Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Μηχανικού του Ν.4014/11 εκτός συστήματος ΤΕΕ


GEOPETH

Recommended Posts

Μια ακόμα...ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ.....

Θυμάστε πότε "κυβερνούσαν" την πατρίδα μας έτσι;;;;

Θυμάστε πώς ονομαζόταν εκείνο το καθεστώς...;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ Silent Arrow

Δεν έγραψα δικαιολογίες αν πρόσεξες.... στάθηκα στην ουσία (όπως και το ανέφεραστην αρχή τπου μηνύματός μου) ότι το ΦΕΚ είναι μια ακόμη μπαρουφολογία - μπαρουφογραφία προκειμένου να βρεθεί τρόπος να παρακαμφθεί το σύστημα του ΤΕΕ.....

 

Εξάλλου νομίζω ότι σαφώς διατύπωσα επιχειρήματα (για το λανθασμένο της διαδικασίας) και όχι δικαιολογίες....

 

Ως μεγάλα παιδιά που είμαστε (εδώ και πάρα πολλά χρόνια) καταλαβαίνουμε (θέλω να πιστεύω) ο καθένας από εμάς ότι όπως στρώνουμε θα κοιμηθούμε.....

Σωστός με ακρίβια και τεκμηρίωση Μηχανικού (+1)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια.... έχω σε εκκρεμότητα δύο βεβαιώσεις να υπογράψω και αναρωτιέμαι... Έστω ότι παρακάμπτω το σύστημα του Τ.Ε.Ε. (κατ' επέκταση και τους αγώνες του) και τις υπογράφω.... θα εισπράξω 500 ευρώ και αν αφαιρέσω και το 28% θα μου μείνουν 360.

Σίγουρα δεν φτάνουν ούτε για το super market ούτε για τα φροντιστήρια των παιδιών ούτε για τις αθλοπαιδιές. Τώρα που το καλοσκέφτομαι δεν έχω πληρώσει και 452 ευρώ ΔΕΗ και μπορεί να μου το κόψουν όμως, .... ούτε για αυτό φτάνει, έχω αφήσει και το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. βέβαια απλήρωτο γιατί, ..... δεν έφτασαν αλλά και ούτε πρόκειται από ότι βλέπω!

Αν τις υπογράψω και εισπρπάξω δε θα έχει αλλάξει τίποτα... θα είμαι στην ίδια ακριβώς δύσκολη θέση!

Αν δεν τις υπογράψω πάλι τις ίδιες υποχρεώσεις θα έχω μόνο που θα ελπίζω σε κάτι.

Edited by BaBiNoS
Link to comment
Share on other sites

Για την αντίστοιχη αποχή των δικηγόρων που είναι μέχρι τις 9/11, δεν άκουσα κανέναν δικηγόρο να προσπαθεί να βρει τρόπους να υπογράψει για 100 €. Λένε έχουμε απεργία και τέλος. Μόνοι μας έχουμε φτάσει το επάγγελμά μας εδώ που βρίσκεται.

 

Όταν οι συμβολαιογράφοι "συνεργάζονται" με μηχανικούς για βεβαιώσεις των 50 € και όταν στα φανάρια μοιράζουν φυλλάδια που διαφημίζουν τακτοποίηση αυθαιρέτων από 350 € (τρέξτε κόσμε, το αφεντικό τρελάθηκε και όλα τα συναφή), δεν μας φταίει ούτε το ΤΕΕ, ούτε η πράξη νομοθετικού περιεχομένου, ούτε και κανείς άλλος.

 

Ή πιστεύει κανείς ότι δεν θα υπογραφούν χειρόγραφες βεβαιώσεις; Ευτυχώς που μέχρι τις 9/11 απεργούν οι δικηγόροι και δεν μπορεί να γίνει κανένα συμβόλαιο μέχρι τότε και θα κάνουμε κι εμείς τους μάγκες.

 

Εγώ πάντως δεν ψάχνω να βρω δικαιολογίες να πω στους πελάτες, λέω ότι έχουμε απεργία γιατί κάποια στιγμή πρέπει όλοι οι κλάδοι κάτι να κάνουμε για την κατάσταση. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει φύγει κανένας. Θα δώσω χειρόγραφη βεβαίωση ΜΟΝΟ για πολύ σοβαρούς λόγους, όπως κάνουν και όλοι οι άλλοι σοβαροί κλάδοι (δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορώ να συμπεριλάβω και τον δικό μας σε αυτούς)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγοροι μια χαρα δουλευουν.

Ισως οχι στα δικαστηρια, αλλα στα γραφεια τους κανονικα.

Τις τελευταιες 10 μερες εχω μιλησει με 3 δικηγορους για υποθεσεις πελατων.

Κανενας δεν μου ειπε οτι απεργει.

Πριν μιση μιλησα με μια ακομα δικηγορο, ουτε αυτη μου ειπε οτι απεργει.

Link to comment
Share on other sites

Η απεργία τους είναι 5-9/11. Φυσικά και είναι στα γραφεία τους, όπως κι εγώ στο δικό μου. Συνεχίζω να δουλεύω σε υποθέσεις που δεν έχω κλείσει ακόμα, 4014, σχέδια που ετοιμάζω κλπ. Αλλά συμβόλαιο 5-9/11 δεν θα κάνουν. Και ούτε και έκαναν στις προηγούμενες αποχές τους. Εκτός και αν αυτοί που μίλησες πάρουν άδεια από το σύλλογό τους.

 

Αλλά, χωρίς να το λέω με κάποιο ύφος, από αυτά που είπα αυτό σου έκανε αίσθηση; Η απεργία ή μη των δικηγόρων; Έχεις δίκιο, τα έχουμε κάνει τόσο κλισέ τα υπόλοιπα που πλέον δεν μας κάνει και εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

oι δικηγοροι δεν απεργουν......

και στα δικαστηρια πανε...

 

πριν 4 λεπτα μου τηλ ενας για ενα θεμα που θα εκδικαστει 12,00

Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι απ' όσο ξέρω, για να παραστούν σε δικαστήριο παίρνουν άδεια από το Σύλλογο... για ειδικούς λόγους όμως....

Όλα τ' άλλα τα κάνουν κανονικότατα (παραστάσεις σε συμβόλαια κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Η απεργία τους είναι 5-9/11. Φυσικά και είναι στα γραφεία τους, όπως κι εγώ στο δικό μου. Συνεχίζω να δουλεύω σε υποθέσεις που δεν έχω κλείσει ακόμα, 4014, σχέδια που ετοιμάζω κλπ.

 

Εσυ θεωρεις δλδ οτι απεργεις ετσι?

Τι ακριβως δικαιολογιες να ψαχνεις για τους πελατες σου?

Το μονο που μπορεις να πεις ειναι "συγνωμη το συστημα ειναι κλειστο, οτι αλλο θελετε πολυ αυχαριστως"

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.