Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τον ορισμό της Σοφίτας


Recommended Posts

Και η δική μου άποψη είναι πως οι περιπτώσεις 2-3 είναι εκτός ύψους στέγης, αλλά οι περισσότεροι πιστεύουν το αντίθετο.

 

Μία άποψη που συνηγορεί υπέρ του ότι είναι σοφίτα το 1-2 είναι η εξής : Πως γίνεται να μιλάμε για σοφίτα με μέσο ύψος έως 2.20 αν τα σημεία που εδράζονται οι αμείβοντες ταυτίζονται με το επίπεδο του δαπέδου της σοφίτας? Θα πρέπει να γίνει μια στέγη με τεράστια κλίση αν ξεκινάει απ το δάπεδο της σοφίτας και έχει μέσο ύψος <2.20.

 

Συνδυάζοντας αυτό με την άποψη Λεμπέση σε ημερίδα που έγινε και η οποία είναι :

 

Άρθ.2 παρ.81 (σε συνδυασμό με το άρθ.11 παρ.ιε και άρθ.19 παρ.2ζ)

Ο χώρος της σοφίτας μπορεί να είναι ανοιχτός ή κλειστός.

Έχει μέσο ελεύθερο ύψος * κάτω από την επιφάνεια της στέγης μικρότερο του

2.20μ. και συνολικό εμβαδόν έως και το μισό του χώρου της υποκείμενης

κάτοψης.

*όπως υπολογίζεται με βάση τον όγκο του χώρου δια του εμβαδού του, όπως ορίζεται

με την παρ.69 του άρθ.2 του ΝΟΚ, όπως το λέει και ο ΚΚ, αλλά χωρίς δέσμευση ως

προς το ελάχιστο ύψος των 2,00μ που ορίζει ο ΚΚ*

(Με κόκκινο η επεξήγηση Λεμπέση)

 

καταλήγω στο συμπερασμα πως το σημειο έδρασης των αμειβόντως και το δάπεδο της σοφίτας δεν είναι ανάγκη να ταυτιζονται.

 

Άρα τα 1-2 είναι σοφίτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνέδελφοι, στο σχήμα του τέυχους τεχνικών οδηγιών για την σοφίτα έχει ως παράδειγμα για μέγιστο ύψος κτιρίου 14μ + στέγη κατά ΝΟΚ 2μ

δηλαδή 16μ συνολικά.

Στην τομή έχει το δάπεδο σοφίτας στο 12,70 (υπόλοιπο 1,30 έως τα 14,00μ) και από τα 14,00μ και άνω τοποθετεί την στέγη, ώστε :

γράφει ύψος στέγης 2,00 (κατά ΝΟΚ άνω του μέγιστου επιτρεπόμενου) + 1,30 = 3,30μ

 

οπότε στην ερμηνεία του 'πάνω από το ανώτατο επιτρεπόμενο' στέγη 2,00 κλίση 30%, άρα κάτω από το ανώτατο επιτρεπόμενο σύμφωνα με το παράδειγμα συνεχίζει την στέγη.

 

εχω περίπτωση στο Πάτημα ΙΙ Χαλανδρίου, που με έχει δικό του διάταγμα στο οποίο ορίζει : πάνω από το μέγιστο ύψος υποχρεωτική στέγη 1,50

ρωτάω λοιπόν :

  1. μέγιστο επιτρεπόμενο ή μέγιστο πραγματοποιούμενο;
  2. εφ' όσον είναι ασαφές, να καλύψουμε την ασάφεια με τον κατά ΝΟΚ ορισμό στέγης πάνω από ανώτατο επιτρεπόμενο;
  3. πχ. εάν έχω όροφο σε τμήμα του περιγράμματος του ισογείου, οπότε προκύπτει βατό δώμα από δωμάτιο ορόφου (ταράτσα ισογείου) πρέπει να της βάλω στέγη εάν θεωρεί ότι οποιαδήποτε ταρατσούλα προκύψει πρέπει να έχει στεγούλα 1,50;
  4. και βασικά μπορώ να υλοποιήσω την διάταξη για σοφίτα όπως ακριβώς είναι στον ΝΟΚ,

Link to comment
Share on other sites

(συνέχεια)

από 4 : δηλαδή έχω στάθμη σοφίτας πχ 6,50μ (υπόλοιπο από 8,00 που είναι το μέγιστο 1,50μ) + 1,50 που ορίζει το ειδικό διάταγμα = 3,00μ στέγη;

 

η πολεοδομία μου απάντησε ότι αν και είναι βάσιμος ο ισχυρισμός μου , δεν μπορώ.

