Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


Engineer

Recommended Posts

αυτό μου ήρθε στο mail μου σήμερα: http://blog.xe.gr/?p=4622.

 

Τα πρώτα σχόλια αρκούν γιαν σχηματίσει κανείς, ακόμα και ο πιο αδαής, γνώμη για το τι θα επακολουθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(αντιγράφω σχόλια από το Blog)

 

 

 

To 2006 είχα βγάλει μία οικοδομική άδεια για 450 τ.μ.(Στην Αργυρούπολη)και πλήρωσα αν θυμάμαι καλά κάπου τα 10.000€.Πριν 7-8 μήνες ρώτησα για ένα αφθέραιτο που έχω,και ο μηχανικός μου μίλησε για 15.000€ για 80 τ.μ.για να μην το καταδαφίσουν Τώρα με όλα αυτά που διαβάζω δεν ξέρω ο Αντωνάκης(Σαμαράς)Ψάχνει για θύματα ?ή για ηλίθιους.?

 

 

ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ, ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΥΝΟΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙΣ. ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΜΗ. ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΤΕ. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΛ.: 6944-691061

 

 

Τακτοποιήσει με 50% έκτπωση για όλους!

Πληροφορίες:http://theodorakopoulos.atspace.com

 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΟΥΝΕ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ. ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΝΟΜΟΥ.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ 4014/2011 ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ.

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΤΕ ΣΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΠΡΟΣΤΙΜΩΝ.

ΒΛΑΧΟΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ & ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

2310403442/6972311600

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η δημόσια διαβούλευση είναι συνέχεια πεσμένη...

Τι στο καλό θα γράψουμε και πότε;

 

αλλά και εδώ εμείς σήμερα ψιλοσερνόμαστε ε;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ...δεξί μέρος του εγκεφάλου μου

για σένα ή γι αυτούς που σε βλέπουν;

τεσπα -εκτος αστεϊσμού- θα συμφωνήσω με αυτό το τμήμα...

αν και δεν θα τόθελα καθόλου μπας και εισπράξουμε τίποτα για την υποβολή των μελετών μέχρι 30/9

όσο για το ΤΕΕ -δεν θυμάμαι αν το ξανάγραψα- μάλλον θα τερματίσει το ρόλο του στο 4014

ούτως ή άλλως και με το νέο νόμο (όπως και με το 4014) την ευθύνη της δήλωσης θα την έχουμε εμείς

και μπορούμε να υπολογίζουμε πρόστιμα και εκτός βάσης δεδομένων ΤΕΕ

γιατί να μην υποβάλλονται απ' ευθείας στο ΥΠΕΚΑ-Intracom; για να υπάρχει on line έλεγχος της πληρωμής από τις τράπεζες;

Link to comment
Share on other sites

Αν τροποποιήσεις λίγο το παραπάνω πινακάκι, βλέπεις ευκολότερα περισσότερα πράγματα (πχ. το πρόβλημα των πρόχειρων κατασκευών).

Το ανεβάζω σε Excel για να το τροποποιούμε ...

Κατηγορίες_1.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα είναι πολύ πιθανόν ν' αλλάξουν μέχρι τη δημοσίευση αυτού που θα ψηφιστεί..... Μην πολυαγχώνεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.