Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος κύριας χρήσης


Recommended Posts

Καλημέρα, 
 
¨Εχω μια περίπτωση που δεν φαίνεται να την καλύπτουν τα προηγούμενα.
Ένα κτίριο με άδεια του 86 έχει στο ισόγειο δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες που στην κάτοψη της αδείας στη μία αναγράφεται η λέξη "bar" και στην άλλη η λέξη 'ουζερί'.
Ο πελάτης μου ενδιαφέρεται να νοικιάσει για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος τον ιδιοκτησία με την λέξη 'bar' ο οποίος μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε πράγματι ως ΚΥΕ. 
Οι υπόλοιπες προδιαγραφές τηρούνται. 
ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ αυτό κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ή ΟΧΙ και χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης? Μπορώ να δώσω δηλαδή κάτοψη με βεβαίωση κύριας χρήσης ΚΥΕ?
 
Ευχαριστώ
 
 
 




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Μη βάζεις το ίδιο έρωτημα σε πολλαπλά θέματα. Την επόμενη φορά θα διαγραφούν όλα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 366
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διάγραμμα κάλυψης δεν αναφέρει τίποτα ούτε το στέλεχος. Για τεχνική έκθεση να πω την αλήθεια δεν σκέφτηκα να ζητήσω όταν πήρα τα σχέδια. Στην οικεία πολεοδομία που ρώτησα πάντως στον αρχιτεκτονικό έλεγχο φάνηκαν να μην ξέρουν τι να πουν οπότε μου είπαν χαμογελώντας "Ξέρετε, παλιά την ευθύνη την είχαμε εμείς ενώ τώρα την έχετε εσείς"! Και τους απάντησα "Ωραία, και ποιος θα κρίνει δηλαδή αν εγώ έκανα λάθος ή όχι?" και με κοίταγαν...

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο σχέδιο με την λέξη bar και ουζερί θεωρώ οτι είσαι οκ. Αν δεν έχει και αυθαιρεσίες αν έχει λειτουργήσει και παλαιότερα σαν ΚΥΕ  θεωρώ οτι είσαι  δυο φορές ΟΚ.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έχει τύχει μια περίεργη περίπτωση

 

το 14 βγήκε αδεια όπου προβλεπόταν παταρι πάνω από την κουζίνα

 

το χτίσανε όμως στα 2,50 αντι στα 2,65μ

 

άρα πλέον το παταρι δεν θεωρείται πατάρι αφου ο υποκείμενος χώρος δεν πληροι το 2,65 για να λέγεται κύριος χώρος

 

 

1- πως χαρακτηρίζεται η κουζίνα αφου δεν είναι κύριος χώρος , βοηθητικός??

 

και

 

2-το παταρι πλέον μετράει στην δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Συζητάμε για κατάστημα (οριζόντια ιδιοκτησία) στο ισόγειο κάποιας πολυκατοικίας?

 

αυτοτελές ισόγειο κτίριο γραφείων με στέγη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ζητείται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για ενιαίο κτίριο που προορίζεται για παιδότοπος σε ισόγειο – Α όροφο, ενώ στο υπόγειο υπάρχουν αποθήκες, γκαράζ, λέβητας κτλ. Στην αυτοψία διαπιστώνω ότι όλο το κτίριο έχει ανεγερθεί μισό μέτρο ψηλότερα, διατηρώντας τα καθαρά ύψη της αδείας στον κάθε όροφο (Ηορόφου>2.65μ παντού). Το περίγραμμα του κτιρίου είναι σύμφωνο με τα σχέδια της πολεοδομίας ενώ οι απαιτήσεις για φωτισμό – αερισμό στους χώρους κύριας χρήσης τηρούνται. Προφανώς απαιτείται τακτοποίηση με το Ν.4178/13 για την υπέρβαση ύψους του κτιρίου. Είναι όμως αυτό απαραίτητο για να δοθεί βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για την άδεια λειτουργίας αν υποθέσουμε πως όλες οι απαιτήσεις πληρούνται? Ρωτάω γιατί ο ιδιοκτήτης δεν προτίθεται να προβεί σε έξοδα και σε αυτή την περίπτωση ο υποψήφιος ενοικιαστής (πελάτης μου) θα την κάνει για αλλού (είτε για άλλο επαγγελματικό χώρο είτε για άλλο μηχανικό).

Link to comment
Share on other sites

Δες το #241

Αν εσύ που θα το υπογράψεις θεωρείς ότι καλύπτεσαι..

 

Θα μπορούσαν να κάνουν ίσως μια συμφωνία (όπως και γίνεται συνήθως) να τα πληρώσει τώρα ο πελάτης σου και να αφαιρεθούν από τα ενοίκια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.