Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

1 hour ago, eleni_civil said:

 

 

Επειδή μπερδεύτηκα τελείως! Εχουμε ενα ισόγειο 60τμ με εσωτερικό πατάρι 40 (μαζί με τη σκάλα ανόδου), τι μετράει σε δόμηση? 

Σε ισόγειο 60 τ.μ το μάξιμουμ που βγάζεις για πατάρι είναι 42 με τη σκάλα μέσα, όταν όμως το μετρήσεις για το διάγραμμα κάλυψης  θα αφαιρέσεις τη σκάλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι το έιχα κι εγώ στο μυαλό μου, βάσει του ορισμού του εσωτερικού εξώστη.

Τι σήμαίνει όμως το:  Δεν μετρανε στο συντελεστη δόμησης:.... "ιδ. Εσωτερικοί εξώστες με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της δόμησης του κτιρίου .." ??

Link to comment
Share on other sites

το 25% αφορά τα συνολικά πατάρια που μπορείς να έχεις σε όλη το κτίριο, ενώ το 70% του υποκείμενου χώρου αναφέρεται στο πατάρι μιας Ο.Ι ή ενός ορόφου αν ο όροφος αποτελείται από μια Ο.Ι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2021 at 1:40 ΜΜ, eleni_civil said:

 

 

Επειδή μπερδεύτηκα τελείως! Εχουμε ενα ισόγειο 60τμ με εσωτερικό πατάρι 40 (μαζί με τη σκάλα ανόδου), τι μετράει σε δόμηση? 

Εγώ όπως το καταλαβαίνω είναι: 60τμ κάτω (συνολικα με εξωτερικους τοίχους, ερκερ και με τη σκάλα)---->42τμ πατάρι

Σχεδιασμός παταριού 42τμ χωρίς να υπολογίζεται η σκάλα (στο επιπεδο του παταριού) όταν δείχνεις κάτοψη παταριού. 

 

Στον υπολογισμο του ποσοστου μας λέει μετράει η σκάλα και όχι στο ποσοστο. Αυτό σημαίνει πως στο 70% του υποκείμενου ορόφου μετράς τη σκάλα, κι όχι το κοινόχρηστο ενώ για τα καθαρά τετραγωνικά του παταριού (προσωπική αποψη αυτή) δεν μετράει. 

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2021 at 3:35 PM, gi_arch said:

Εγώ όπως το καταλαβαίνω είναι: 60τμ κάτω (συνολικα με εξωτερικους τοίχους, ερκερ και με τη σκάλα)---->42τμ πατάρι

Σχεδιασμός παταριού 42τμ χωρίς να υπολογίζεται η σκάλα (στο επιπεδο του παταριού) όταν δείχνεις κάτοψη παταριού. 

 

Στον υπολογισμο του ποσοστου μας λέει μετράει η σκάλα και όχι στο ποσοστο. Αυτό σημαίνει πως στο 70% του υποκείμενου ορόφου μετράς τη σκάλα, κι όχι το κοινόχρηστο ενώ για τα καθαρά τετραγωνικά του παταριού (προσωπική αποψη αυτή) δεν μετράει. 

Συνάδελφε μάλλον πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό, στη δόμηση του ορόφου δεν μετράει το κοινόχρηστο ή τ εσωτερικό κλιμακοστάσιο ούτε τα ερκερ ! Το 70 τοις εκατό αφορά μόνο τη δόμηση του ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε.

Θα διαφωνίσω στο κομμάτι των ερκερ αλλά και του εσωτερικού κλιμακοστασίου αναφορικά με το 70%

Λέει ο νόμος:

Αποτελεί παράρτημα της υποκείμενης χρήσης, έχει συνολικό καθαρό εμβαδόν, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί του τοίχοι, μικρότερο του 70% της μικτής επιφάνειας του υποκείμενου χώρου (σε αυτό το κομμάτι δεν μιλά για δόμηση), δεν θεωρείται όροφος και δεν αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. Ως υποκείμενος χώρος, νοείται η συνολική επιφάνεια της κάτοψης (αν υπάρχει ερκερ δεν μπορείς να μη το συμπεριλάβεις αφου είναι η συνολική επιφάνεια), συμπεριλαμβανομένων των τοίχων που την ορίζουν. Κάτω από τον εσωτερικό εξώστη είναι χώροι κύριας ή βοηθητικής χρήσης, όπως διάδρομοι, χώροι υγιεινής. Στον υπολογισμό του ποσοστού του (κι όχι στο ποσοστό) εσωτερικού εξώστη προσμετράται η κλίμακα ανόδου, που συνδέει τον εσωτερικό εξώστη με το χώρο της υποκείμενης επιφάνειας (δεν προσμετράται η κλίμακα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου ή του κεντρικού κλιμακοστασίου αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας).

 

Με αυτές τις παρατηρήσεις συμπεραίνω πως στο 70& μετράνε τα ερκερ, μετράει η εσωτερική σκάλα.

 

Σε ερώτηση μου σε πολεοδομία (λίγες μέρες αφού βγήκε ο νόμος) οι άνθρωποι εκεί, σημειώνοντας μου ότι ακόμα δεν έχουν περάσει κάποια άδεια με το νέο οπότε και δεν είναι 100% σίγουροι, μου είπαν ότι από όσο καταλαβαίνουν στο ποσοστό (όχι στον υπολογισμό) του παταριού δεν μετράει η σκάλα (τόσο για το 25% όσο και για το 70%).

Δεν είναι κάτι φυσικά για να το δέσουμε κόμπο γιατί πιστευω ότι θα γίνουν ερωτήσεις και το ΤΕΕ κάποια στιγμή θα δώσει διευκρινήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από την στέγη της σοφίτα σε πολυκατοικία επιτρέπεται ηλιακοί των κάτω ορόφων καθώς δεν μπορώ να τους βάλω γύρω από τη σοφίτα? Υπόψη είμαι εντός του επιτρεπόμενο ύψους και έχω υπόλοιπο σε ύψος. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχεις δίκιο ,δε κατάλαβα την απάντηση σου για αυτό και έκανα την άστοχη απάντηση,όταν λέει μικτή επιφάνεια κάτοψης μήπως εννοεί κάλυψη οροφου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεται σε χρήσεις και παραρτήματα, συμπεραίνεται ότι υπολογίζεται βάση του εμβαδού της Κ/Χ της υποκείμενης ιδιοκτησίας

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2021 at 1:14 ΜΜ, Panagiotis Andrianopoulos said:

Συνάδελφε έχεις δίκιο ,δε κατάλαβα την απάντηση σου για αυτό και έκανα την άστοχη απάντηση,όταν λέει μικτή επιφάνεια κάτοψης μήπως εννοεί κάλυψη οροφου?

Καλημέρα, 

όχι κάλυψη γιατί δεν περιλαμβάνει κεντρικά κλιμακοστάσια. Ουσιαστικά ότι περιλαμβάνεται από τους τοίχους που ορίζουν την ιδιοκτησία. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.