Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Βγήκε νέα "Απόφαση Υπαγωγής Ωφελούμενων στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον»"

http://et.diavgeia.gov.gr/f/etean/ada/%CE%924%CE%93%CE%A046%CE%A8%CE%A7%CE%A8%CE%96-%CE%9D5%CE%9C

 

Παρατήρησα ότι σε όλες τις περιπτώσεις έχει εγκριθεί κόστος για σύμβουλο...

 

Σκέφτεστε αυτό που σκέφτομαι;;;

Μπήκαν σε όλες τις περιπτώσεις οι τράπεζες σαν σύμβουλοι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε έναν δικό μου πελάτη δεν κάνουν αναφορά για σύμβουλο στην σύμβαση που του έδωσαν να υπογράψει.

Θα το ρωτήσει αύριο όμως να δει τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συνάδελφοι να ρωτήσω σχετικά με αίτηση που ετοιμάζω για περίπτωση που δεν έχω ξανααντιμετωπίσει..

Όταν ο εργολάβος - ανάδοχος πχ για μόνωση είναι διαφορετικός από την μάντρα από όπου θα προμηθευτεί τα υλικά στο όνομα του πελάτη, τότε στο έντυπο παρεμβάσεων πως το βάζουμε;;

 

Εγώ προέτρεπα να είναι ο ίδιος γενικά για να μην πρέπει να "σπας" τα λεφτά και να ψάχνουμε μετά να μαζεύω Υ.Δ. και τιμολόγια από 3 ξεχωριστούς..

 

Ξεχωριστά σε κελί την εργασία ως κατηγορία δαπάνης πχ 2Α και όνομα αναδόχου τάδε, ποσό τάδε,

και από κάτω σε άλλο κελί πάλι κατηγορία δαπάνης 2α, όνομα προμηθευτή τάδε, ποσό τάδε...

 

Ώστε το σύνολο των επιμέρους 2Α να κάνει τον επιλέξιμο προϋπολογισμό, πχ μέγιστο για το δώμα (40€ * τμ) ;;;

 

Γενικά πάντως, μπορεί ένας εργολάβος με έναρξη στην εφορία σαν κατασκευαστής να εμφανιστεί και αυτός σαν προμηθευτής (αν πχ σαν δραστηριότητα δεν βάζει εμπορία δομικών υλικών);;

Για να γλυτώνουμε τους μαντράδες από την όλη ιστορία..

 

Να κόβει δηλαδή τα τιμολόγια ο κατασκευαστής στο όνομά του, εξοφλημένα, και να κόβει μετά αυτός τιμολόγιο επί πιστώση στον πελάτη που μπαίνει στο εξοικονομώ;

Αν μπορεί λέω να το κάνω έτσι για να γλυτώνω την όλη ιστορία..;;

 

Τι λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Το φυσιολογικότερο (και νομιμότατο) είναι ο κατασκευαστής-εργολάβος να κόβει τα υλικά στο όνομά του (να τα περνάει στα έξοδά του, ΦΠΑ κλπ) και να κόβει ολοκληρωμένο τιμολόγιο με εργασία και υλικά.

Η σύνδεση με το έργο (και τον ιδιοκτήτη) γίνεται μέσω των δελτίων αποστολής.

Εγώ έτσι το κάνω και δεν έχω πρόβλημα μέχρι τώρα. Κατηγορία και τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρότυπο ιδιωτικού συμφωνιτικού με τον πελάτη στο οποίο να μας αναθέτει τις δύο επιθεωρήσεις και να μας ορίζει ως σύμβουλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να είσαι σύμβουλος και επιθεωρητής του 2ου ΠΕΑ

 

Λάθος..

Από τις ερωτοαπαντήσεις στο site του υπεκα για το πρόγραμμα:

 

 

9. Ερ.: Μπορεί ο σύμβουλος έργου να κάνει την δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση;

 

Απ.: Ναι μπορεί εφόσον είναι ενεργειακός επιθεωρητής.

Edited by babis.lou
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι σε ερώτηση συναδέλφου στο ΕΥΕΠΕΝ απάντησαν ότι δεν μπορείς να είσαι και σύμβ. έργου και επιθ. 2ου ΠΕΑ.

Σε ερώτηση άλλου συναδέλφου:

<< Καλησπέρα

Παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε για το πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' οίκον":

1.Αν ο ενεργειακός επιθεωρητής που συντάσσει το 1ο πιστοποιητικό για το πρόγραμμα, μπορεί να είναι και σύμβουλος έργου.

2.Αν μπορεί ο ίδιος (ο σύμβουλος του έργου) να εκδώσει και το 2ο πιστοποιητικό μετά την ολοκλήρωση του έργου.>>

 

Η απάντηση:

 

Απάντηση:

<<Αγαπητέ κύριε ή κυρία,

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

Για να οριστεί κάποιος σύμβουλος έργου απαιτείται να γνωρίζει το Πρόγραμμα

για να αναλάβει τη διαδικασία και να μπορεί να εκδώσει Δελτίο Παροχής

Υπηρεσιών.

Ακόμη, μπορεί να συμπίπτουν οι ρόλοι του 1ου & 2ου ενεργειακού επιθεωρητή με αυτόν του συμβούλου έργου.>>

 

Αβυσσος........

 

Τώρα είδα και αυτό που έβγαλε ο babis.lou

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις είχα εντοπίσει τις ερωταπαντήσεις για τον σύμβουλο. Μπορεί λοιπόν ένας εν. επιθ. να τα αναλάβει όλα. Σωστοί οι προλαλήσαντες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.