Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στον ΝΟΚ


Recommended Posts

Αρκει για τετοια περιπτωση εεμκ αντι οικοδομικης αδειας ?

με την καμία όμως!

εργασίες με οπλισμένο σκυρόδεμα δεν επιτρέπονται στην ΕΜΚ. 

δεν έχει οριστεί ούτε επιβλέπων μηχανικός, έτσι για τα μάτια των κακών ρε παιδάκι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έκανα καταγγελία στο site του γενικού επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. 

 

Είναι απίστευτα προκλητικό έγγραφο.

το μόνο που θα πετύχεις ..είναι να το δεις σε καμιά ετήσια έκθεσης Σ.Ε.Δ.Δ

και μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο

Δυστυχώς αυτή είναι η Δ.Δ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ άλλο θα δούμε πραγματικά?!

Ειλικρινά αναρωτιέμαι σε ποιές ΥΔΟΜ συμβαίνουν αυτά??

Γιατί σε αυτές που δραστηριοποιούμαι εγώ για εργασιες που σαφώς προβλέπονται διυλίζουμε τον κώνωπα

Link to comment
Share on other sites

θελω να βγαλω ΕΕΜΚ για την κατασκευη ανελκυστηρα αμεα σε υπαρχουσα οικοδομη. Ο ανελκυστηρας θα μπει στη θεση του φωταγωγου. Ηθελα  να ρωτησω σχετικα με το πιστοποιητικό στατικής επάρκειας που απαιτειται στο 55174/4-10-13, αρθρο 2.ζ

 

'στατική μελέτη από αρμόδιο μηχανικό όταν πρόκειται για προσθήκη νέας κατασκευής / εγκατάστασης ανελκυστήρα σε υφιστάμενο κτίριο, ή πιστοποιητικό στατικής επάρκειας στην περίπτωση επέμβασης σε υπάρχον κέλυφος σύμφωνα με τις ισχύουσες ελληνικές (ΕΛΟΤ 81−70) ή ευρωπαϊκές προδιαγραφές'

Δεν επεμβαίνεις σε υπάρχον κέλυψος, άρα γνώμη μου είναι ότι θες στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε εκτος σχεδιου για περιφραξη αγροτεμαχιου για να βγαλω εεμκ πρεπει να εχω αρτιοτητα ?? εχω εμβαδον 2700μ2??

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟ 12 ΠΑΡ 9α.  Περιφράγματα 

α)  Τα οικόπεδα οριοθετούνται με σταθερούς οριοδείκτες ή με περιφράγματα. Επιτρέπεται η περίφραξη 

των αρτίων οικοπέδων και γηπέδων και των μη ρυμοτομούμενων τμημάτων των μη αρτίων και μη 

οικοδομήσιμων οικοπέδων, που βρίσκονται σε εντός σχεδίου περιοχές. Επιτρέπεται η περίφραξη μη 

αρτίων γηπέδων με πρόχειρη κατασκευή, όπως συρματόπλεγμα. 

 

Άρα, σύμφωνα με το παραπάνω η έκδοση ΕΕΜΚ για απλή περίφραξη επιτρέπεται και σε μη άρτιο γήπεδο. 

Η επιφάνεια 2.700 τμ που αναφέρεις, είναι εκ παραδρομής, εννοώντας 4.000 τμ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.