Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α04] Τοπογραφικό Διάγραμμα βάσει Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα, να ρωτήσω το εξής:

Έχω διώροφο κτίριο με οικοδομική άδεια εντός σχεδίου πόλεως στο οποίο έχουν γίνει κάποιες αυθαιρεσίες.

Κάνοντας μία γρήγορη επαλήθευση στις πλευρές του οικοπέδου έχω απόκλιση <5%.

Καταλαβαίνω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση, για την δήλωση των αυθαιρεσιών δεν απαιτείται νέο τοπογραφικό και όλη η δήλωση μου θα βασιστεί στα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Πως, όμως, θα δικαιολογήσω το 5% στην τεχνική μου έκθεση? Αρκεί η αποτύπωση που έκανα με την μετροταινία?

Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 699
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Α. Για μεταβίβαση εκτός σχεδίου (άρα βεβαίωση Ν.4178) , για αγροτεμάχιο μεγαλύτερο από 4000 τ.μ. απαιτείται τοπογραφικό βάσει Ν.4030 , δηλαδή με φωτογραφίες κ.τ.λ. ; Ο συμβολαιογράφος ζήτησε με ΕΓΣΑ και τις βεβαιώσεις (651 και 1337). 

Β. Για βεβαίωση 4178, σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, με σύσταση καθέτου, θα συντάξω κανονικά νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (υπάρχει εντός της καθέτου οικοδομή με αυθαιρεσίες). Εφόσον υπάρχει κάθετος, ασχολούμαι μόνο με το τμήμα μου. Γιατί πρέπει να αποτυπώσω την οικοδομή του άλλου τμήματος της καθέτου; Ο ιδιοκτήτης αυτής δε συμφωνεί...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Α. Για μεταβίβαση εκτός σχεδίου (άρα βεβαίωση Ν.4178) , για αγροτεμάχιο μεγαλύτερο από 4000 τ.μ. απαιτείται τοπογραφικό βάσει Ν.4030 , δηλαδή με φωτογραφίες κ.τ.λ. ; Ο συμβολαιογράφος ζήτησε με ΕΓΣΑ και τις βεβαιώσεις (651 και 1337). 

Β. Για βεβαίωση 4178, σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, με σύσταση καθέτου, θα συντάξω κανονικά νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (υπάρχει εντός της καθέτου οικοδομή με αυθαιρεσίες). Εφόσον υπάρχει κάθετος, ασχολούμαι μόνο με το τμήμα μου. Γιατί πρέπει να αποτυπώσω την οικοδομή του άλλου τμήματος της καθέτου; Ο ιδιοκτήτης αυτής δε συμφωνεί...

Ευχαριστώ!

 

Α. ΝΑΙ

Β. Εφόσον έχεις σύσταση πριν την 28-7-2011, ασχολείσαι μόνο με τη δική σου κάθετη. Αν η σύσταση είναι μεταγενέστερη, έχασες.

βλ. εδώ

http://www.michanikos.gr/topic/38322-%CE%91%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1/

Link to comment
Share on other sites

Β. Για βεβαίωση 4178, σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, με σύσταση καθέτου, θα συντάξω κανονικά νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ (υπάρχει εντός της καθέτου οικοδομή με αυθαιρεσίες). Εφόσον υπάρχει κάθετος, ασχολούμαι μόνο με το τμήμα μου. Γιατί πρέπει να αποτυπώσω την οικοδομή του άλλου τμήματος της καθέτου; Ο ιδιοκτήτης αυτής δε συμφωνεί...

Ευχαριστώ!

 

 

 

Β. Εφόσον έχεις σύσταση πριν την 28-7-2011, ασχολείσαι μόνο με τη δική σου κάθετη. Αν η σύσταση είναι μεταγενέστερη, έχασες.

Διαφωνώ.

Η βεβαίωση ή η τακτοποίηση αφορά την κάθετο και μόνο.

Αυτό που λέει η ενημέρωση του ΓΓ (δεν είναι εγκύκλιος....)

για τις συστάσεις προ 28.07.2011 αφορά τις περιπτώσεις που έτερος συνιδιοκτήτης αιτείται άδειας δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε εκτός σχεδιου αγροτεμάχιο Ε= 5219 τμ έχουν συσταθει 4 καθετες και η εξεταζόμενη κάθετη Ε=1493 τμ (βάσει τίτλου). Από τις μετρησεις μου προκύπτει Εολ.=5219 και Εκαθ.=1286τμ, που σημαίνει οτι ναι μεν στο ολικό εμβαδό εόιμαι εντάξει αλλά στην κάθετη έχω απόκλιση >10%! τι γίνεται τώρα? απαιτείται αναθεώρηση άδειας κ διόρθωση τίτλων? μάλλον όχι αφού τα συνολικά τμ είναι σωστά, εγώ όμως θα κάνω τοπογραφικό μόνο της κάθετης και εκεί μπερδεύομαι...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου με σύσταση καθέτου, που έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 1992.

Ο ιδιοκτήτης του κομματιού του οικοπέδου θέλει να κάνει μεταβίβαση το μέρος του.

Το τοπογραφικό της αδείας του 92 αρκεί ή πρέπει να συνταχθεί νέο εγσα; 

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου με σύσταση καθέτου, που έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 1992.

Ο ιδιοκτήτης του κομματιού του οικοπέδου θέλει να κάνει μεταβίβαση το μέρος του.

Το τοπογραφικό της αδείας του 92 αρκεί ή πρέπει να συνταχθεί νέο εγσα; 

κάποια άποψη;

Επίσης σε εντός σχεδίου οικόπεδο με αυθαίρετο τακτοποιημένο, χρειάζεται τοπογραφικό για μεταβίβαση ή το απόσπασμα του ρυμοτομικού αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

sirter, μήπως απλά δεν σ έδειξαν τα σύνορα σωστά; Κάποιο παλιό τοπογραφικό δεν υπάρχει, (αφου εγινε σύσταση) το οποίο θα αναφέρει τα 1493τμ και τις διαστάσεις των πλευρών(ή και τριγωνων) που τα περικλείουν; Ετσι ώστε να δείξεις εσυ τα σωστά συνορα λέω( αν δεν σε πυροβολήσει ο γείτονας) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Τακτοποίηση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου χρειάστηκε τοπογραφικό ΕΓΣΑ...

Η τοπογράφος μου παρέδωσε τοπογραφικό ΕΓΣΑ μεν αλλά δεν φαίνεται το κτίριο μέσα!

Πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.