 

ερώτημα σε ΔΟΚΚ δύσκολο να γίνει από την υπηρεσία, οπότε τί κάνουμε;

στις περιοχές που έχουμε δικό τους διάταγμα όρων δόμησης και ορίζεται ύψος στέγης διαφορετικό από του ΝΟΚ, δεν μπορούμε να κάνουμε σοφίτα;

 

 

επίσης, έπεσα από τα σύννεφα όταν συνεισητοποίησα ότι οι αναφερόμενες στα άρθρα 15 -17 ΝΟΚ διαμορφώσεις +-1,00 είναι μόνο για τα όμβρια (!!!!)

οπότε τί κάνουμε; απλά τοποθετούμε το κτίριο στο φυσικό και αρκεί να φέυγουν τα νερά; με ποιές κλίσεις; εάν θέλω να κάνω διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου για αισθητικούς και λειτουργικούς λόγους (πράγμα αυτονόητο) αλλά και για να βγει ο όγκος πχ... δεν μπορώ!!

 

κι όμως, αν και άλλες πολεοδομίες το δίνουν (λένε στο σεμινάριο που τους έγινε υπήρχε ελαστικότητα ως προς αυτό) εγώ το πέρασα από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ευτυχώς τουλάχιστον πέρασε) και εννοείται ήταν στα πλαίσια του 1,00μ!!

τι άλλο θα δούμε!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σοφίτα μόνο όπου έχουμε στέγη κατά ΝΟΚ? Ή έστω κατά ΓΟΚ ?

 

Σε οικισμούς που έχουμε έως 2.00 μ?

Στα εντός σχεδίου με ειδικά διατάγματα που έχουμε έως 2.00μ?

Στα εντός σχεδίου με ειδικά διατάγματα που έχουμε έως 1.50μ.?

Στα εκτός σχεδίου που έχουμε έως 1,20 μ. άνω των 4.00 ή 7.50?

 

Δηλαδή έχουμε ένα νέο ορισμό σοφίτας που έχει εφαρμογή ούτε στο 10% των περιοχών της Ελλάδας? Τόσος ντόρος έχει γίνει για τις σοφίτες και δεν μπορούν να εφαρμοστούν πουθενά σχεδόν?

 

Καλά αυτό με το ± 1.00μ. για όμβρια μόνο δεν εφαρμόζεται...το δέχονται γενικά το ±1.00μ. με διαμορφώσεις, ή για να μπαζώσεις και να σηκωθείς ή να ξεμπαζώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας υπόψη ότι :

1. Οι ορισμοί στέγης, σοφίτας, ύψος στέγης και επιτρεπόμενο ύψος για θεώρηση σοφίτας ισχύουν παντού (εντός, εκτός, οικισμοί).

2. Η μόνη διαφορά στα εκτός σχεδίου είναι ότι δεν επιτρέπονται οι κατασκευές του άρθρου 19, πάνω από το μέγιστο ύψος της περιοχής, μεταξύ των οποίων η στέγη. Όμως στα εκτός σχεδίου η στέγη θεωρείται ολόκληρη μέσα στο προσαυξημένο (για στέγη) μέγιστο ύψος του κτηρίου.

3. Οι ΤΟ του ΝΟΚ υποτίθεται ότι βγήκαν για να διευκρινίσουν θέματα, όπως ποιές δυνατότητες έχει η τοποθέτηση του δαπέδου της σοφίτας σε σχέση με το κέλυφος-στέγη.

