Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α03] Δικαιοπραξίες εν ζωή (δικαιολογητικά, σχέδια, βεβαιώσεις κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Η δήλωση δύναται να αναβαθμιστεί σε οριστική υπαγωγή μετά την εξόφληση του 30% του προστίμου.

Καινούριο αυτό;

 

Λοιπόν το γράφω εδώ, αν και νομίζω η περίπτωσή μου σηκώνει ξεχωριστό θέμα!

 

Σε κτίριο με Ο.Α. του 1966, τακτοποίησα με το Ν4014/11 ως προς την αλλαγή χρήσης 2 ισόγεια καταστήματα

που στην άδεια φαινόταν ώς κατοικία. Παλαιότητα έβαλα εννοείται πριν το 1983 όπως κι ισχύει. Δημόσια έγγραφα ένα σωρό.

 

Οι ιδιοκτήτες πλήρωσαν τα πρόστιμα κι αποφάσισαν να κάνουν σύσταση για τα συγκεκριμένα καταστήματα.

 

Ακούστε τον απόλυτο παραλογισμό!!!

 

Η υποθηκοφύλακας αρνείται να κάνει τη μεταγραφή διότι λέει ότι ο νόμος μιλάει για 30 χρόνια κι αυτά έχουν περάσει από το 1983 που έβαλα σαν παλαιότητα!!!

 

Ομολογώ με προβλημάτισε το σκεπτικό της, αλλά με ποιο δικαίωμα δεν κάνει δεκτή τη βεβαίωση μηχανικού που της έδωσα!

Για να κάνει δεκτή την βεβαίωση απαιτεί λέει αναθεώρηση αδείας! Αυτή δεν είναι εφικτή (για πολλούς λόγους), οπότε ο άνθρωπος τι κάνει τώρα???

Τι έχουμε να δούμε ακόμα....

Η βεβαίωση ορθώς εκδόθηκε. Τα άλλα ας τα απαντήσει εγγράφως στον συμβολαιογράφο. Αυτός έχει το πρόβλημα.... Μην πιάνεις καθόλου το μπαλάκι....

 

υ.γ. Μήπως είναι και πριν το 1975...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 407
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα 30 χρόνια πες στη μαλάκω μετρούν από την ημερομηνία ένταξης στο νόμο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναρωτήσει αλλά ξανασυνάντησα πρόβλημα με συμβολαιογράφο...'οταν έχεις πληρώσει το 30% σε μια αίτηση αυθαιρέτου με τον νέο νόμο, σου εκδίδει το σύστημα την βεβαίωση για την μεταβίβαση????Εγω νομίζω πως όχι, και πρέπει να δώσω βεβαίωση απ[ό νέα αίτηση και να επισυνάψω το έντυπο του αυθαιρέτου που να λέει για την εξόφληση του 30%!!!καλά τα λ'έω

και θεωρω οτι

 

αντι να λεμε "η υποθηκοφυλαξ"

 

ετσι γενικα και αοριστα

 

να οριζουμε και που ειναι αυτη???

 

Ετσι θα προσθεσουν  και καποιοι αλλοι  ομοιοπαθεις τον δικο τους "πονο"

 

 

υγ

δλδ κατα την δικη "της" αποψη

οσα εχουν γινει πριν 30 χρονια

 

πρεπει να μην υπαχθουν στο νομο

 

αρα ολοι οι αλλοι  ειναι "παρανομοι"

- υπουργεια... μηχανικοι... ιδιωτες... συμβολαιογραφοι...

 

 

απαραιτητη διορθωση

 

το #108 του 2626  ηθελα να κατεβασω...αλλο κατεβηκε..

 

ωρες-ωρες ο,τι θελουν κανουν κι' αυτα τα #... :mrgreen:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η υποθηκοφύλακας αρνείται να κάνει τη μεταγραφή διότι λέει ότι ο νόμος μιλάει για 30 χρόνια κι αυτά έχουν περάσει από το 1983 που έβαλα σαν παλαιότητα!!!

 

Μας κάνεις πλάκα ε;

Το σκέφτηκες και το έγραψες για χαβαλέ.

Link to comment
Share on other sites

κυριοι συναδελφοι, 

 

γνωριζει καποιος απο εσας,

να με ενημερωσει αν συμφωνα με τον ν.4178 ολα τα προ του 83 κτισματα (προ του ν.1337/83)  εντος σχεδιου 

για οποιαδηποτε δικαοπραξια χρειαζονται καινουριο τοπογραφικο εφοσων δεν υπηρχαν πραξεις εφαρμογης;

 

εχω πολλες περιπτωσεις φακελων με αδειες του 78-82 που τα τοπογραφικα εχουν γινει βασει διαταγματος του 73 και δεν φερουν υπευθυνη δηλωση ν.651/1977 και ν.1337/1983

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι και πριν του 75... Μικρή σημασία έχει βέβαια.

 

Δυστυχώς δεν κάνω καθόλου χαβαλέ...

 

Μόλις διασταυρώσω ακριβώς ποιος ακριβώς το σκαρφίστηκε το παραπάνω, γιατί στην ιστορία έχουν μπλεχτεί συμβολαιογράφος, δικηγόρος και υποθηκοφύλακας,

θα ενημερώσω με περισσότερες λεπτομέρειες. Προς το παρόν μεταφέρω λόγια του φουκαρά του πελάτη.

 

Ευχαριστώ την ιδέα του Faethon και του dimitris GM, να το ζητήσω γραπτά με την αιτιολόγηση του σκεπτικού...

 

Η άλλη λύση που σκέφτηκα, είναι τώρα που θα μεταφέρω την δήλωση να αλλάξω ημερομηνία, χωρίς να αλλάξει το πρόστιμο και να ξεμπερδέψω έτσι...

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχουν όρια σε ορισμένα "πράγματα"........

post-15892-0-69885000-1386346909_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση επέκτασης οριζόντιας ιδιοκτησίας σε ακάλυπτο χώρο.

Η συμβολαιογράφος γράφει πως τα 5 τετραγωνικά μέτρα επέκτασης είναι σε κοινόχρηστο χώρο, συναίνεση πήραμε για την υπαγωγή.

 

Η υποθηκοφύλακας δε το μεταγράφει αν δε γίνει τροποποίηση της σύστασης. Μάλιστα λέει πως αυτό προκύπτει από τις εγκυκλίους!!!

 

Μου διαφεύγει κάτι συνάδελφοι;   

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα λέει πως αυτό προκύπτει από τις εγκυκλίους!!!

Τι θα πει προκύπτει από τις εγκυκλίους? Να σου πει συγκεκριμένα από ποια άρθρα και ποιες παραγράφους προκύπτει αυτό που λέει. Αλλιώς πες της και εσύ ότι δεν απαιτείται τροποποίηση και ότι αυτό προκύπτει επίσης από τις εγκυκλίους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.