αυτη η απαντηση με ξενισε λιγο...

Δηλαδη για να πιασουμε τις προθεσμιες του νεου Νομου θα πρεπει να μεταβουμε σε αυτον...?

Και η μεταβαση θα ειναι δυνατη να γινει εντος μηνος.

Οποτε και θα εχει παρελθει η προθεσμια της 30ης Σεπτεμβρη...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας την υπουργικη αποφαση αντιλαμβανομαι οτι μεταφερονται ολες οι δηλωσεις περαιωμενες και μη στην πλατφορμα του νεου νομου.Οσον αφορα τις τις δηλωσεις 4014 εχεις δικαιωμα να βαλεις τα δικαιολογητικα μεχρι τελος ισχυος του 4178, και οσον αφορα τις νες δηλωσεις 4178 μεχρι τελος εξαμηνου.Πιστευετε οτι ειναι καπως αλλιως;

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω απάντηση του ΥΠΕΚΑ ανησύχησε κι εμένα και αποφάσισα ενώ ήμουν χαλαρή να ψιλογκαζώσω.

Αν βέβαια δω οτι δεν προλαβαίνω δεν θα πεθάνω ...

Απλά επειδή με 'αυτους΄ δεν βγάζεις άκρη είπα να ασχοληθώ συστηματικά ένα μήνα.

 

Ετσι κι αλλιώς κάθομαι, γιατί καινούριες δουλειές δεν φαίνονται στον ορίζοντα 

Link to comment
Share on other sites

Ότι βάλαμε, βάλαμε μέχρι να αρχίσει να λειτουργεί η μετάβαση στον νέο νόμο, οπότε θα πρέπει να ενταχθείς στον νέο νόμο με αίτηση για να συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προτροπή:

 

Φροντίστε για καλό και για κακό των οριστικοποιημένων δηλώσεων 4014 τα απαραίτητα δικαιολογητικά να τα ανεβάσετε έως 30.9.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!!

 

Οι του ΤΕΕ ειναι για τα πανηγυρια.

Μην εμπιστευεστε οτι μετα τις 30.9 το συστημα του ν4014 θα μεινει ανοικτο για 18 μηνες.

Εδω κλειδωσαν τα παντα χωρις να υπαρχει ΦΕΚ (το ΦΕΚ της ΥΑ βγηκε 5/9/13).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όσες αιτήσεις είναι σε Οριστική καλό είναι να έχουν υποβληθεί όλα τα σχέδια και τα δικαιολογητικά μέχρι τις 30/09. 

 

Σήμερα ήμουν στο Τ.Ε.Ε. "Αθήνα" και ύστερα από συζητήσεις αυτό που κατάλαβα είναι πως ο στόχος τους ήταν και είναι να περάσουν όλες τις αιτήσεις του Ν4014 στον Ν4178.

Εννοείται ούτε λόγο να ανοίξουν το σύστημα για να περαιώσουν όσοι θέλουν ή να δεχτούν περαιωμένες τις αιτήσεις που έχουν εξοφληθεί τα ποσά.

 

Ο Ν4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός και όλες οι αιτήσεις πρέπει αργά η γρήγορα να μεταβούν στον Ν4178 ήταν τα λόγια του υπευθύνου από το γραφείο 511.

 

Μέχρι τις 20 Σεπτέμβρη θα έχουν μεταφερθεί όλες οι αιτήσεις που ήταν σε Προσωρινή ώστε να ολοκληρωθούν με τον καινούργιο Νόμο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ 4178 ειναι ξεκαθαρο....πολυ φοβαμαι οτι θα κανουμε διπλη δουλεια αφου ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα μας πουνε ξαναυποβαλεται τα σχεδια κλπ με προδιαγραφες του νεου νομου......

 

εγω παντως θα περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ 4178 ειναι ξεκαθαρο....πολυ φοβαμαι οτι θα κανουμε διπλη δουλεια αφου ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα μας πουνε ξαναυποβαλεται τα σχεδια κλπ με προδιαγραφες του νεου νομου......

 

εγω παντως θα περιμενω...

 

παιδια ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ 4178 ειναι ξεκαθαρο....πολυ φοβαμαι οτι θα κανουμε διπλη δουλεια αφου ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα μας πουνε ξαναυποβαλεται τα σχεδια κλπ με προδιαγραφες του νεου νομου......

 

εγω παντως θα περιμενω...

συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!τσάμπα δουλειά θα κάνομε και αγχωνόμαστε χωρίς λόγο........αφού αυτοί θα τα κάνουν όπως θέλουν .......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.