4. Στην παραπάνω προσπάθεια των ΤΟ δόθηκαν για το θέμα γενικές επεξηγήσεις (ορισμός 91-ύψος στέγης) μεταξύ των οποίων και δύο επιφυλάξεις ότι : α) το γενικό 2 μ. του ΝΟΚ μπορεί σε κάποιες περιοχές να είναι διαφορετικό --> οπότε ισχύει το διαφορετικό και β) η γενική λογική που βασίζεται σε υπερβάλλον ύψος στέγης, του μέγιστου ύψους της περιοχής, δεν μπορεί να εφαρμοστεί εκεί όπου η στέγη περιλαμβάνεται ολόκληρη σε αυτό (πχ. εκτός σχεδίου) --> οπότε άτοπη η εφαρμογή της.

συμπεραίνεται ότι :

1. Η σοφίτα γίνεται παντού ... αρκεί να μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοια (υποχρεωτικότητες στέγης κλπ. είναι άλλα θέματα).

2. Οι ΥΔΟΜ ακολουθούν την παλαιά λογική "ότι δεν επιτρέπεται σαφώς ... απαγορεύεται".

3. Η προηγούμενη λογική τους επεκτείνεται όταν το "σαφώς" συνδυάζεται με αδυναμία γραφής ή κατανόησης της απλής ελληνικής γλώσσας.

4. Όταν βλέπουμε ότι μερικά θέματα "κολλάνε", δεν πρέπει να υφίστανται λογικές "σιγά μην κάνει ερώτημα η ΥΔΟΜ". Αν κάτι δεν το καταλαβαίνει είναι υποχρεωμένη να κάνει ερώτημα, αν αναγκαστεί εγγράφως. Επίσης δεν πρέπει να υπάρχουν λογικές "υποταγής στον παραλογισμό" ή "να κάνουμε τώρα τη δουλειά μας". Λίγη περισσότερη δουλειά τώρα ... σημαίνει λιγότερη δουλειά αύριο με σαφέστερο περιβάλλον.

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά είχα καταλάβει ότι, προκειμένου να μην μετρήσει μια σοφίτα στη δόμηση, πρέπει να έχει μέσο ελεύθερο ύψος μικρότερο των 2,20 μ και εμβαδό μικρότερο του 50% της υποκείμενης κάτοψης. Στην πορεία, με βάση αυτά που διάβασα στο τεύχος των τεχνικών οδηγιών, η σοφίτα πρέπει να να έχει αυτές τις προδιαγραφές, ούτως ή άλλως. Τι ισχύει τελικά;

 

Αν ισχύουν αυτά που γράφονται στο τεύχος των τεχνικών οδηγιών, συμπεραίνω ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δημιουργήσει κανείς εντός της σοφίτας, χώρο κύριας χρήσης (π.χ. υπνοδωμάτιο), καθώς εκεί απατείται ύψος τουλάχιστον 2,65 μ (ΝΟΚ αρ. 2 παρ. 95). Απ' την άλλη, και με τους βοηθητικούς χώρους έχω θέμα, καθώς βάσει κτιριοδομικού, πρέπει ένας βοηθητικός χώρος να έχει ελάχιστο ύψος 2,20 μ, ενώ κατα τη δημιουργία της σοφίτας, ειδικά από τη στιγμή που αυτή πρέπει να είναι εντός της στέγης και ταυτόχρονα, το μέσο ύψος της να είναι μικρότερο των 2,20 μ, δημιουργούνται και χώροι με μικρότερο ύψος των 2,20 μ, που είναι η ελάχιστη απαίτηση για τους βοηθητικούς (πχ. ύψος 1,60 μ.). Αυτούς τους χώρους πώς τους περιγράφω;

 

Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά; Αν εγώ έχω περιθώριο δόμησης και ύψους, υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξω σοφίτα με μεγαλύτερο ύψος από 2,20 μ ώστε να βγάλω ένα επιπλέον υπνοδωμάτιο;

Διαφορετικά, θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος τη χρήση της.

 

Και κάτι τελευταίο, ο πελάτης μου θέλει από τη σοφίτα, να βγαίνει στο δώμα του υποκείμενου ορόφου με πόρτα, να υποθέσω ότι μέ βάση την παρ. ζ του άρθρου 19 του ΝΟΚ, αυτό είναι κάτι που δεν μπορει να γίνει;

 

Συγνώμη, αν σας ζάλισα αλλά πραγματικά, έχω καταμπερδευτεί.

Edited by gdaoulari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.