Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

Αυτή η τοποθέτηση αν και δεν είναι η συνηθισμένη από αρχιτεκτονική άποψη είναι η ιδανική από θερμοδυναμική άποψη!

Αν ο ανεμιστήρας στην εξωτερική μονάδα φυσάει προς τα κάτω όταν η αντλία θερμότατς είναι στην θέρμανση (μέσα) και προς τα πάνω όταν είναι στην ψύξη. Με αυτή την διάταξη ενισχύεται η ροή του αέρα, μειώνεται η ανακυκλοφορία και επιτυγχάνεται η μέγιστη απόδοση.

 

Δεν νομίζω όμως ο τεχνικός να το εγκατέστησε έτσι επειδή ήξερε, μάλλον από λάθος του βγήκε έτσι.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επικεντρώνεστε σε λάθος κατευθύνσεις Διερωτάστε γιατί δεν υπάρχει εφαρμογή της πολεοδομικής πολεοδομίας στο πολίτη που είναι έτοιμος να παρανομήσει για όλους τους λόγους που αναφέρατε και ερωτώ εγώ στην πόλη που υπάρχει αυτό το πρόβλημα , πόσοι φόνοι έγιναν την τελευταία δεκαετία πόσες κλοπές πόσοι βιασμοί , πόσοι χουλιγκανισμοί ? κλπ Άρα μήπως η παραβατικότητα έρχεται προέκταση της γενικής παραβατικότητας. Πως περιμένουμε σε μια πόλη που γίνονται εγκλήματα του κοινού ποινικού κώδικα να υπάρχει νομιμότητα στην εφαρμογή των πολεοδομικών και κτηριοδομικών κανόνων 

Επομένως για μένα όλα είναι θέμα παιδείας , ιστορικών καταβολών που έρχονται για κάθε περιοχή από τα βάθη των αιώνων Χωρίς παρεξήγηση αλλά σε μια περιοχή όπως η Κρήτη που κυκλοφορούν παράνομα χιλιάδες όπλα  , και που έμαθε ιστορικά να λειτουργεί σε καθεστώς παρανομίας , πως είναι δυνατόν να λειτουργούν νόμιμα στα πολεοδομικά θέματα Και μπορεί αυτή η συμπεριφορά να οδήγησε σε ηρωικά κατορθώματα για το Ελληνικό έθνος (όπως η απελευθέρωση της Μακεδονίας και την συμβολή των κρητικών σε αυτήν  ή την μάχη της Κρήτης στον Β παγκόσμια πόλεμο , αλλά σήμερα η συνέχιση των πρακτικών αυτών οδηγεί σε άλλα μονοπάτια Το ίδιο ισχύει και για άλλες περιοχές της χώρα μας για όμοιους ή άλλης φύσης λόγους που για κάθε περιοχή χρειάζεται ξεχωριστή ανάλυση από τα βάθη της ιστορικής της καταβολής 

 

Και θα τελειώσω το επιχείρημά μου λέγοντας , γιατί να περιμένω σε μια πόλη που δεν κατασκευάσθηκε με σχεδιασμό από την ίδρυση της , να υπάρχει σήμερα νομιμότητα Αν έγινε χωρίς πολεοδομικό σχεδιασμό αλλά έκτιζε ο καθένας όπους ήθελε και ο σχεδιασμός ήρθε εκ των υστέρων,  κάτι που ισχύει στις περισσότερες Ελληνικές πόλεις Αντίθετα όπου η πόλη ιδρύθηκε εξαρχής με νομιμότητα και σχεδιασμό όπως για να ευλογήσω τα γένια μου είναι η πόλη που ζω (Κάρυστος) αλλά και άλλες πόλεις όπως η Ορεστιάδα , εκεί έχουμε γενικά εφαρμογή των πολεοδομικών κανόνων Είναι τυχαίο ότι ιστορικά σε τέτοιες περιοχές δεν έχουμε εγκλήματα και σφαγές και άλλα τέτοια γεγονότα που αμαυρίζουν της Ελληνική ιστορία παλαιά και νέα  ? πΧ στην Μανωλάδα  που έγινε πρόσφατα ότι έγινε πιστεύετε ότι ο μέσος πολίτης θα βγάλει άδεια για την βαφή του κτηρίου του με χρήση ικριωμάτων ?

 

Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL στην Κάρυστο βγάζουν άδεια για βαφή κτηρίου όλοι? και που ξέρεις τι γίνεται στην Μαλωλάδα? 

Link to comment
Share on other sites

GEORGE MICHEAL στην Κάρυστο βγάζουν άδεια για βαφή κτηρίου όλοι? και που ξέρεις τι γίνεται στην Μαλωλάδα? 

αν όχι όλοι το 70 -80 % Εγώ το τελευταίο τρίμηνο έχω βγάλει δυο Γενικά υπάρχει νομιμότητα Και το 20 - 30 % είναι σε χωριά απομακρυσμένα από το κέντρο όπου υπάρχει εγκατάλειψη από το κράτος και αυτό τους κάνει ελαφρώς παραβατικούς Όσο για την Μανωλάδα πραγματικά επειδή δεν ξέρω αλλά συμπεραίνω βάση του σκεπτικού μου που αναφέρω πιο πάνω , θα ήθελα την άποψη κάποιου από εκεί (Από την Ηλεία (Πύργο)  είναι ο πατέρας μου και έχω μια προσωπική άποψη για κάποια θέματα) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Η παραβατικότητα νομίζω έχει περάσει το 80%.

 

Στην περιοχή υπάρχουν περισσότερες από 100 επιχειρήσεις που ζουν από την οικοδομή, επιχειρήσεις που πουλάνε σκυρόδεμα, ηλεκτρολογικό υλικό, χρώματα, μονωτικά, υδραυλικά, κουφώματα αλουμινίου, κτλ. Η κάθε επιχείρηση θέλει τουλάχιστον 100.000€ τζίρο για να επιβιώσει, μερικές περνάνε και το 1.000.000€. Με απλά μαθηματικά, 100 επιχειρήσεις επί 100.000€ τζίρο μας κάνουν 10 εκατομμύρια ευρώ, συν τα εργατικά που χρειάζονται για τους εργάτες. Στην περιοχή βγαίνουν τόσες λίγες άδειες που για να απορροφηθούν τα υλικά θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν σε ουρανοξύστες.

 

Το γεγονός όμως πως οι άδειες είναι λίγες και οι δουλειές μικρές αποδεικνύει το εύρος της μαύρης εργασίας.

 

Για να επιστρέψω στο θέμα, κάτι που δεν είναι τεχνικό λάθος αλλά περισσότερο αρχιτεκτονικό.

Θαυμάστε το "ρετιρέ" ή "γκαρσονιέρα" , όπως το πείτε. Αν έχει ρόδες θεωρείται ακίνητο ή γλιτώνει την φορολογία;

fktjf6.jpg

 

Υ.Γ. επειδή ίσως δεν φαίνεται καθαρά, να σας πω πως αυτό που βλέπετε στην ταράτσα είναι τροχόσπιτο και το έχουν βάψει ίδιο χρώμα με το σπίτι.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.